Sosyal Medya

Coğrafyamız

Babam, barış ağacı dikerken öldürüldü

Ebu Ayn’ın büyük oğlu Tarık, “Babam bizi gösterilere katılmaya teşvik ederdi. Sürekli mücadeleden bahsederdi. Babam barış ağacı dikerken şehid edildi. Yaşadığı gibi direnişçi olarak öldü” dedi. Ebu Ayn’ın kızı Mahar ise şunları söyledi: “Sürekli Filistin’i kurtarmak için çalışmamız gerektiğini söylerdi. Yahudi yerleşim yerleriyle mücadele için yarım milyon zeytin ağacı dikti, 1 milyon dikme hayalini gerçekleştiremedi.”Terörist  İsrail askerlerinin müdahalesinde hayatını kaybeden Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn’ın çocukları, babalarını anlattı.

Batı Yaka ‘nın El-Bireh kentinde taziyeleri kabul eden aile fertlerinden Ebu Ayn’ın büyük oğlu Tarık, babasının kendilerine her zaman vatana hizmet etmeleri tavsiyesinde bulunduğunu söyledi. Babasının ayrıca kendilerine şehitlerden ve İsrail hapishanelerindeki tutuklu Filistinlilerden “üstün olmadıklarını” ve diğer insanlardan farklı olmadıklarını öğütlediğini anlatan Tarık Ebu Ayn, “Babam sürekli mücadeleden bahsederdi. Yaşadığı gibi direnişçi olarak öldü” dedi. Bakan Ebu Ayn’ın düzenlenen zeytin ağacı dikme eyleminde hayatını kaybettiğine değinen oğul Ebu Ayn, “Babam barış ağacı dikerken öldü” ifadesini kullandı.

 “BENİM ONA DUA ETMEM GEREKTİĞİNİ UNUTTUM”

Ebu Ayn’ın lise son sınıfta okuyan tek kızı Mahar ise o gün annesinin babasından, “evde kalmasını” istediğini ve bu konuda çok ısrar ettiğini ifade etti. Annesinin ısrarına, babasının “Dönmeyeceğim. Kimsenin unutmayacağı bir şey yapacağım” diyerek karşılık verdiğini aktaran Mahar Ebu Ayn, “Çıktı ve şehit olarak döndü” diye konuştu. “Kötü olayın yaşandığı” gün kapıda kendisini uğurlayan babasından gireceği sınavı için dua istediğini hatırlatan Mahar Ebu Ayn, gözyaşları içerisinde, “Benim ona dua etmem gerektiğini unuttum” şeklinde konuştu.

Babasının vatan sevgisi ve mücadelesini vurgulayan Mahar Ebu Ayn, şunları kaydetti:

“Bizi vatan ve toprak sevgisiyle büyüttü. Sürekli Filistin’i kurtarmak için çalışmamız gerektiğini söylerdi. Yahudi yerleşim yerleriyle mücadele için yarım milyon zeytin ağacı dikti, 1 milyon dikme hayalini gerçekleştiremedi.” Filistinli Bakanın eşi Rimal Ebu Ayn ise yüzlerce kişinin başsağlığına geldiği taziye evinde, üzüntüsü nedeniyle duygularını ifade edemedi. Yakınları Rimal Ebu Ayn’ın yaşadığı acıdan dolayı “büyük bir travma” yaşadığını dile getirdi. Filistin’de bakan statüsünde kabul edilen Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı Ebu Ayn, Ramallah’ın kuzeyindeki Turmusayye beldesinde, İsrail askerlerinin çarşamba günü Yahudi yerleşim birimlerini protesto eden gruba müdahalesi sırasında hayatını kaybetmişti. Göz yaşartıcı gaza maruz kalan Ebu Ayn’ın, “Bir İsrail askerinin dipçikle göğsüne vurması sonucu” hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.