Sosyal Medya

Kültür Sanat Haberleri

Fahreddin Paşa’nın arşivi dijital ortamda

Fahreddin Paşa’nın arşivi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı’nca satın alınarak, dijital ortama aktarıldı ve araştırmacıların hizmetine sunuldu.Medine Müdafii Ömer Fahreddin Paşa'nın arşivi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı'nca satın alınarak, dijital ortama aktarıldı ve araştırmacıların hizmetine sunuldu.

Yeni Akit'in derleği bilgilere göre,, yıllardır “nadir eser” alımı yapan Büyükşehir Belediyesi, 2001'den bu yana 233 bin 152 nadir eser satın aldı. Sahaflardan, kitapçılardan, şahıslardan ve müzayedelerden alınan “nadir eserler” için 21 milyon 565 bin lira ödendi. Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda son olarak Fahreddin Paşa'nın arşivinin alımını gerçekleştirdi.

3 BİN 336 BELGE VE RESİM

Fahreddin Paşa'nın torunu Ömer Türkkan'dan satın alınan arşiv, Urfa'da Ermeni isyanları, Hicaz seferi ve Medine Müdafaası, Mısır ve Malta'da esir olduğu dönemler, Afganistan sefirliği dönemine ait fotoğraflar, kartpostallar, harita ve belgelerden oluşuyor. Bin 40 belge, bin 812 fotoğraf, 481 harita ve 3 kartpostal olmak üzere 3 bin 336 eserden oluşan arşiv, Atatürk Kitaplığı'nda muhafaza altına alındı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.