Sosyal Medya

Kürsü

Kolombiya'da FARC liderlerinden sitem

FARC'ın kayıp yöneticileri Barış komisyonuna bir mektup göndererek, hükümetin kendilerine verilen sözleri yerine getirmeden silah bırakılmasını n hata olduğunu yazdıÖzel Barış Yargısı (JEP) duruşmalarına da katılmayan yöneticilerinden, başmüzakereci Ivan Marquez ve El Paisa kod adıyla bilinen Hernan Dario Velasquez , Kolombiya Senatosundaki Barış Komisyonuna yazdıkları mektupta örgütün yeniden toplumakarışması için gereken şartlar yerinegetirilmeden silah bırakılmasını eleştirdi.
 
"Hükümetin iyi niyetine ve sözlerine safça inandık." ifadesinin dikkati çektiği mektupta Marquez ve Velasquez, "Sonu gelmeyen bir şekilde kurban edilen toplum liderleri gibi (FARC) savaşçıları da yetkililerin kayıtsızlığı karşısında tek tek öldürülüyorlar." denildi.
 
Hükümet sözünü tutmadı toprak reformu yapılmadı
 
Mektupta, barış anlaşmasından farklı olarak taraflar arasında 5 yıl önce varılan mutabakata da atıfta bulunarak, bunun gereği olan toprak reformunun yapılmadığını açıkladı. 
 
Hükümetle yapılan barış anlaşması gereği FARC'ın Kolombiya Kongresine göndereceği isimlerden olan Marquez, birkaç ay önce bu hakkı kullanmayacağını açıklamış ve daha ortadan kaybolmuştu. El Paisa olarak bilinen Velasquez'den de uzun süredir haber alınamıyordu. Mektupta tutukluluğuna eleştirilen getirilen ve yargılama sonunda ABD’ye gönderilme ihtimali bulunan Jesus Santrich ise nisan ayında tutuklanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.