22 Eylul 2018 Cumartesi

Türk Amerikan politikaları çakışacak mı çatışacak mı?

17-11-2016 13:39 Güncelleme : 19-11-2016 09:51

Türk Amerikan politikaları çakışacak mı çatışacak mı?

ABD'nin Şikogo şehrinde bulunan Mehmet Beyhan, başkanlık seçimleri sonrası zaferini ilan eden Trump'ın yeni Amerikası ile Türkiye'nin nasıl bir ilişki içerisinde olacağını değerlendirdi. Öncelikle Amerika'da ki siyasi partilerin özelliklerini bilmek gerektiğini vurgulayan Beyhan değerlendirmesinde seçim sürecinde ki vaatlerede dikkat çekti

 

Bilindiği üzere Amerika’da demokratlar ve cumhuriyetçiler olmak üzere iki temel büyük parti var.Demokratlardan daha fazla liberal fikirlere sahip Liberal partilerde var. Ancak bu partilerin son seçimdeki oy oranlarına bakınca Amerikan siyasetini belirleme etkisinin olmadığını düşünüyorum.

Partilerin temsil ettiği kitlenin demografik yapısı.

Demokratların ve cumhuriyetçilerin temsil ettiği kitlelerin demografik yapısına bakmadan Amerikan seçimlerini sağlıklı bir biçimde analiz edemeyiz. Çünkü partiler, temsil ettiği kitlenin beklentilerini karşılamak için politika yaparlar. Bu bakımdan partilerin demografik yapısı, hayata bakış açıları, beklentileri çok önemlidir.

Cumhuriyetçilerin temsil ettiği kitleye baktığımızda, ilk Amerika’ya gelen beyaz Amerikalılardan oluşuyor. Bunlar genelde orta Amerika coğrafyasında yaşarlar. Büyük çoğunluğu, lise mezunu olmakla birlikte, önemli bir miktarı da iyi eğitilmiş Amerikalılardan oluşuyor. Lise düzeyindeki Cumhuriyetçilerin büyük çoğunluğu tarımla uğraşırlar. Gelirleri alt ve orta düzey olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hristiyan inancına bağlıdırlar, düzenli kiliseye gitmezlerse de hristiyan değerlerini savunurlar. Amerikalıların devamlı haklı olduğunu savunurlar. Amerikan menfati neyi gerektiriyorsa, onu yapmamak ülkeye yapılmış en büyük bir ihanet olduğuna inanırlar. Geylerin evliliğine kesinlikle karşıdırlar. Farklı dinlere,ırklara,farklı yaşam biçimlerine mesafelidirler. İyi eğitilmişleri ise, genelde büyük şehirlerde yaşarlar,çok zenginler, farklı yaşam biçimlerine menfaatleri varsa fazla sorun yapmazlar. Diğer kesime göre dünyaya daha açık olduğunu söylemekle birlikte onlarda büyük çoğunluğun inandığı gibi, Amerika her zaman haklıdır, Amerikanın menfatlerinin gereğini yapmamak ‘’ülkeye ihanet etmektir’’ inancına sahipler.

Demokratlara gelince, demokratların oy aldığı kesimin bir kısmı göçmenlerden oluşur,bir kısmı iyi yetişmiş ilk Amerika’ya gelmiş beyaz Amerikalılardan oluşur,bir kısmı Müslüman ve Hristiyan siyahlardan oluşur. Eğitim durumları ise, Amerika’ya ilk gelen beyazları iyi eğitimlidirler. Göçmenler ise, geldikleri ülkede çoğu üniversite bitirmiş master yada doktora için gelmiş ama geri gitmemiş dolayısıyla eğitimli insanlar. En gariban kısmı ise, Müslüman ve Hristiyan Afrika kökenli siyahlardan oluşur. Demokratlar farklı hayat biçimlerine daha açık, liberal ekonomiyi savunurlar. Ateist, Deist, Hristiyan ve Müslüman kısacası her inançtan düşünceden oluşan bir kesim. Devlete talip olanların büyük çoğunluğu ilk gelen beyaz Amerikalılardır. Demokratlarda Amerikan menfaatlerini savunurlar. Ancak yöntemleri farklıdır. Örneğin Cumhuriyetçiler Sadama direk müdahale etti. Demokratlar ise, direk müdahale etme yarine yerel unsurları kullanmayı Amerikan menfaatlerine daha uygun görürler. Ancak burada şunu belirteyim bu düşünceyi Demokratlara oy veren her kesimin benimsediği düşünceler değil. Örneğin göçmenler başka seçenekleri olmadığı için demokratlara oy veriyorlar.

Cumhuriyetçilere oy veren kesimin Demokratlara oy veren kesime göre en önemli özelliği, Cumhuriyetçiler homojen bir yapıyken, Demokratlar ise çok parçalı toplum kesimlerinden oluşuyor.

Özetle partilerin demografik yapısı bu olduğuna göre şimdi daha sağlıklı bir analiz yapabiliriz.

