Sosyal Medya

Özel Haber

Hüseyin Çelik'in 15 maddelik eylem planı

Darbe sonrası askeri liselerin kapatılması ve benzer uygulamalar Hüseyin Çelik'in 2011 yılında açıkladığı ve infial oluşturan 15 maddeyi yeniden gündeme getirdi.



Dönemin Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü olarak  Hüseyin Çelik, 2011 yılında Radikal gazetesine verdiği röportaj kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılmış, hatta kulislerde konuşulduğu üzere dönemin Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bunun ordu içinde ciddi rahatsızlık oluşturduğunu belirterek bu maddelere karşı çıkmıştı.

15 Temmuz Darbe sonrası askeri liselerin kapatılması ve bazı kışlaların büyükşehirlerden taşınması gibi uygulamalar röportajı ve 15 maddeyi tekrar gündeme getirdi. İşte Çelik'in Radikal gazetesine verdiği röportaj:

TEPEDEN TIRNAĞA DEĞİŞİM

Hüseyin Çelik, asker-sivil ilişkilerinde tepeden tırnağa değişim istedi. YAŞ ve MGK’da oturma düzenlerinin değişimi, 27 Nisan bildirisinin Genelkurmay sitesinden çıkarılması, 30 Ağustos törenlerindeki kabulleri Cumhurbaşkanı’nın yapması gibi ‘sivilleşme’ görüntüleri tartışılırken, AK Parti’li Çelik’ten daha ileri adımlar geldi. Halka ileri demokrasi sözü vererek yüzde 50 oy aldıklarını hatırlatan Çelik, Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması, darbelere dayanak olan 35’inci maddenin kaldırılmasının yanı sıra Yunanistan ile Balkanlar’dan gelen tehdit algısına karşı kurulan Ege Ordusu ve 1’inci Ordu’nun varlığı ile TSK’da verilen askeri eğitimi de tartışmaya açtı. 

TSK KENDİNİ TÜKETİR
 
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in medyaya sızan ses kaydının ordudaki reorganizasyonun gerekliliğini ortaya koyduğunu savunan AK Parti’li Çelik, bugüne kadar fazla gündeme gelmeyen bazı konulara da el atılması gerektiği görüşünde. 
 
TSK’nın Soğuk Savaş dönemine göre yapılandırıldığını, diğer NATO ülkeleri iç değişimlerini yaparken Türkiye ’nin bunu yapamadığını söyleyen Çelik, “Gerekli düzenlemeler yapılamaz, hücre yenilenmesi sağlanamazsa bünye kendi kendisini tüketir”diye konuştu. 
 
AK Parti’nin seçim beyannamesini hatırlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamuoyuna ileri demokrasi taahhüdünde bulunduk. İddianız bu ise sivil-asker ilişkileri geri ülkelerde gibi olabilir mi? Bunlar yapılmak zorunda. Yapılırsa ordu şaibe dışına çıkar, daha güçlü olur. Reorganizasyonu Genelkurmay’ın kendisi yapacak. Bütün bunları bir parti yöneticisi olarak söylüyorum. Hükümetin, Milli Savunma Bakanı’nın yerine kendimi koyamam.” 
 
Bir ‘mantalite’ değişimine olan ihtiyaca dikkat çeken Çelik, askeri okullarda verilen eğitimin bugünkü dünya ve Türkiye’ye uyumlu olmadığını söyledi. Çelik, “Mutlaka gözden geçirilmeli. İleri demokrasi standartlarında yeni düzenleme gerekli” dedi. 
 
Türkiye’nin uluslararası raporlarda ‘kısmen özgür’ ülke kabul edildiğine dikkat çeken Çelik, tam özgür ülke statüsüne erişmesinin de ileri demokratik adımlara bağlı olduğunu vurguladı. 
 
MİLLİ GÜVENLİK DERSLERİ
 
Çelik, liselerde verilen Milli Güvenlik derslerinin içeriği ve askerler tarafından verilmesinin de yanlış olduğu görüşünde. “Tepeden tırnağa rütbeler ezberletiliyor, şekli de formatı da faul” diyen Çelik, bunun yerine milli savunma konseptinin ders olarak verilebileceğini söyledi. Çelik, “Askerlik bir kültür olarak verilebilir. Öğrencilere niye dikkat çektirilsin? Bu dersi askerler de vermek zorunda değil” diye ekledi. 
 
EGE ORDUSU NEDEN KURULDU
 
Ege Ordusu ya da 4. Ordu, Türk Kara Kuvvetleri’ne bağlı 4 ordudan biri. Özellikle Yunanistan’da 21 Nisan 1967 yılında yapılan Albaylar Cuntası sonrası gerginliğin arttığı bir dönemde, Kıbrıs Harekâtı ile durumun daha da gerginleşmesi üzerine NATO’dan bağımsız olarak 20 Temmuz 1975 tarihinde kuruldu. Karargâhı Narlıdere’de bulunan, NATO kapsamında olmayan tek ordudur. 
 
İŞTE 15 MADDELİK EYLEM PLANI
 
Çelik, asker-sivil ilişkilerinin yol haritası olabilecek 15 maddelik bir ‘eylem planı’nı Radikal’e açıkladı. Çelik’in 2023 yılına kadar tamamlanmasının önemine işaret ettiği başlıklar şöyle: 
 
1- Genelkurmayın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması. 
2- 35’inci maddenin kaldırılması. 
3- Jandarmanın yapısı, konumu ve görev tanımı. 
4- Profesyonel orduya geçiş. 
5- Askerlik süresinin kısaltılması. 
6- Zorunlu askerlik. 
7- TSK’da verilen askeri eğitim. 
8- Okullardaki Milli Güvenlik dersleri. 
9- Kaç ordu komutanlığı olacağı, bunların nerelerde bulunacağı. 
10- Mustafa Muğlalı gibi isimlerin kışlalardan silinmesi. 
11- Askere dayak, kötü muamale sıfırlanmalı. 
12- Milli günlerde tanklı, toplu görüntülere son verilmeli. 
13- Askeri harcamalar şeffaflaşmalı. 
14- OYAK’ın varlığı ve işlevi gözden geçirilmeli. 
15- TSK’da VET (verimlilik, etkinlik ve tutumluluk) prensibi 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.