Sosyal Medya

Genel

Çocuğunuz internette ne izliyor?

Birçok çocuğun internette anne babasının haberi bile olmadan istediğini izlemeye başlaması ciddi bir risk oluşturuyor.Yakın bir zamanda kadar çocukların erişebileceği yayınların sayısı oldukça kısıtlıydı ve bu yayınlara belirli filtrelerden geçirilen yayınlar vasıtasıyla ulaşılıyordu. Televizyon yayınlarında uygulanan ciddi denetimin zamanla zayıflaması, çocuklara yönelik yayınların sayısının oldukça artması çocukların izlediği yayınların içeriğinine yönelik ciddi soru işaretleri oluşturmaktaydı.

İnternet çağının günden güne ilerlemesi, yürümeyi ve konuşmayı yeni öğrenmiş çocukların bile kolaylıkla internete ve istediği yayınlara erişebilmesi soru işaretlerini doğruğa çıkarmış durumda. YouTube aracılığıyla kolaylıkla erişilebilen çocuklara yönelik çizgi film ve videolardaki içeriklerde oldukça olumsuz temalar mevcut.


Korkutucu bir Joker figürü, Spier Man'ı bıçaklamaya çalışıyor - YouTube / Monster Jokes


Elindeki Kalaşnikofla gözüken Spider Man - YouTube / Superhero Fun Life


Elinde kanlı bir pala tutan katil bir palyaço figürü - YouTube / Boy Misha


Peppa Pig dizisinden bir karakter bıçaklanarak öldürülüyor - YouTube / My Kids TV


Yine Peppa Pig dizisindeki aileye silahla saldıran karakterler - YouTube / Awesome Sauce


Kaşif Dora çizgi filmindeki Dora'nın annesini öldürmesi ve yerde oluşan kan havuzu - YouTube / That Blue Panda Guy


Çeşitli şekillerde intihar etmeye çalışan bir çizgi film karakteri - YouTube / Kids Funny

YouTube gibi kolayca erişilebilen sitelerde buna benzer onlarca çizgi film sahnesi mevcut. Uzmanlar, anne babaları çocukların kontrolsüz bir şekilde telefon ve tablet kullanımı konusunda uyardı. Her ne kadar YouTube şikayet edilen videolara karşı gerekeni yapacağını belirtse de, gerekeni yapmak ilk başta anne babalara düşüyor.

Kaynak: Mepa News

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.