 • Cumhuriyetçilere oy verenler tartışmasız Amerikalıların haklılığına inandıkları için, Trump yönetimi kitlesinin beklentilerini karşılamak için direk pozisyon alır ve kitlesine çok rahat izah edebilir. Ancak bu diplomatik krizlere sebep olabilir.

 • Trump’a oy verenler, başka inançlara mesafeli olduğu için Trump yönetimi kitlesini memnun etmek adına diğer inanç gruplarına karşı sert tutum alabilir. Farklı inançlara sahip olanlar genelde göçmenler olduğu için diplomatik krizlere sebep olabilir.

 • Trump  dışarı giden endüstriyi geri getirmek için, daha önce yapılmış sözleşmelere bağlı kalmayacağını kampanya sürecinde söyledi. Eğer bunu hayata geçirirse, hem diplomatik krizlere hemde ekonomik krizlere sebep olabilir.

 • Trump silah endüstrisini geliştireceğini kampanya boyunca deklere etti. Daha çok silah, dünyada daha çok savaş, daha çok ölüm demektir. Buda dünya barışı açısında üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

 

Daha örnekleri çoğaltabiliriz. ancak şimdilik bu kadarıyla yetinip Trump’ın seçilmesinin Türkiyemize olumlu olumsuz etkisi ne olabilir? Bu konu üzerinde kısa bir analiz yapmak isterim. Bu konuda Trump’ın bazı politikaları Türkiye ile çakışıyor, bazı politikaları çatışıyor. Önce çakışan politikalarına bir bakalım özetle.

 

1- Türkiye Amerika ilişkilerin temel çıkmazı Gülenin iadesidir. Bu konuda Trump’ın üst düzey bir danışmanı seçim kampanyası sırasında ‘Gülen iade edilmelidir. Türkiye önemli Nato müttefikimiz iken neden bir kişi için önemli müttefikimiz ile aramızı bozalım?’demişti.

 

2- Trump, Suriye konusunda demişti ki ‘Esad gitmelidir. Amerika Esad’a müdahale etmemekle tarihi bir hata içindedir.Ben iktidar olursam müttefiklerimizle dayanışma halinde olup, Esadın gitmesini sağlayacağım’

 

3- Türkiye’ye karşı hain alçak darbe girişimine karşı Trump  ‘Bu işin içinde Amerikan istihbaratı var. Ben seçilirsem, başka ülkenin iç sorunlarına karışmayacağım’ demişti.

Şimdi Donald Trump seçildi. Bu sözlerini tutarsa Türk Amerikan ilişkileri iyi olabilir mi hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Birde Donald Trump’ın Türkiye politikalarıyla çatışan politikalarına bir göz atalım.

 
 • Donald Trump demişti ki ‘Ben seçilirsem, İsrailin başkenti kudüs olması için çalışacağım’

 • Yine Trump ‘Ben seçilirsem müttefikimiz İsrail ile ilişkilerimizi geliştirip Hamas terör örgütüne karşı daha sert tutum takınacağım’

 • Donald demişti ki ‘Ben seçilirsem İran ile süren nükleer müzakereleri durduracağım’ demişti.

 • Ekonomik politikasını ‘mümkün mertebe ithalatı azaltıp üretimi destekleyeceğim’ demişti.

 

Görüldüğü üzere Türk Amerikan politikalarında çatışan ve çakışan tarafları var. Şimdi merak edilen soru şu, yeni dönemde Türk Amerikan politikaları çakışacak mı çatışacak mı?

 

Mehmet Beyhan Kimdir?

 

Mehmet Beyhan kendini 'Yazılmış bir romanı, çeşitli denemeleri, ödül almış bir makalesi, çeşitli dergilerde İngilizce'den Türkçeye çevirileri olan iyi bir okuyucu' olarak tanımlıyor. Ayrıca Kasım ayında Umran dergisi için El-Aksa Üniversitesi eski rektörü Filistinli profesör Hüssam Adwen ile röportaj yapmış ve türkçeye tercüme etmiştir.

 

Kaynak: dusuncemektebi.com

YORUMLAR
 • Abdul aziz   18-11-2016 23:11

  Dusunce mektebinde beklentim bu tur faydali analizlere yer vermesidir.. yazari tebrik ediyor yazilarinin devamini bekliyorum.

 • Hüseyin yılmaz   18-11-2016 22:40

  Makaleyi okuyunca zihnimde Amerika seçimleri ile ilgili bir resim oluştu.. böyle analizlere gerçekten ihtiyacımız var..

