Sosyal Medya

Kürsü

Mısır’a bakın, Müslümanların ahvalini görün

Milli Gazete yazarı Remzi Çayır Mısır'da yaşananları köşesine taşıdı.Remzi Çayır, Mısır'da yaşanan siyasi olayların Müslümanların genel durumunun bir yansıması olduğunu ve orada yaşananlara karşı Batı'nın sessiz kalmasının ise beklenen bir şey olduğu yorumlarına köşesinde yer verdi.

Yazının Tamamı

Seçim yapılmış... Mursi, halkın %51’nin oyunu almış, cumhurbaşkanı seçilmiş… Ama kimi çevreler boş durmamış. Daha yeni seçilmiş bir insana hoşnutsuzluk gösterilmesi akıl kârı değil… Meydanlarda bu kez, Mursi’ye karşı kimi çevreler nümayiş yapmaya başlıyorlar.
 
Ordu, sesini yükseltiyor… Muhaliflerle barışın, onları dinleyin.
 
Demokrasilerde, ordu mensuplarının görevleri bellidir… Seçilmiş hükümetlere direktif veremezler. Lakin coğrafyanın adı Ortadoğu, ülkenin adı da Mısır olunca, işler değişiyor.
 
Mübarek içeri atılmış… Yaptığı zorbalıkların hesabını verirken, ordunun başına getirilen Sisi, yeni oyunlar peşindedir.
 
Nihayetinde, sokaklarda ölümler çoğalacaktı, ülke kaosa sürüklenecekti, falandı filandı, bu yüzden yönetimi elime aldım, diyecekti Sisi, bir müddet sonra…
 
Ne oldu?
 
Batı’dan ses yükseldi mi, itiraz ettiler mi? Hayır… Biz, Sisi yönetimini tanımıyoruz, seçilmiş insanlar görevlerine dönmelidirler, dediler mi? Hayır.
 
Ne yaptılar?
 
Öldü kral, yaşasın yeni kral, diyerek, Sisi’yi alkışladılar, seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi’nin içeri tıkılmasına ses vermediler.
 
İkiyüzlü ve riyakâr Batı’nın kimi kafalıları, çifte standardı, kendi menfaatlerine uydurdular.
 
Amerika için, Batı için, ülkelerin nasıl yönetildiği… Adalet olup olmadığı… Demokrasi, insan hakları pek mühim değildir... Varsa da yoksa da çıkarları, çıkarları önemlidir.
 
Üç gün süren seçimler yapıldı… Katılım oranı %40 olmuş… Yani seçmenin yarısı bile oy vermeye gitmemiş. Adam, darbeci Sisi, %40’ın, ancak %90’nını almış… Halkın yarısından fazlası, onu hoşnutsuzluk göstermiş… Yani, %65 dolaylı şekilde, ona hayır demiş…
 
Sonuç… Hiçbir şey olmamış gibi, darbeci Sisi, keyfi yönetimine devam ediyor.
 
Batı, gidişattan memnun… Seçilmiş cumhurbaşkanı hâlâ içerde… Mübarek dışarıda… Tuhaf görüntüler eşliğinde, darbe yönetimi icraatına devam ediyor.
 
Mısır’a bakın, Müslümanların ahvalini görün.
 

 

Halkı Müslüman olan ülkelerin ahvali, Mısır’dan farklı değil… Hepsinin başında bir sultan… Kral, keyfi yönetim… İtiraz edenler, hemen hapishanede soluğu alıyorlar… Farklı düşünce ve yaklaşımlara izin verilmiyor.
altanatlarını sürdürmek için Batılılarla kol kola girmeyi marifet sayıyorlar. Kimi Amerika’nın değnekçisi, kimi Batılıların süpürgecisi… Kendisi olarak hayata devam eden topluluk sayısı çok az…
 
İzzetli yolu seçmesi gereken Müslümanların, zillete boyun eğmeleri düşündürücü.
 
Ahirete iman edenlerin, zilletle, kötülüklerle, keyfiliklerle mücadele etmeleri, yılmadan yürümeleri beklenmez mi?
 
Mısır, Müslüman coğrafyasının halini özetliyor.
 
Geri bıraktırılmış Müslüman topluluklar, olup biteni sadece seyrediyorlar… İtiraz etme yetilerini kaybetmişler.
 

 

Bilmemiz gerekmez mi, biz halimizi değiştirmez isek, yüce Allah halimizi değiştirmeyecektir…

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.