Sosyal Medya

Dünya

ABD'nin Suriye'de kaç askeri var?

ABD'nin Suriye'deki asker bilmecesi çözüldü. Pentagon Sözcüsü Albay Manning 'Savunma Bakanlığının Irak’ta yaklaşık 5 bin 200 askeri ve Suriye’de ise yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor. Bu kuvvetler DEAŞ ile mücadelede ortaklarımıza önemli bir destek verdi' açıklamasını yaptı.Konuyla ilgili açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning, Irak ve Suriye'de DEAŞ karşıtı operasyonların, örgütün büyük ölçüde yenilgiye uğramasıyla aşağı yönlü bir trend gösterdiğini ifade etti.

Yeni Şafak'ın derlediği habere göre ABD'nin Suriye ve Irak'taki askeri varlığını bu trende paralel olarak yapılandıracağını dile getiren Manning, şunları kaydetti:

“Savunma Bakanlığının Irak'ta yaklaşık 5 bin 200 askeri ve Suriye'de ise yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor. Bu kuvvetler DEAŞ ile mücadelede ortaklarımıza önemli bir destek verdi. Bu rakamlar yaklaşık rakamlar, bu rakamlardan biraz az veya biraz çok olabilir."

"DEĞİŞEBİLİYOR"

ABD'nin Suriye'deki askeri varlığının “şartlara bağlı” olarak değişim göstereceğini bildiren Manning, operasyonlar azaldıkça bu sayının da düşürülebileceği ifade etti.

Söz konusu şartlarla ilgili Manning, bölgede ABD'nin amacının, IŞİD'in“tekrar dönmemesini", “örgütün kendini toparlamamasını” ve “dış saldırıları gerçekleştirme kabiliyetini kaybetmesini sağlamak” olduğunu belirterek, bu amaç gerçekleştirilene kadar ABD'nin Suriye ve Irak'ta operasyonlara destek vermeye devam edeceğini söyledi.

SURİYE'DE KAÇ ABD ASKERİ VAR?

Doğal Kararlılık Operasyonu Özel Kuvvetler Ortak Görev Gücü Komutanı Tümgeneral James Jerard, 31 ekim 2017'de ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) gerçekleştirilen basın toplantısına video konferansla bağlanarak soruları cevaplamıştı.

Jerard, "Suriye'de 4 binin üzerinde ABD askeri var" demişti. Bir gazetecinin “Emin misiniz Pentagon'un zikrettiği rakam bin civarında?” sorusuna ise, ABD'li komutan kendisini düzelterek “Özür dilerim yanlışlıkla söyledim. Suriye'de yaklaşık 500 asker var” dedi.

SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Geçen haftalarda Savunma Bakanlığı İnsan Gücü Veri Merkezi'nin verileri ortaya çıkmış ve eylül ayı itibarıyla ABD'nin Suriye'de bin 723 askeri olduğu tespit edilmişti.

Pentagon geçen hafta Suriye'de Rakka operasyonuna destek vermek üzere gönderilen 400 kişilik topçu birliğini çektiğini duyurmuştu

Irak'ta ise ABD'nin 5 bin 262 askeri olduğu belirtiliyordu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.