 • Ali bayhan   18-11-2016 20:33

  Çok güzel ve yerinde tespitler. Olaylara tek bşr pencereden bakmayıp ,değişik boyutta bir bakış açısı. Bilgilendirme için teşekkürler

 • İbrahim Halil Gülerce    18-11-2016 18:50

  Çok önemli bir yazı, konuyu gerçekten önemli bir noktadan yakalamış. Amerika'daki partilerin demografik yapısını bilmek, onlara oy verenlerin kimler olduğunu tanımak Amerika'yı ve Amerikan seçimlerini daha iyi anlamamızı sağladı, elinize sağlık. Amerika ile ilgili benzer analiz yazılarının yayınlanmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

 • Ahmet   18-11-2016 18:49

  Güzel bir yazı eline sağlık

 • İmran    18-11-2016 02:29

  Güzel bir yazı olmuş...tarafsız objektif bir değerlendirme...tebrik ediyorum Mehmet kardeş...bu yazıların devamını merakla bekliyorum...

 • İsmail Altun   18-11-2016 01:43

  Amerika seçimiyle ilgili ilk defa doğru bir değerlendirme okudum. Düşünce mektebi ailesine ve yazarına teşekür ediyorum.

 • HB   18-11-2016 00:25

  Amerikan seçimlerini özetleyen çok güzel bir yazı olmuş. Amerika-Türkiye ilişkilerinin bundan sonraki süreçte nasıl olacağını Trump'un seçim kampanyası boyunca yaptığı açıklamalara bakılarak yorumlanırsa olası sonuçlar makalede açıkça belirtilmiş. Fakat bu noktada, Amerika'nin uzun vadeli planlarını Trump'un çok değiştirebileceğini düşünmüyorum. Trump her ne kadar başka ülkelerin içişlerine karışmayacağını iddia etse de, silah satışını başka şekilde arttiramayacagi aşikar...

 • Rumuz: Tarafsız   17-11-2016 23:07

  Güzel bir yaklaşım önce Amerikalıları tanıtmak sonrasında ise seçimi yerinde değerlendirmek.

 • yusuf şener   17-11-2016 22:39

  Güzel bir yazı düşünce ufku katkıda bulundu

 • Kasım Oktay Beyhan    17-11-2016 22:32

  Yazınızı dikkatlı bir şekilde okudum abd 'de yapılan daha önceki baskanlik seçimlerinde obamayi destekleyen bir türkiye vardı Amerika da başkan kim olursa olsun ya amerikan in kanlı kirli politikalarını yurutecektir yada başka alternatifi olmayacaktır Amerika da yapılan son seçimde dünya genelinde hillary clinton kampanyaları ne kadar desteklense de trump seçimleri kazanması süpriz gibi gösteriliyor ben buna inanmıyorum amerikan in ortadoguda bush döneminde 850 milyar dolar askeri harcama yapıldı ve ülkede ekonomik anlamda ciddi krize yol açtı ardından obamayi getirdiler nispeten bush a göre daha akıllıydı askeri harcamaları ve askeri birlikleri kademeli çekerken bölgedeki aşiret reislerine kurmuş oldukları terör örgütlerine para yedirerek daha iyi sonuç aldıklarını fark ettiler bu durum maliyeti yüzde 70 dahada aşağı çekmişti trump siyasi alt yapısı olmayan ticari başarısında dünyada tescillemis bir kimlik olduğunu biliyoruz ama ülke yönetmek uluslararası dengeleri yönetmek ticarete benzemez sonuçta abd çoğu ülkede kurmuş olduğu terör örgütleriyle ülkedeki ekonomik sosyolojik ve demografik yapıyı kontrolü altında tutuyor buna örnek vermek gerekirse elkaide daes pkk ypg ve afrikada kurmuş olduğu örgütler ve sayre saymakla bitmez çünkü bunu talep eden dünya ticaretini kontrol eden para baronlari trump un suanki tutumundan rahatsızlar büyük ihtimalle trump ta kıvama gelecektir . Amerika da son yapılan seçimlerde halk şunu söyledi devlete dünyada döktüğümüz kanlar birgün bizden cikmasada cocuklarimizdan çıkacak . Hillary, bush, obama . Aynı formattalar birbirinden farkı yok trump bunu seçimlerde iyi kullandı bence . bence bence TÜRK AMERİKAN politikalarını çakışacakmı çatışacakmı sorusuna cevabım bunu amerikanın izleyeceği politikadan çok türkiyenin ortadoğuda ve ülke içindeki çizgisi belirleyecektir amerikanın en ciddi hatası Türkiyedeki yapılmak istenen işgal darbe teşebbüsünün arkasında kendi oluşturmuş olduğu bir başka terör örgütünün çıkması yani FETO terör örgütü . Dedimya amerika dünyada dengeleri terör örgütleri üzerinden yönetip kontrol altında tutmaya çalışır.ben kendi fikrimi söylim son 5 senemiz amerikayla pek de iyi geçeceğini sanmıyorum özellikle pkk ,pyd ve ypg faal bir şekilde kullanılması Türkiyeyi ciddi anlamda rahatsız etmekdedir. bundan sebeptirki amerika bu tutumunu değiştirmiyecektir .Galiba ilişkilerimiz pekte istelinen düzeye gelmiyecektir.

 • Şükrü   17-11-2016 22:24

  Güzel bir seçim analizi olmuş ellerinize sağlık

ANKET - ARAŞTIRMA