Sosyal Medya

Genel

GENÇLER YENİ OKUMALAR İÇİN BİZİ YOKLUYORLAR

"Mim-Der, bu yaz '7 Güzel Adam 7 Güzel Hafta' adında bir dizi etkinlik yapmıştı. Etkinlik amacına ulaştı mı? Derneğin mutfağında neler var bundan sonrası için? Zeynep Yücel, Abdulaziz Tantik ile konuştu.."GENÇLER YENİ OKUMALAR İÇİN BİZİ YOKLUYORLAR
 
Gençler yeni okumalar için bizi yokluyorlar

'7 Güzel Adam 7 Güzel Hafta' ekibi Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören'le


Mim-Der, bu yaz '7 Güzel Adam 7 Güzel Hafta' adında bir dizi etkinlik yapmıştı. Etkinlik amacına ulaştı mı? Derneğin mutfağında neler var bundan sonrası için? Zeynep Yücel, Abdulaziz Tantik ile konuştu..

Bayrampaşa’da faaliyet gösteren Mim-Der, bu yaz “7 Güzel Adam 7 Güzel Hafta” adlı, Ramazan ayında başlayıp Ağustos sonuna kadar devam eden bir dizi etkinlik yapmıştı. Yaz aylarını böyle verimli bir şekilde geçiren gençlerin yeni dönemde neler yapacaklarını merak ettik. Hem 7 Güzel Hafta’yı hem yeni haftalardaki güzellikleri, Mim-Der Genel Koordinatörü olan ve 7 Güzel Hafta ekibine öncülük eden Abdulaziz Tantik’e sorduk.

Kısa adı Mim-Der olan Muradiye İlim Merkezi Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği bünyesinde düzenlenen ‘7 Güzel Adam 7 Güzel Hafta’ etkinliği sizin yönetiminizde gerçekleştirildi. Bu etkinliğin çıkış noktası ve amacı neydi?

“7 Güzel Adam ve 7 Güzel Hafta” ile amaçladığımız şey; gençlerin bir ömür boyu unutamayacakları bir güzellik yaşamalarını sağlamak ve bu vesile ile de öğrencilerimizi güzel insanların varlığından ve eserlerinden haberdar etmek, bu güzelliğin dokunulabilir, yaşanılabilir ve yaşatılabilir olduğunu örneklik üzerinden öğretmekti. Dolu dolu ziyaretlerle birlikte dokuz haftayı bulan bu çalışmada, özellikle yaşayan Sezai Karakoç, Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören gibi üstadları tanımak ve bir nebze de olsa onların eserlerinden haberdar etmekti niyetimiz…

Gençlerle birlikte yaptığımız okumalar her hafta bir başka güzellik yaşamamıza neden oldu. Ramazan olmasının getirdiği berekete Güzel Adamların bereketi eklenince gerçekten bizler için unutulmaz bir yaz oldu.

Yani amacınıza ulaştığınızı düşünüyorsunuz…

Kesinlikle, ulaştığımızı düşünüyorum. Bunun için de çok mutluyuz. Çünkü bir kısım çocuklar ilk kez Sezai Karakoç, Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören ve diğer güzel adamları okudular. Seçilen kitapların tevafuk olarak birbirini bütünleyen eserler olması amacın hasıl olmasına önemli bir katkı sundu. Ayrıca her yazar hem yeni bir alan açtı, hem de diğer yazarları bütünleyen bir bakış sundu.

Tabii ki bu amacın gerçekleşmesinde katılım sağlayan öğrencilerimizin dikkati, çalışkanlığı ve sürekliliği de önemliydi. Özellikle sohbete katılımları iyiydi. Bunu sohbetin bitiminde ayrılmadan önce küçük sorular sorduğumuzda ya da sohbete başlamadan önce herkesten okudukları kitaptan bahseden veya onu yorumlayan tek bir cümle istediğimizde anlayabiliyorduk. Benim açımdan bu da çok mühimdi diyebilirim.

Her bir haftada yapılanları, konuşulanları Dünyabizim'de haberleştirmeye çalıştık. Ama sizin gözlemlerinizi de merak ediyoruz. Güzel Adamlar katılımcı gençlerde nasıl bir etki uyandırdılar? Ki Allah hayırlı uzun ömürler versin hayatta olanlarla da şahsen tanışma imkânı buldular.

