Sosyal Medya

Özel Haber

M.Mazlum Çelik: Sözünü Kestik Hikmet Amca Kızılmaz Gerçeklere“…üç yanı denizlerle çevrilmiş olan ülkemizin yanıdır oğlum Salim. Salim iki numara tıraşla o kocaman başını kaldırdı. O ne demek oluyor Hikmet Amca? Güney sınırlarımızın yarısı karadır da ondan. Yapma Hikmet Amca, öğretmen kızar böyle şeylere. Kızmaz oğlum, gerçeklere kızılmaz.” (Oğuz Atay – Tehlikeli Oyunlar)

Doğru mudur Hikmet Amca, kızılmaz mı gerçeklere? Çok önemi olmasa gerek güney sınırlarımızın hudutları. Çünküdür hala çekmemiz gereken sınırlar var ağzımıza, dilimize, çenemize… Öyle gerçekler var ki Hikmet Amca bunun için bize çok kızacak öğretmenlerimiz var.

“Gerçek nedir Hikmet Amca? Alıştırma defterini çıkar da yazdıralım gerçekler havada kalmasın.”  (Age.)

Biz de çıkaralım alıştırma defterlerimizi de öğretmenlerimizin çok kızacağı gerçekleri havada bırakmayalım.

“Gerçek, iki nokta üst üste koydun mu? Gerçek başkalarının bize uygulamaya çalıştığı tatsız bir ölçüdür.” (Age.)

Tam burada sözünü keseceğiz Hikmet Amca, aklımızın ve yüreğimizin almadığı bu ölçüye ilk olarak medyamızı örnek verebilir miyiz? Hocalarımız kızsa da söylesek her türlü kötülüklerini bildiğimiz, tek tek not etsek alıştırma defterimize. Sözünü kestik Hikmet Amca buyurun.

“Gerçeğin birimi var mı Hikmet Amca? Birimi insandır Salim, kalemin mavi tarafını ağzına soktu ucunu ıslattı, insanın altını çizdi.”(Age.)

Gerçeğin ölçütü insandır diyorsun Hikmet Amca; ama insanın ölçütü ne ola? Senin altını kalınca çizdiğin insanın şimdilerde üstünü çizmek evla! Asgari ölçülere sığdırılmış hayatın asgari çalışanı belki de sırtında taşıdığı iktidarın asgari seçmeni en fazla Hikmet Amca!

“Bundan başka ülkemin dört bir yanı köylülerle çevrilidir… En son kurulan medeniyet ekmek medeniyetidir. Bu medeniyetin sürekli oluşunu sağlamak için ülkemizin birçok yerinde buğday yetişir. Fakat ülkemizin en çok yetişen ürünü köylüdür. Köylü bütün iklimlerde yetişir. Köylünün yetişmesi için çok emek vermeye ihtiyaç yoktur.” (Age.)

Hikmet Amca buğday yetiştirmese de buğday gibi yetişen ve hatta köyde yaşamasa da bugün ne çok köylümüz var değil mi? Onlar da tüm iklimlerde yetişir ve çok emeğe ihtiyaç gereksinim duymazlar, belki de ekmeğe de çok ihtiyaç duymuyorlar. Sonra bir şiir bilirim Hikmet Amca; “Köylüleri Niçin Öldürmeliyiz?” çok şükür öldürmediler köylüleri Hikmet Amca çünküdür öyle yazdı İsmet Özel “Köylüleri Öldürmesek de Olur.” Bağışladılar canlarını köylü efendinin, çok yaşasınlar!

“Ülkemiz büyük adamlar da yetiştirmiştir… Hemen hepsi birer heykel olan bu büyük adamlar ülkemizi bir baştanbaşa kaplar. Ne yazık ki haritaların ölçekleri elverişli olmadığı için bu heykelleri gerçek yerlerinde göstermek mümkün olmamıştır.” (Age.)

Hikmet Amca bu heykeller hapse niyedir adam atarlar? Belki de hapse atacak adam olmayan coğrafyalarda gerek görmemiştir devletlûmuz. Ayrıca Cemil Meriç ne demek istemiştir “Öldürülmesi gereken ölüler var!” diye. Hikmet Amca söylesek büyük adamlarımıza bulamazlar mı koca heykellerin altında gölgelenen küçük adamlara başka yerler, belki o zaman koymazlar adamı mahpusa.

“Bu ülkede çocuklara yer yok. Başka ülkelerde varmış her tarafı yeşil ülkelerde. Biz büyük bir sabırsızlıkla çocukların büyümesini bekliyoruz. Onların kafalarına vuruyoruz adam olmaları için. Senivezitseni olarak görüyoruz onları. Kafalarını tıraş ediyoruz çabuk büyüsünler diye. Benim içimdeki çocuk büyümedi.” (Age.)

Oysa Hikmet Amca vermiyor mu büyük adamlarımız koltuklarını çocuklara bir defa en az. Kaç kez gördüm Hikmet Amca, ışıl ışıl ışıklarda denk geldiğinde köpük savuran çocuklara çil çil metelik saçan insancıklara. Onlar ki ne candan ve ne camdan insanlardır Hikmet Amca.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.