Sosyal Medya

Kültür Sanat

Alaaddin Keykubat'ın kayıp kitabesi, bir evin duvarında bulundu

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın yaptırdığı burçların 94 yıldır yeri bilinmeyen kitabesi, Antalya Kaleiçi'nde bir evin duvarında bulundu.Kaleiçi'nde 1220-1237 yıllarında yaptırılan ve 19 burçtan oluştuğu bilinen sur hattındaki Selçuklu Sultanı Keykubat'ın kayıp kitabesinin, aynı bölgede burçlara yaslanan iki katlı bir evin üst katındaki duvarda olduğu belirlendi.

Kaleiçi bölgesinde kayıp burçlar üzerine araştırma yapan ve kitabenin yerini bulan araştırmacı Necmi Atik, kitabeyi görüntüleyerek, durumu Antalya İl Kültür Müdürlüğü'ne bildireceğini söyledi.

Atik, kitabenin üzerinde yaptığı incelemede en son 1924 yılında varlığından haberdar olunan ve o zamandan beri kayıp bilinen eser olduğunu belirlediğini açıkladı. Atik, kitabenin 1,70 metre boyunda ve 1,20 metre genişliğinde olduğunu anlattı.

 

"Varlığımızın tapuları"

Kitabelerin, Selçuklu ve Osmanlı'nın Antalya Kaleiçi'ndeki varlıklarının tescili olduğunu belirten Atik, "Bunlar bizim buradaki varlığımızın tapularıdır. Bunlar üzerinde çok ilmi çalışmalar yapılacaktır. Antalya'nın tarihi bu tür kitabeler ya da bu tür yazıtlarla tekrar yazılacaktır" dedi.

Kitabenin önemi

Şimşir, Selçuklu sülüsü yazı karakterinde yazılan kitabenin, beş satır olarak istif edildiğini dile getirerek, "Önemli bilgileri ihtiva etmesi yanında, döneminin hat tarihinin gelişimini yansıtması bakımından da son derece kıymetlidir" diye konuştu.

Kaynak: AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.