Sosyal Medya

Güncel

CIA'nın başına ilk kez bir kadın getirildi!

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden aldı. Dışişleri Bakanlığı görevine CIA Direktörü Mike Pompeo, CIA Direktörlüğü'ne ise Gina Haspel'in getirildiği açıklandı. Haspel, bu göreve gelen ilk kadın unvanını kazandı.Geçen sene ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, hakkında çıkan istifa haberlerini yalanlayarak, görevinin başında olduğunu bildirmiş, Amerikan medyasında hakkında çıkan "istifa edecek" haberlerine tepki göstererek, "Başkana olan bağlılığım güçlüdür. Başkan Yardımcısı da görevimde kalmam konusunda beni ikna etmeye hiçbir zaman çalışmadı. Çünkü bu görevi bırakmayı hiç düşünmedim" demişti.
 
Ancak Başkan Trump bugün Tilelrson'u görevden alarak yerine CIA Direktörü Pompeo'yu getirdi. ABD basını, Trump'ın Tillerson'ın yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu getirmeyi planlandığını Kasım 2017'de yazmıştı. Pompeo'nun İran konusunda Tillerson'a göre çok daha sert bir tutum takındığı ve Tillerson ile karşılaştırıldığını 'daha şahin' bir isim olduğu ifade ediliyor.
 
CIA'NIN BAŞINA İLK KEZ BİR KADIN
Pompeo'nun Dışişleri Bakanı olmasının ardından CIA'nın başına ise Gina Haspel getirildi. Haspel, Amerikan tarihinde bu göreve getirilen ilk kadın olma özelliğine sahip.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.