Sosyal Medya

Çocuk

Çocuğa ölüm nasıl anlatılabilir

Yakınların kaybı, yaşınız ne olursa olsun bir travma nedenidir. Özellikle ebeveynlerden birinin vefatı durumunda çocuk, kendini boşlukta hisseder, ebeveyninden ayrılmayı kabul edemez, kendini ya da çevresindeki kimseleri suçlamaya kalkar. Çünkü anne, baba çocuğa hayatı öğreten ve onların temel ihtiyaçlarını karşılayan önemli kimselerdir. Bunlardan birini kaybettiğinde çocuk büyük bir yıkım yaşar. Böyle durumlarda büyük anne ya da büyükbaba ebeveynin görevini üstlenir ve çocuklara destek olurlar.Yaşı itibariyle çocuk ölüm olayını tam olarak anlamayabilir. Ebeveynin yokluğu çocuğun iç dünyasında derin bir yara açar, bu yarayı tamir etmek ise aile yakınlarına düşer. Ancak bizim toplumumuzda genellikle ölüm olayı çocuklardan gizlenir. Bu çocuğun korku ve endişelerini daha da arttırır. Bu nedenle yakınlar çocuğa, her canlının doğumla ölüm arasında yer aldığını uygun bir dille anlatmalıdır.
ÇOCUKTAN GİZLEMEYİN

Ölüm gerçeği çocuğun yaşına ve gelişim özelliklerine uygun şekilde anlatılmalıdır.

Aile çocukla konuşmalı, duygularını aktarmasına yardımcı olmalıdır.

Aile çocuğa destek vermeli ve yanındayız duygusunu hissettirmelidirler.

Ölen yakının yerini aile büyükleri doldurmaya çalışmalı ve çocukla sağlıklı ilişkiler kurmalıdırlar.

Artık eskisi kadar sevilmeyeceğini düşünen çocuğun yarası aile tarafından sarılmalıdır.
BÜYÜKLERE GÖREV DÜŞÜYOR

Bilindiği üzere çocuklar kişilik oluşumlarını tamamlarken anne babayı model alırlar. Yani erkek çocuk babayı kız çocuk anneyi model alır ve onları taklit ederler. Çocuğun hayatının merkezine koyduğu kişilerden birinin vefatı büyük bir yıkımdır. Rol modelini kaybeden çocuk onun yerine koyabileceği birini arar ve bu boşluğu doldurmaya çalışır. Böyle durumlarda ailenin diğer fertleri çocuğa destek vermeli ve onların gelişimlerine katkı sağlamalıdırlar. Çocuğun babası vefat etmişse bu boşluğu amcalar ya da dayılar doldurmalı ve çocukla paylaşım içinde olmalıdırlar.
ÇOCUK TERBİYESİNDE AİLENİN ÖNEMİ

Çocuk temel alışkanlıkları ailede öğrenir. Bunun için anne babanın dindar şahsiyetli ve örnek birer ebeveyn olmaları gerekir.

Aile insan ilişkilerinde çocuğa örnek olmalıdır.

Aile dini meselelerde hassas olmalı, haram helal ayırdını çocuğa öğretmelidirler.

Aile kurmaktan maksat şuurlu bir nesil yetiştirmek olmalıdır.

Anne baba farzları yerine getirerek çocuğa örnek olmalıdırlar.
TERBİYE DOĞUMLA BİRLİKTE BAŞLAR

Bilindiği üzere doğduğunda çocuğun kulağına ezan okunur. Aile içinde İslami havayı teneffüs ederek büyüyen çocuk konuşmaya başladığında ise kelime_i tevhidi öğrenir. Hadisi şerifte hazreti peygamberin, torunu hazreti hasan doğduğunda kulağına ezan okurken gördük denilmektedir.

Anne Babanın sorumluluğu

Çocuğa dinini öğretmek

Doğru örnek olmak

Sorumluluklarını öğretmek

Büyüklere görev düşüyor

Beş yaşlarında filandım. Büyükbabam beni camiye götürürdü. Birlikte namaz kılardık. Camide çok mutlu olurdum. Yaşlı amcalar benimle ilgilenir, ceplerime şeker koyarlardı. Namaz kılarken dedemin yaptıklarını tekrar eder namaz bittiğinde ona sorular sorardım. Dedeme - Neden namaz kılıyoruz? diye sorduğumda bana " Allah bizi yarattı, bize çeşitli nimetler verdi. Biz de O'na ibaret eder ve emirlerine uyarız. Böyle yaptığımızda O'nun rızasını kazanmış oluruz. İyiler cennete gidecekler biz de cennete gitmeyi arzu ederiz. Dedi. Dedeme bu kez de Cennet nasıl bir yer diye sordum. Bana yapılan her şeyin karşılığı vardır, iyilik yapanlar iyilik bulur kötülük yapanlar kötülük bulur. Allah da kendisine itaat eden iyi insanları Cennetle mükafatlandırıyor... Ben soruyorum dedem anlatıyordu. Dedem emekli bir imamdı, çocuklarla ilişkileri çok iyiydi. Onlara dini anlatırken seviyelerine inerdi. Üniversiteye geldiğimde dedemin bana ne kadar büyük şeyler kazandırdığını anladım. Artık hayatımın önceliklerini biliyor ve haramlardan kaçmaya gayret ediyordum. Dedem üniversite ikinci sınıftayken vefat etmişti ama bana anlattıkları içimde dipdiriydi. Sanki her an dedemin sesini duyuyor ve nasihatlarını dinliyordum. Şimdiki dedeleri gördüğümde, dedemin ne kadar ideal bir ebeveyn olduğunu anlıyorum. Çocuklar dini değerlerini büyüklerden öğrenirler. Dün olduğu gibi bugün de, büyükanneler ve büyükbabalar çocuklarına okuyacakları okullarla ilgili telkinler yapıyorlar. Ama Allah'ın emirlerini anlatan pek yok gibi. Bu konuda onlara büyük görev düşüyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.