Sosyal Medya

Özel Haber

2 Türk askerinin yakıldığı iddia edilen video sahte çıktı!

IŞİD'in internete yüklediği askerimizi infaz ettiği görüntüler yalan çıktı. IŞİD'in infaz görüntülerindeki kişinin ismi de Fethi Şahin. Ancak görüntülerdeki Fethi Şahin Antalya'lı ve IŞİD'e 3 yıl önce katılmış bir kişi.Uluslar Arası Medya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan şahsi Facebook  hesabından yayınladığı mesaj da görüntülerin neden sahte olduğunu ortaya koydu.IŞİD'in bir süredir rehin tuttuğu Fethi Şahin ve Sefter Taş adlı iki askerimizi şehit ettiği iddiası geceyarısı sosyal medyaya düştü.

İşte Said Ercan'ın o paylaşımı;
 
IŞİD’in yaktığını iddia ettiği askerlerimiz 
1: Görüntüler kesinlikle montajlı ve efektlerle, ekleme ve çıkartmalarla stüdyoda üretilmiş.
- Mevsim şartlarına uygun olmayan bitkiler
- Güneşin anormal büyüklüğü
- Askerlerin ateşe verdikleri zamansız tepkiler
- Her şey yanarken yanmayan kaşlar, elde kalan beyazlık. 
- Açıkça belli olan efektler abartılı alevler 
- Askerlerin gönüllü söyledikleri akp demesi 
- ölmeden önce kelime-i şahadet getirmemesi / bağırmaması vs. 
2: bize dehşeti yaşatarak nefreti körükleyerek anormal tepkiler verdirmek istiyorlar.
3: Akl-ı Selim noktasında, kinimizi de koruyarak hareket etmek zorundayız. Kontrolden çıkmış bir halk onların işine geliyor. 
4: Biz çok daha ağır tablolarla, bugün ile kıyaslanamayacak kadar çok kayıplar vererek bu topraklarda varlığımızı koruduk. 
5: Daha ağır kayıplar da verebiliriz ama dimdik ayakta kalmaya devam edeceğiz.
6: Bu ahlaksız prodüksiyon propaganda savaşına karşı dik durmak zorundayız. Kayıplarımız olacak ama daha büyük kayıplara uğramamak için ye'se kapılmayacağız, psikolojik savaşı kaybetmeyeceğiz.
7: Bu millet böyle oyunlara gelmez.Askerlerinizin şehit edildiği iddia edilen görüntüler üzerinden başlayan tartışma bir anda Türkiye'nin en çok tartışılan konusu oldu.
 

***

İnternet siteleri bu olayı gerçekmiş gibi vermeye başladı. İlk anda habercilik refleksi ile biz de bu olayı iddia olarak okurlarımıza duyurduk. Ancak daha sonra okurlarımızdan gelen bilgiler olayın çok farklı olduğunu ortaya koydu.

IŞİD'in infaz görüntülerindeki kişinin adı da Fethi Şahin. Ancak bu Fethi Şahin IŞİD'in elindeki askerlerimizden birisi değil. O görüntülere konu olan Fethi Şahin 3 yıl önce IŞİD'de katılmış Antalya'lı bir Türk vatandaşı. Askerliğini yaptıktan sonra ortadan kaybolan Fethi Şahin IŞİD'e katılmış. Ailesi de çocukları kayboldu zannedip kayıp ilanı bile  vermiş.

IŞİD'in Türk askerini infaz görüntüsü olarak internete yüklediği videodaki kişi kaçırılan asker değil. Bu kişi. İsim aynı olunca hemen internetten infaz görüntüsünü izleyen arkadaşları aydınlık'ı arayarak infaz görüntülerindeki kişinin kaçırılan asker değil Antalya'lı Fethi Şahin olduğunu ve 3 yıl önce IŞİD'e katılan kişi olduğunu bize söyledi. Üstelik videodaki infaz görüntüsünün gerçek olup olmadığı da bir uzmanlık tartışması.

Biz de vatandaşlarımızın gösterdiği hassasiyeti göz önüne alarak bu bilgileri Fethi Şahin'in en yakın arkadaşları aracılığı ile teyit ederek okurlarımıza ulaştırıyoruz. İzlediğiniz görüntülerdeki kişi IŞİD'in elinde rehin bulunan askerimiz değil.

Bu askerimizden Suriye'de ağır tokat yiyen IŞİD'in Türk halkına karşı bir algı operasyonundan başka bir şey değil.

 

DAEŞ'in sahte videosu hakkında

uzman görüşü!

 

DAEŞ AYNI PROPAGANDAYI DAHA ÖNCEDE UYGULADI

Geçen yıl yayınlanan DAEŞ'in 'kafa kesme' propaganda videolarının sahte olduğu Londra merkezli Araştırmacı Gazetecilik Bürosu (TBIJ) tarafından da belgelenmişti.

İşte bundan iki ay önce yayınladığımız sahte propaganda videoları ile ilgili haberler!

(Haberlere ulaşmak için lütfen linki tıklayın)

 

TERÖR ÖRGÜTLERİNİ KIŞKIRTMAK İÇİN

VİDEO HAZIRLAMIŞLAR

 
 
Uluslar Arası Medya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan şahsi Facebook  hesabından yayınladığı mesaj da görüntülerin neden sahte olduğunu ortaya koydu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.