Aslında varoluşumuz, varoluşumuzun anlamı ve bu anlamın yaşamsal bir özelliğe sahip olması, nasıl bir hayata tekabül edeceğini ziyaretler esnasında örneklikleri ile gözleme imkânı elde etti öğrenciler. Bakışın ufkunun genişliğini gördükleri gibi derinliğin dipsizliğini de kavradılar sanırım. Her kitap ve ziyaret sonrası öğrencilerin gözlerinden fışkıran parlaklığı görmek bunu söyleyebilmek için yeterli…

Bir kere büyük adamları tanıma şerefine ermenin kazandırdığı bir gelişme vardır. Hayatları onları tanıdıktan sonra aynı kalamazdı zaten… Sürekli adları geçen, övgüyle bahsedilen üstadlarla şahsen görüşülmesi, onlara ait eserleri bir grupla okuma imkânı onların bakışlarını değiştirdi. Bunu, yazdıkları bir iki satırdan dahi çıkarabiliriz… Kitap okuma zevkini öyle sıradan kitaplarla değil düşünce ve edebiyat dünyasının en iyi örnekleri üzerinden tattılar. Dolayısı ile bu onların hem düşünsel hem de duygusal dünyalarında bir iz bırakacaktır. Hayatı ‘7 Güzel Adam 7 Güzel Hafta’dan sonra öyle aynı şekilde yaşayamazlar. Çünkü şimdi yeni okumalar için yoklamalar yapılıyor bile… Bu da bize öğrencilerin gelişmelerinin habercisi olacaktır.

Bu süreçte piyasada konuşulan ve tüketilen düşüncelerin aslında bir anlamsızlık oluşturduğunu, mevcut düşünsel yapının daha da derinleştirilmesi gerektiğini, edebiyatın ve düşüncenin iki ayrılmaz kol olduğunu ve okuma eyleminin kesinlikle yaşamın bizzat kendisi olduğunu bir nebze de olsa hissetmelerini sağladığını umuyorum.

7 Güzel Hafta ekibi yoluna bundan sonra başka etkinliklerle devam etmeyi düşünüyor anladığımız kadarıyla. Ne tür okumalar planlıyorsunuz?

Tabii ki devam edeceğiz inşallah, hatta konuşmalar başladı bile… İslam Düşüncesi Tarihi okumaları yapmayı teklif etti bazı arkadaşlar. Geçen seneden niyetlendiğimiz bir Mantık dersi var. Bu aralar istişare halindeyiz. Ekim ortalarında inşallah başlarız diye umuyoruz. Önce bir toplantı yapacağız aynı arkadaşlarla, sonra yol haritasını birlikte çizelim istiyoruz. Haftada birkaç kez buluşma arzumuz var. Şartlar elverdiğince bunu gerçekleştireceğiz. Ailelerin bu durumu desteklemeleri de ayrıca bizim için önemli… Güzel başlayan bir eylem aynı güzelliklerle devam eder inşallah…

Peki Mim-Der’de başka ne tür faaliyetler var? Sadece öğrencilere yönelik programlarla sınırlı değil bildiğimiz kadarıyla?

Mim-Der’de farklı faaliyetlerimiz var. Ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik programımız var. Hem okul derslerine yardımcı olmaya, hem kültür birikimlerine katkı sunacak okumalar, geziler yapmaya, birlikte sinema izlemeye, sportif faaliyetlere katılmalarını sağlamaya, zaman zaman birlikte kahvaltı sofralarına oturmaya, aslında ikinci bir evleri, aileleri olmaya çalışıyoruz. Birbirleriyle kaynaşmalarını, güzel, sağlam dostluklar kurmalarını önemsiyoruz. Yetişkinler için de seminerler, haftalık tefsir, hadis ve kavram çalışmalarının yanında ayda bir belirli bir konsept çerçevesinde konferanslar düzenliyoruz.

Yetişkinlerin akşamları uğradıkları ve sohbet geleneğini sürdürdükleri önemli bir ocaktır MİM. Burada güzel sohbetler, müzakereler ve yorumlar yapılır. Siyasi, sosyal ya da ilmî bir mevzu konuşulur. Ayrıca hanımlara yönelik siyer, fıkıh, hadis derslerine ev sahipliği yapıyoruz. Aslında MİM rahmetli Ahmet Sarıoğlu Hoca’nın ‘Hayatın Müslümanlaşması’ çabasına bıraktığı yerden devam etme arzusunda ve azminde. Bu yüzden de Müslümanca düşünmenin ve yaşamanın imkânlarını her zeminde yoklamaya çalışıyor.

Son olarak öğrencilerimiz bizim göz nurumuzdur. Onları iyi bir şekilde eğitebilirsek geleceğimizi belirlemiş oluruz. Onlara yapılan her yatırım doğru bir eylem olarak tarihe kayıt düşülmüş olacaktır… Çaba ve gayret bizden yardım ve başarı ise Allah (c.c.)’tandır.

 

DÜNYABİZİM.COM

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.