Sosyal Medya

'ABD ile kavgamız Adnan Menderes ile başladı'

Prof. Dr. Burhanettin Can, Düşünce Mektebine verdiği özel röportajında çok önemli bilgilere yer verdi. ABD ile Adnan Menderes dönemiyle kavgaya başladığımızı ve bu kavgaya karışan tüm iktidarların akıbetlerini tek tek yazdı....

Türkiye ABD ile yollarını ayırdı ve kavga başladı. Yalnız, bu yeni bir olay değil. Örneğin Adnan Menderes, Batı’nın Türkiye’ye sürekli ambargo uygulamasına karşı Sovyet Rusya’ya giderek Türkiye’nin kalkınmasının, gelişmesinin ve sanayileşmesinin daha hızlı gerçekleşmesi için destek istemişti. Bunun akabinde 27 Mayıs darbesi ile Menderes idam edildi.

Yine, Süleyman Demirel de, o dönem medyada yazılıp çizilenlere baktığımızda Amerikan desteği ile iktidara gelen bir lider olarak gösterilmesine rağmen, 7 proje dosyası ile Amerika’ya gidiyor, Amerika kredi vermiyor. Avrupa’ya gidiyor, Avrupa da kredi vermiyor. Sovyetler Birliğine gidiyor, Sovyetler Birliği Demirel’e destek vererek 3 tesisin kurulması için Türkiye’ye yardım ediyor. Bunlar; İskenderun Demir Çelik Tesisleri, Ali Ağa Petrol Rafinerisi ve Seydişehir Alüminyum Tesisleri… Ayrıca ülkeler arasında düzenli tren seferleri koydular ve üst düzey temaslara başladılar.

Hatta bu olaylar üstüne Demirel şöyle bir ifade kullanır: “Amerikan büyükelçisi benim odama geldi, daha oturmadan ‘Ekselansları eksen mi değiştiriyorsunuz?’ dedi. Hiç unutmuyorum o tavrını.” diyor. Akabinde Süleyman Demirel 12 Mart muhtırasını yiyor ve iktidardan düşürülüyor.

Sonra Ecevit iktidar oluyor ve koalisyonlar dönemi başlıyor. 1980’e doğru gelindiği zaman, Amerika, NATO’dan daha önce çıkmış olan Yunanistan’ın NATO’ya geri dönmesini ve Türkiye’nin bunu kabul etmesini istiyor. Çünkü Yunanistan’ın NATO’ya kabul edilmesindeki tek engel Türkiye! O dönemde iktidar olan Ecevit ve Demirel bunu kabul etmeyince bildiğiniz gibi 1980 darbesi oluyor.

Erbakan hoca baştan beri kural dışı olduğu için o da 28 Şubat darbesi ile görevden uzaklaştırılıyor.

28 Şubat sonrası yeniden iktidara gelen Ecevit’in son dönemlerinde hastaneye gönderilmesi kendisine yapılan teklifleri kabul etmediği içindir.

- Ecevit neyi kabul etmedi?

20 Mart 2003’de Irak operasyonuna destek verilmesi istendi ama Ecevit bunu kabul etmedi. İran’la ikili doğalgaz anlaşmasını iptal etmedi. Kıbrıs meselesinde onların istediğini yapmadı. Ermeni meselesinde yapılan teklifleri de kabul etmeyince hemen hastaneye gönderdiler.

Yine, Baykal’ın kaset olayının perde arkasında yatan üç neden vardır. Birincisi; Baykal, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin, İsrail firmasına verilmesini Anayasa Mahkemesi’ne götürerek iptal ettirdi. İkincisi; Irak ve Suriye sınırını elektronik erken uyarı sistemiyle İsrail firmasına verilmesini yine Anayasa Mahkemesi’nde iptal ettirdi. Üçüncüsü; 1 Mart tezkeresinde de Baykal Meclis’te önemli bir rol oynadı ve sonrasında bir kaset komplosuyla Genel Başkanlık koltuğundan ettiler.

SÖYLEŞİNİN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.