Yazar : 477 Mehmet Beyhan - Amerika, Türkiye’de ne yapmaya çalışıyor?
20 Agustos 2018 Pazartesi

Amerika, Türkiye’de ne yapmaya çalışıyor?

Mehmet Beyhan

30-11-2017 16:30

Amerika, Türkiye’de ne yapmaya çalışıyor?

Sokağa çıkıp mikrofon uzatıp ‘Amerika Türkiye’de ne yapmaya çalışıyor?’ diye sorsak, herhalde solcuların cevabı farklı, liberallerin cevabı farklı, dindarların cevabı farklı, Kürtçülerin cevabı farklı, Türk milliyetçilerin cevabı farklı olacaktır.

Peki, Türkiye’de bir şeyler yapmaya çalışan bir tane Amerika olduğu halde, neden birbirinden farklı cevaplar olur?

Çünkü genelde insanlar, hangi felsefi hayat görüşüne sahipse ülkelerin siyasetlerini de o bakış açısıyla değerlendirirler.

Bu tür değerlendirmelerin eksik değerlendirmeler olacağını hatta bizi yanıltacak değerlendirmeler olacağını düşünüyorum.

Amerika FETÖ ile işbirliği yaparken aynı zamanda PYD/PKK’yı destekliyor diğer taraftan da ‘Türkiye NATO’da saygın bir ortağımızdır‘ diyor.

Birbiriyle çelişkili gibi görünen Amerika’nın bu tutumunu nasıl anlamalıyız?

İşte, uluslararası ilişkilerin bu karmaşık yapısını doğru analiz edebilmek için dış politikanın çok temel iki özelliğini belirtmekte fayda vardır.

Birincisi; dış politika çok faktörlüdür. (Multifactorial).

İkincisi ise; dış politika farklı dinamik ve seviyelerle yapılır. (Multilevel)

MİT krizinden, gezi olaylarına, 17/25 Aralık darbe kalkışmasından, 15 Temmuz kanlı darbe kalkışmasına yapılan tüm operasyonların tek bir amacı vardı mevcut iktidarı devirmek. Şimdi de Türkiye 2019 seçimlerine doğru giderken Reza Zarrap üzerinden, ulaşamadıkları bu hedefi gerçekleştirmek istiyorlar.

Peki neden?

Amerika’nın Türkiye ile ilgili rahatsızlığının temel nedenlerini incelediğimizde şu başlıklar ön plana çıkıyor.

1- ABD diyor ki, müttefiğim İsrail’i hiçbir şekilde eleştirme. (CNN İnternational TV yorum yapan Charles M. Blow 2014)

2- İslam dünyasıyla ilgili benim izin verdiğim ölçüde ilişki kur, ötesine geçme. (NPR’da dinlediğim yorumun özeti)

3- Savunma sanayisine fazla yatırım yapma ve bizim dışımızda arayışlara girme. (Foreign Policy çıkan bir analizde)

Öncelikle bu başlıklar, Birleşmiş Milletlerin tanımlamış olduğu egemenlik haklarına aykırıdır.

Dolaysıyla burada sadece mevcut iktidarın değil tüm siyasi partilerin, tüm toplumsal kesimlerin bu duruma itiraz etmesi gerekir.

Amerika; liberaller, solcular, dindarlar, Kürtler ve Türkler diyerek bir ayrım yapmadan Türkiye olarak bakıyor. O halde, hepimizden beklenen kısır iç politik tartışmaların dışında ülkemize yönelmiş bu tehlike karşısında topyekûn durmaktır.

Türkiye 2019 seçimlerine doğru giderken, Amerika’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı tutumuna, halkın nasıl yanıt vereceğini tüm dünya merakla bekliyor.

‘Amerika Türkiye’de ne yapmaya çalışıyor?’ sorusunu kısaca cevaplamaya çalışırken daha geniş cevabı önümüzde ki günlerde değerli akademisyen Prof. Dr. Burhanettin Can hocamız ile yapacağımız söyleşide bulacaksınız. 

Yaşadığımız birçok problemlerin arka planını ‘Kadife Darbe’ yazılarıyla görmemizi sağlayan Burhanettin hocamız ile yapacağımız söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyorum.

YORUMLAR
 • Güngör   04-12-2017 13:34

  Sizin gibi keskin kalemler olduğu sürece bu millet durumu daha iyi idrak edecektir. Kaleminize ve yureginize sağlık Allah ın izniyle tek vücut olarak devletimizin yanında olacağız. Kimsenin şüphesi olmasın. . Teşekkürler

 • Hidayet Yaşar   04-12-2017 10:09

  Güzel bir değerlendirme yapmışsınız. Ancak Burhanettin Can hocayı ilk defa bu yazınızla fark ettim. İnternete baktım epey yazılarını okudum. Tabi bu benim eksiğim. Bu vesileyle size şu tavsiyede bulunmak istiyorum, daha önceki röportajlarınız gibi Burhanettin Can için bir tanıtım yazısı yazın. Sizi tebrik eder çalışmalarınızda başarılar dilerim..

 • Hüseyin yorulmaz   04-12-2017 10:02

  Gayet güzel ve yerinde sorular sormuş mantıklı cevaplar vermişsiniz..Emeğinize sağlık.. Yapacağınız söyleşiyi ilgiyle bekliyoruz.

 • Osman Aktaş   01-12-2017 16:26

  Harika bir değerlendirme.. Elinize sağlık..

 • Sema birişik   01-12-2017 14:25

  Gerçekten anlatmak istediğiniz mesajı, çok net cümlelerle anlatmışsınız.. emeğinize sağlık Yapacağınız röportajıda merakla bekliyoruz..

 • Ömer   01-12-2017 08:02

  Güzel bir değerlendirme kısa ve öz olmuş.. Yapacağınız söyleşiyi ilgiyle bekliyoruz.. Emeğinize sağlık

 • Hasan Öz   01-12-2017 07:58

  Elinize sağlık. Güzel bir değerlendirme yapmışsınız. Burhanettin Can hocayla yapacağınız söyleşiyi merakla bekliyoruz..

 • Hasan hüseyin akcan   30-11-2017 22:21

  Ağzınıza sağlık hocam

 • Okuyucu   30-11-2017 21:49

  Yazılarınızı takip ediyoruz özet olarak ifade edilmesi gayet güzel bir tarz, uzun ve yorucu cümleler yok. Kaleminize sağlık.

Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA