Sosyal Medya

Kürsü

Adnan Öksüz: Bahçeli; 16 yıl önce, 16 yıl sonra!

Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz, Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısını ve tarihte yaptığı benzer çağrıları köşesinde değerlendirdi.Tarih; 7 Temmuz 2002…
 
Yer; MHP’nin Bursa İl Teşkilatı’nın Keles ilçesinde düzenlediği 11. Kocayayla Türkmen Kurultayı…
 
Kürsüde konuşan; o tarihte koalisyon hükümetinin ikinci büyük ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli…
 
* Bahçeli o tarihte dedi ki; “Geçmişte olduğu gibi, siyasi iktidarlar seçimle veya koalisyonun uyuşmazlığıyla bozulmak suretiyle değişebilir. Ancak içten ve dıştan bazı senaryolarla beslenmiş olan bir siyasi iktidar değişikliği, millet iradesine dayanmayan bir değişiklik olarak nitelendirilir.”
 
* Bahçeli o tarihte dedi ki; “Türkiye’nin geleceğini Financial Times, Times gazetesi, J.P. Morgen veyahut buna benzer değerlendirme kuruluşları, bazı medya unsurları, belirleme yetkisini kendisinde görmemelidir.”
 
* Bahçeli o tarihte dedi ki; “Türkiye’de Sayın Başbakanı istifaya zorlamak suretiyle Ecevitsiz bir hükümet oluşumunun ilk adımını atmak isteyenler, arkasından da oluşabilecek olan yeni iktidar modelinde akıllarınca Milliyetçi Hareket Partisi’ni dışarıda tutmak isteyenlere sesleniyorum…”
 
* Bahçeli o tarihte dedi ki; “Türkiye’nin, belli çevre ve odakların yönlendirmesi, uluslararası finans kuruluşları veya basın desteğiyle Türkiye’de iktidarlara şekil verme gayreti içinde olanlara Millet olarak bir cevap vermeliyiz ve Türkiye’de millet iradesinin her zaman geçerli olduğunu gösteren bir davranışı sergilemeliyiz.”
 
* Bahçeli o tarihte dedi ki; “Madem Türkiye’de bir siyasi belirsizlik var, her türlü ekonomik programın başarıyla uygulanmasını engelleyen faktör bu olarak görülüyor. Gelin siyasi belirsizlikten neyi kastediyorsanız ki kastettiğiniz 57. Cumhuriyet Hükümeti’nin bozulmasıdır, o zaman bu amaçlarınızı millet iradesine dayalı olarak yapmaya cesaret ediniz.”
 
* Bahçeli o tarihte dedi ki; “1 Eylül’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni toplantıya çağıralım, 3 Eylül’de erken seçim kararı alalım, geçmiş dönemde olduğu gibi 60 günlük bir seçim takvimi içerisinde seçimleri yapalım ve seçim tarihini 3 Kasım olarak belirleyelim.”
 
* Bahçeli o tarihte dedi ki; “Böyle bir durum, Sayın Başbakan’ımızın başkanlığındaki bir hükümetle Türkiye’nin sağlıklı bir seçime girmesi demektir. Böyle bir durum 3 Kasımda seçim sonuçları bir millet iradesini ortaya koyacaktır… Dolayısı ile Türkiye’yi kaosa sürüklemeden, Türkiye’de siyasi gerginlik yaratmadan, Türkiye’yi bazı kavram kargaşalığına sokmadan adımlar atılmalıdır.”
 
* Bahçeli o tarihte dedi ki; “Siyasi belirsizlik, bazı odakların ve çevrelerin dar iradeleriyle değil, 67 milyonun, yani millet iradesi ile şekillenmiş olur ve böylelikle; Türkiye önemli bir bunalımdan yine milletle beraber çıkma yolunu bulmuş olur. Bugün, için bu değerlendirmeyi kamuoyuna tartışılmak üzere sunuyorum.”
 
***
 
Bahçeli o tarihte bunları söyledi. Peki, sonra ne oldu?
 
16 Temmuz 2002’de koalisyon hükümetini oluşturan üç partinin genel başkanları arasında yapılan zirve toplantısında 3 Kasım 2002’de erken seçim yapılması kararı alındı.
 
Ardından ne olduğunu da hatırlayacaksınız; Bahçeli’nin MHP’si de dâhil olmak üzere koalisyonu oluşturan siyasi partiler barajın altında kaldı.
 
***
 
Şimdi… Yani 16 yıl sonra…
 
Tarih; 17 Nisan 2018…
 
Yer; MHP Meclis Grup toplantı salonu…
 
Kürsüde konuşan; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli…
 
Aynen şu cümleleri kurdu Devlet Bey; “Türkiye’nin bu ağırlığın altında daha fazla kalması, 3 Kasım 2019’a kadar sabırla dayanması mümkün değildir. Ülkenin, sistem tartışmalarıyla boğulmak istendiği bugünkü şartlar altında 3 Kasım’a kadar ulaşması istikrar ve dengeyle ulaşması zorlaşmaktadır. 26 Ağustos 2018 günü seçim yapılmalıdır.”
 
PEKİ, AMA ŞİMDİ NE OLACAK?
* İktidar partisi sözcüleri ve Bakanlar bugüne kadar hep, “Seçimler zamanında yapılacak” dedi.
 
* Başbakan Binali Yıldırım, bugüne kadar hep, “Seçimler zamanında yapılacak” dedi.
 
* Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar hep, “Seçimler zamanında yapılacak” dedi.
 
* Peki, Bahçeli’nin erken seçim çağrısından sonra bu tutumları değişecek mi, değişmeyecek mi?
 
Dün, başta parlamento koridorları olmak üzere Başkent Ankara’nın “laci” labirentleri hep bu sorunun cevabını aradı, durdu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli’nin açıklamasının hemen akabinde, AK Parti grup toplantısında konuştu ama konuya direk değinmedi. “Olmaz!” da demedi! Erdoğan konuşmasında 3 kez ‘2019’ ifadesini kullandı. Grup toplantısı öncesi bir soru üzerine de, “Şu an itibariyle bir yorumum olmayacak. Ama yarın Bahçeli ile bir görüşmem var” demekle yetindi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.