Sosyal Medya

Çocuk

E.A.E 9 - Kabullendiğinizi göstermek için edilgen dinleme

Ebeveynin etkin dinleyişi, çocuğun, müdür yardımcısının yanına gönderilmesindeki ilk durumun ötesine geçmesini sağlamıştır. Çocuk kabul edildiği bu kısa süre zarfında büyür. Duygularının ifade edilmesine müsaade edilmiş; kendi başına problem çözmedeki ilk adımı atmasınayardım edilmiştir.Hiç bir şey söylememek de kabul mesajını kolayca verebilir. Konuşmamak -"edilgen dinleme"- güçlü bir sözsüz mesajdır ve bir kişinin gerçekten kabul edildiğini etkili bir şekilde ona hissettirmek için kullanılabilir.

Bir kişinin suskunluğunun kendinizi kabul edilmiş hissettirmesi mükemmel bir deneyim olabilir.

 İletişim kurmayarak iletişimde bulunmak, lise öğrencisinin eve yeni geldiğinde babasıyla yaptığı konuşmada olduğu gibi:

ÇOCUK: Bugün müdür yardımcısının odasına gönderildim.
EBEVEYN: Yaa?
ÇOCUK: Evet. Bay Franks sınıfta çok konuştuğumu söyledi.
EBEVEYN: Anlıyorum.
ÇOCUK: O yaşlı adama tahammül edemiyorum. Öyle oturur ve sorunlarından ya da torunlarından bahseder ve bizim bunlara ilgi duymamızı bekler. İnanamayacağın kadar sıkıcı.
EBEVEYN:Hımm.
ÇOCUK: Hiçbir şeyle uğraşmadan sınıfta oturmanın imkanı yok! Delirirsin. O konuşuyorken Jeannie ve ben oturuyoruz ve şakalaşıyoruz. Hayal edebileceğin en kötü öğretmen. Böylesine kötü bir öğretmenden ders almak beni kızdırıyor.
EBEVEYN: (Sessiz)
ÇOCUK: Öğretmen iyi olduğunda gerçekten sorun olmuyor ama Bay Franks gibi birisinden birşey öğrendiğimi hissetmiyorum. Bunun gibi bir adamın ders vermesine neden izin veriyorlar?
EBEVEYN: (Omuz silker)
ÇOCUK: Sanırım buna alışmaya çalışsam iyi olacak çünkü her zaman iyi öğretmenlerle karşılaşmayacağım. İyi olanlardan çok kötü olanlar var ve eğer bir tane kötünün beni etkilemesine izin verirsem üniversiteye girmek için ihtiyacım olan notları alamayacağım. Sanırım kendime zarar veriyorum.

Bu kısa bölümde sessiz olmanın önemi açıkça gösterilmiştir. Ebeveynin etkin dinleyişi, çocuğun, müdür yardımcısının yanına gönderilmesindeki ilk durumun ötesine geçmesini sağlamıştır. Çocuk kabul edildiği bu kısa süre zarfında büyür. Duygularının ifade edilmesine müsaade edilmiş; kendi başına problem çözmedeki ilk adımı atmasına yardım edilmiştir.

Bir ebeveyn çocuğuyla konuşurken aşağıdaki gibi cümleler kullanarak konuşmaya karışıyorsa, çocuğun gelişimine katkı sağlayamayacak olması ne büyük üzüntüdür:

   "Ne yaptın? Müdür yardımcısının odasına gönderildin! Oh harika!"
   "İyi, bu sana ders olsun!"
   "Şimdi, Bay Franks o kadar da kötü değil, değil mi?"
   "Canım, kendine hakim olmayı öğrenmelisin."
   "Tüm hocalara alışmayı öğrensen iyi olacak."

Ebeveynlerin bu gibi durumlarda gönderdiği tüm bu mesajlar ve daha fazlası çocuğa sadece kabul edilmediğini iletmekle kalmaz ayrıca daha sonra çocukla iletişim kurmanızı engeller ve onun tarafında sorun çözümünü ortadan kaldırır.

Hazırlayan: Burçin Yılmaz

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.