Sosyal Medya

Güncel

İdlib'de tek cephe: Rusya, İran, Esed, PKK, IŞİD

İdlib'deki çatışmalar, İran destekli Esed güçlerinin İdlib güneyinden girerek geldiği Ebu ed-Duhur hava üssü çevresinde yoğunlaştı. PKK ve IŞİD'in karadan destek vermesi de dikkat çekiyor.Beşşar Esed'in İdlib saldırılarına PKK ve IŞİD doğrudan, ABD ise dolaylı destek veriyor. Esed'in son 1.5 aylık zaman diliminde İdlib'e yönelik saldırılarında 286 yerleşim birimi boşaltıldı. 400 bine yakın Suriyelinin mülteci durumuna düştüğü saldırılarda en az 400 sivil de hayatını kaybetti.

Yeni Şafak'tan Yılmaz Bilgen'in haberine göre çatışmalar, İran destekli Esed güçlerinin İdlib güneyinden girerek geldiği Ebu ed-Duhur hava üssü çevresinde yoğunlaştı. Rus Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklarca yoğun şekilde bombalanan bölgede rejim milisleri zaman zaman hava üssünün dibine kadar ulaştı. Astana'da varılan çatışmasızlık mutabakatına rağmen açıkça işgal anlamına gelen bu taarruza muhaliflerin cevabı gecikmedi. Aralarında Ahrar'uş Şam, Ceyş'ül Izze, Feylak'üş Şam ve Heyet-i Tahrir Şam'ın da bulunduğu muhalif grupların başlattığı karşı saldırıda rejim güçleri büyük kayıplar vererek birkaç kilometre geri çekilmek zorunda kaldı.

Rejimin İran'dan ithal ettiği paralı askerlerle yürüttüğü işgal girişimine Rusya'nın havadan, PKK ve IŞİD'liler de karadan destek vermesi dikkat çekiyor. Rakka'nın boşaltılması sürecinde ABD, buradan güvenli bir şekilde çıkardığı IŞİD'lileri ÖSO ve TSK'ya saldırmaları için İdlib'e yollamıştı.

AFRİN KAMPINDAN 150 PKK'LI GELDİ

ABD'nin gönderdiği IŞİD'lielr yaklaşık 3 aydır İdlib güneyinden muhalifleri taciz ediyordu. Son saldırılarda IŞİD, Esed milislerine destek veriyor. Rusya ise “Teröristleri vuruyoruz” diyerek bölgeyi havadan bombalamaya ve IŞİD ile rejime alan kazandırmaya devam ediyor. İdlib'e saldıran Esed güçleri içerisinde 150 kadar PKK'lı da bulunuyor. Gelişmelere dair Yeni Şafak'a bilgi veren Suriyeli muhalif gruplardan Ebu Amara Tugayı istihbarat sorumlusu Ebu Mahmud Hallak, “Afrin-Meydanki kampından 150 PKK'lı Halep ve Hama üzerinden İdlib cephesine Esed'e destek amaçlı gönderildi. PKK'lılar, Esed rejimi üniforması giydirilerek muhaliflere karşı savaştırılıyor. İdlib'e saldıran güçlerin toplam sayısı 15 bin kişi civarında” dedi.

RUS UÇAĞI VURULDU

Cephede obüsler, zırhlı araçlar ve kısa menzilli füzelerle büyük bir direniş sergileyen muhalifler, Esed rejimine ait bir Rus uçağını da düşürdü. Hama kırsalında bombardıman için alçaldığı sırada vurulan Rus yapımı SU-24 uçağı, kısa sürede alev alarak yere çakıldı. Uçakta bulunan pilotların akıbetine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

REJİM ESİR DÜŞTÜ

İran ve Rusya destekli Esed güçlerine karşı İdlib'i savunan muhalifler, Ebu ed-Duhur hava üssü çevresinde çok sayıda milisi esir aldı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.