Sosyal Medya

Habertürk yazarı: ABD tampon bölge oluşturma üzerinde çalışıyor

Serdar Turgut- HabertürkTatil döneminde olmamıza rağmen normalde sesiz olması gereken Washington fokur fokur Suriye kaynıyor.
 
Ortada bir boşluk doğduğunu ve Ortadoğu'nun boşluk kaldırmayacağını bilen devlet birimleri Başkan Trump’ı memnun edecek bir devlet stratejisi oluşturmaya uğraşıyorlar Suriye için.
 
Ulusal güvenlik konularında etkili Cumhuriyetçi senatör Lindsley Graham, Genelkurmay Başkanı Dunford ile görüştükten sonra Beyaz Saray’da yakında Türkiye’de olacak Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile strateji konuştu.
 
SINIRIMIZA TAMPON BÖLGE
 
Bu konuşmalardan sızan ama henüz resmen teyit edilmeyen bilgilere göre Amerikan yönetimi güneye çekilecek PYD ile Türkiye sınırı arasında bir PYD'den arınmış alan (tampon bölge) oluşturma planı üzerinde çalışıyor.
Başkan Erdoğan da Türkiye’nin asıl hedefinin sınırlarının güvenliği olduğunu söylediğinden Amerikan kaynakları bu gelinen noktanın Türkiye’nin taleplerini tatmin edeceğini umuyorlar.
 
İçinde PKK etkisinin iyice temizlendiği Suriye Kürtler'nin, Türkiye’nin talep ettiği gibi, sınırdan Türkiye açısından güvenli uzaklığa 30-40 kilometre güneye çekilmesinin sağlanması üzerinde düşünüldüğü söyleniyor Washington’da.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.