Sosyal Medya

Kürsü

Afrin harekatına geri sayım sürerken Mete Yarar son durumu analiz etti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu partisinin il kongrelerine katıldı ve Afrin operasyonu için sinyali verdi.Cumhurbaşkanı Erdoğan "Afrin'de teröristler teslim olmazsa orayı başlarını yıkacağız. 1 haftaya kalmaz ne yapacağımızı görecekler." dedi

Operasyona sayılı gün kala SuperHaber yazarı ve ünlü Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, bölgede yaşanan gelişmeleri özetledi.

Yarar, "Maalesef bütün süreçler çift taraflı işler ve hazırlıklar yapılır. Türkiye elinden geldiğince bu süreci akıllıca kullandı. Şimdi sürecin nasıl işleyeceğini hep beraber göreceğiz. " dedi.

İşte o köşe yazısı;

- Sınır ötesi artık öte değil

Sayın Cumhurbaşkanı Afrin ile ilgili olarak artık zaman zikretmeye başladı. Son konuşmasında; "Ordu kurduklarını sandıkları çapulcuları bir haftayı bulmaz, nasıl darmadağın edeceğimizi görecekle, Münbiç için ise verilen sözler tutulmazsa kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz" ifadesini kullandı.

Bu konuşmayı bir geri sayım olarak mı yoksa bir gözdağı olarak mı alalım diye soran çok kişi oldu. Açıkcası geri sayım Fırat Kalkan’ı ile zaten başlamıştı. PYD'ye yönelik olarak yapılan askeri operasyonlar bir iş planı çerçevesinde zaten yürütülüyordu.

Burada sorun olan Suriye içindeki diğer güçlerin ikna edilme süreçleriydi. Bu süreçler uzadıkça Afrin’den vazgeçilmiş gibi bir algı oluştu. Ama işin aslı öyle değildi. Öncelikle kantonlar arasındaki bağın kesilmesi için uğraşıldı, ardından Fırat Kalkan’ı bölgesi ikame edilmeye çalışıldı. Türkiye’ye yakın olan ÖSO mensubu sayısı bir plan dahilinde artırılmaya çalışıldı. Afrin önce üç taraftan kuşatma altına alındı. Ardından İdlip operasyonu ile kuşatmanın son halkası tamamlandı.

Yeni birlikler bölgeye gönderilerek sınır güvenliği artırıldı. Topçu atışları ile operasyon öncesi mevzilerin yumuşatılması işlemine başlandı. En son olarak da Rusya’nın bölgedeki askerlerinin çekilmesi beklendi.

Tabii ki PYD de bu zamanı kendi lehine kullanmak için oldukça yoğun çalışmaya başladı.

Rakka operasyonu ardından bölgeye militan ve ağır silah sevk etti. Yer altına inerek hazırlık atışlarından korunacakları sığınaklar kazmaya başladılar.

Maalesef bütün süreçler çift taraflı işler ve hazırlıklar yapılır. Türkiye elinden geldiğince bu süreci akıllıca kullandı. Şimdi sürecin nasıl işleyeceğini hep beraber göreceğiz.

Bir sabah yüze yakın hedef vurulduğunda artık geri sayımda bitmiş olacak.

Bu yazıyı hazırlarken Çukurca bölgesindeki askerlerimize sınır ötesinden gelişmiş bir anti-tank füzesi ile PKK terör örgütü tarafından saldırı düzenlendi. Maalesef şehit ve yaralılarımız var.

Bu yaşananlar sınır ötesininin neden öte olmadığını bir kez daha bize gösterdi. Sınır güvenliği için bu terör örgütün sınırdan kazınması gerekiyor.

Allah operasyon sahasındaki herkesin yar ve yardımcısı olsun.

Kaynak: superhaber.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.