Sosyal Medya

Güncel

Ankara Üniversitesi'nde '28 şubat özlemi'! Tesettürlü öğrencilerle alay etti!

Ankara üniversitesinde 28 şubat zihniyeti özlemi! Sınav görevlisi sınava girecek tesettürlü öğrencilerin kıyafetleri ile alay etti. Tüm sınıfın önünde gerçekleşen olay sonrası ise sözlerini inkar etti. Rektörlük ise suskun! Mobbing mağduru öğrencilere Düşünce Mektebi olarak ulaştık. İşte o açıklamalar...Sosyal medyada yaptığı açıklamalar sonrası kendisine ulaştığımız öğrencinin açıklamarını aynen yayınlıyoruz:
 
'DTCF’de, İngiliz Dili ve Edebiyatı anabilim dalı 1. sınıf öğrencisiyim. 12 Ocak 2018 tarihinde, sosyal seçmeli müzik dersinin final sınavına girmek üzere ana binadaki 216 numaralı derslik önünde toplandık ve ilk grup çıktıktan sonra benim de içinde bulunduğum bir başka grup öğrenci yeniden sınav olmak üzere dersliğe alındı. Ben cam kenarında, arkadan ikinci sırada oturuyordum. Bu esnada müzik dersinin eğitmeni Dr. Ümit Gültekin, sınav kağıtlarımızı dağıtmadan evvel, ön sıradaki başörtülü kadın öğrencileri muhatap alarak “Sınava bu başörtülerinizle girmeyeceksiniz, değil mi?” ifadesini kullandı. Sınıfa yayılan sessizliğin ardından, “Sonuçta ben de size olan saygımdan bere takmıyorum.” diyerek, alakasız bir mukayese ile, sınıfta bulunan diğer arkadaşlarımın ve benim, bize hukuk tarafından tanınan hakkımız ile resmen dalga geçmiş ve bizi rencide etmiştir. Sonrasında kağıtlarımızı dağıtmış olsa da, ki dağıtmama gibi bir lüksü yok zaten, bu onur kırıcı ve saygısız davranışın hiçbir bahanesi olamayacağını düşünüyorum.' 
 
Ayrıca bu çirkin yaklaşıma maruz kalan öğrenci kısa adı BİMER olan Başbakanlık iletişim merkezine ve Ankara üniversitesinin şikayet ve dilek kutusuna şikayetini bildirdiğini açıkladı.
 
Sosyal medyada büyük tepki çeken bu olay sonrasında Ankara üniversitesi rektörlüğünden herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak açıklamayı yapan öğrenciye sosyal medyada üzerinden çok sayıda destek mesajı geldi.
 
Söz konusu eğitmen bir haber sitesine yaptığı açıklamada: 'Konuyu yansıtan birey benim sözümü ya irdeleyememiş yada yanlış anlamıştır' deyip tesettürlü öğrenciler ile alay etmesini mobbing uygulamasını hiçe sayarak, böyle bir hakka sahip ve lütfediyormuş gibi utanmadan sıkılmadan 'rahat rahat sınava girip çıkmışlardır' dedi.
 
Sanırım bu zihniyetteki bir eğitim görevlisinin 28 şubata özlemi olduğunu söylemek abartı olamaz. Ankara üniversitesi yönetiminin konunun hassasiyetini ve önemini dikkate alarak gerekli işlemleri derhal yapmasının benzer olayların yaşanmaması için önemli olduğunuda belirtmekte fayda var.
 
İLK OLAY BU DEĞİL!
 
Sosyal medya da infial yaratan olay sonrası bir çok öğrenci Ankara üniversitesinde yaşadıkları sıkıntıları yazdı. Bir öğrenci 2011 yılında yine aynı derste eğitim görevlilerinin 'Türklerin aşağılık kompleksine sahip bir millet, sırf bu yüzden Türk sanat müziği diye bir tabir kullanıyorlar' dediğini aktardı.
 
Öğrenci, o dönem bu olayın rektörlüğe yansıması sonrası söz konusu görevliler hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını sadece şikayet üzerine eğitim görevlisinin kendi derslerinden alınarak farklı bir eğitmen ile derslere devam ettiklerini söyledi.
 

konunun hassasiyetini ve önemini dikkate alarak

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.