Sosyal Medya

Ekonomi

Mehmet Şimşek: Fiyatları düşürmeye çalışıyoruz, yeni zam yok

Gündemlerinde yeni bir zam dalgası olmadığını ifade eden Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonun düşmesi için fiyatları düşürmeye çalıştıklarını söyledi.Türkiye’nin gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iş çevresinin ve üretim merkezlerinin en büyük sıkıntısının nitelikli iş gücü eksikliği olduğunu dile getirerek, bu eksikliği ve sıkıntıyı gidermek için meslek liseleri ve teknik liselerin payının artırıldığını anlattı. Türkiye’de hane halkı, devlet, şirketler ve finans sektörü olmak üzere tüm kesimlerin toplam borcunun milli gelire oranının yüzde 141 olduğuna işaret eden Şimşek, dünyada bu oranın yüzde 320’den fazla olduğunu bildirdi. Son 15 yılda geçmişe göre iyi bir büyüme performansı ortaya koyduğunu anlatan Şimşek, ülkede refahın arttığını, istihdam yaratan reel bir büyümenin söz konusu olduğunu vurguladı. Şimşek, Türkiye’nin bünyesini şoklara göre güçlendirmesinin en kalıcı yolunun ‘reform’ olduğunu ekleyerek, gelecek 6 ayda Türkiye’de yeni bir reform seferberliği içinde olacaklarını söyledi. Reformların kesinlikle seçim hazırlığı olmadığını önemle belirten Şimşek, “Genelde seçimin arifesinde kimse reformdan bahsetmez, oturup sınırlamalara gitmez, makro ihtiyati tedbirler almaz. Şu anda çok net olarak söyleyeyim, bizim gündemimizde olan bir konu değildir. Biz Türkiye’nin gelecek performansını nasıl daha iyileştiririz ve şoklara karşı direncini artırırız, onun çabası içindeyiz” dedi. Zam konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Gündemimizde yeni zam diye bir şey yok. Tam aksine kamu maliyesinde alan olduğu ölçüde biz enflasyonu düşürmek için idari fiyatları daha düşük düzeyde tutma çabası içindeyiz. En son sözleşme gereği Avrasya Tüneli’nde bir fiyat artışı oldu. Biz orada nihai tüketiciye yansıyan fiyat artışı çok yüksek olmasın (geçişlerde) diye KDV’yi indirdik” diye konuştu. 

BITCOIN KONUSUNDA UYARIDA BULUNDUK

Mehmet Şimşek, kripto paralara ilişkin de şunları kaydetti: “Bitcoinle ilgili vatandaşlarımızı uyardım fakat blockchain, bir teknoloji o apayrı bir konu, onu çok önemsiyoruz. Platform üzerinden verimliliği artıracak, dijitalleşmeyi daha hızlandıracak ayrı bir alan. Biz en son Finansal İstikrar Komitesi toplantısında bu konuyu ele aldık, bir çalışma grubu oluşturduk, kripto para konusunu incelemeye aldık. Bahsedilen bu para birimleri Türkiye’de legal değil, legal altyapısı yok. İkincisi gelecekte bunların akıbetine ilişkin dünyada ortak bir fikir yok, ciddi soru işaretleri var. Biz Türkiye’de kripto para anlamında kendimize özgü bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Spesifik birtakım kripto para birimleri noktasında biz şu anda mesafeliyiz, onu riskli görüyoruz. Vatandaşlarımıza bunun getirdiği risklerle ilgili uyarılarda bulunduk. Çok hızlı bir çıkış sonra da bir çöküş yaşadı.”

HEDEF TEK HANE

Mehmet Şimşek, kısa vadede hedeflerinin enflasyonu tek haneye indirmek olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu: “Oraya doğru gidiyoruz. İner ama ilave çabayla orada tutmamız lazım. Kısa vadede yani bu yıl sonu itibarıyla hedefimiz tek haneye çekmek. Merkez Bankasının tahmini yaklaşık yüzde 7,9-8 civarı. Hedefimiz orta vadede yüzde 5 hedefine yaklaştırmak, uzun vadede yapısal reformlarla bunu yüzde 1-3 aralığına çekmek, kalıcı fiyat istikrarı. Bu mümkün mü? Mümkün. Şu anda iki tane çok temel makro sorundan bahsedecek olursak, biri cari açık, öbürü de enflasyon.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.