Yazar : 477 Mehmet Beyhan - İsrailli diplomatın zihnimize düşürdüğü sorular?
21 Agustos 2018 Salı

İsrailli diplomatın zihnimize düşürdüğü sorular?

Mehmet Beyhan

31-05-2018 07:11

İsrailli diplomatın zihnimize düşürdüğü sorular?

Bölgemizde dengelerin hızla değiştiği, coğrafyamızın belirsiz bir ortama doğru sürüklendiği son yıllarda, ülkemizin geleceği ve güvenliği için doğru değerlendirmelere ve bu değerlendirmelere uygun tavırlar geliştirmeye ihtiyacımız var.

Ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehlikeleri önceden tahmin edebilmek ve ona göre tedbirler geliştirmek, ufuk ötesini görebilmeyi zorunlu kılmaktadır.

Bu çerçevede gelişmelere baktığımızda; İsrail’in Yunanistan ile beraber Doğu Akdeniz’de bulunan doğal gazı, işletme planlarında Türkiye’yi denklem dışında tutmaya çalıştığı görülmektedir. Bunun için Batı’da yoğun lobi faaliyetleri yürütmektedir. Başlangıçta bu ikili Mısır’ı da toplantılarına çağırıyorlardı. Ancak, takip ettiğim kadarıyla son iki toplantıların biri Atina’da diğeri Washington’da yapıldı ve bu her iki toplantıda da Mısır’ı çağırmadılar. Mısır’ın bu toplantılara çağrılmaması dikkat çekicidir.

Burada dikkat çekici başka bir konuda, İsrail, Rusya ilişkileridir. Çünkü görünürde Esat rejiminin hamisi olan Rusya, İsrail’in Suriye’ye yaptığı yüzlerce saldırıdan sonra, İsrail’e ciddi bir tepki göstermemesi, Doğu Akdeniz’de ki enerji paylaşımında ‘’Rusya’yla nasıl bir paylaşım var?’’ sorusunu akıllara getiriyor.

İsrail’in, Filistin’de terör estirerek tüm dünyanın dikkatini Kudüs tartışmalarına çevirmesi, Doğu Akdeniz’de ki enerji paylaşımları için yürüttüğü faaliyetleri gizlemeyi amaçladığını düşünüyorum.

Çünkü görünürde İsrail’in en çok uğraştığı konu Kudüs sorunu olduğu halde, ama diplomatik çabaları Doğu Akdeniz’de ki doğalgaz konusunda yoğunlaşmaktadır.

İsrail, amaçlarına ulaşmak için dünyada yoğun diplomasi faaliyetleri yürütüyor. Çünkü diplomasi olmadan uluslararası ilişkilerin işleyiş ve dinamikleri önemli ölçüde eksik kalacağını iyi biliyor. Geçen hafta Cuma günü Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da ‘’İslam dünyasında Şii tehlikesi’’ adı altında bir panel düzenlendi. Bu panele katılan Amerikalı bir dostumun aktardığı bilgilere göre, panelin finansörlüğünü Birleşik Arap Emirliği üstlenmiş. İlginç olan panele konuşmacı olarak katılanlardan biri İsrailli eski bir diplomatmış.

Özellikle İsrailli diplomatın neler söylediğini sordum, dostumun aktardığı notlara göre; Ortadoğu’nun iki tehlikeyle karşı karşıya olduğunu söylemiş. Birincisi; İran rejimidir demiş ‘’İran rejimi durdurulmazsa, bunun hem Sünni Araplar için hem de tüm dünya için tehdit olacağını’’ söylemiş.İkinci tehlikenin de Erdoğan olduğunu söylemiş.‘’Erdoğan’ın Osmanlı hayalleri gördüğünü bunun hem İsrail hem de Araplar için çok tehlikeli olduğunu’’ söylemiş.

Burada İsrailli diplomatın açıklamalarından iki sonuç çıkıyor. Birincisi; İsrail Ortadoğu’da kendisine engel olarak İran ve Erdoğan’ı görüyor. İkincisi; İslam dünyasında var olan Şii, Sünni bölünmüşlüğün devam etmesini istiyor.

Ancak İsrailli diplomatın açıklamaları, zihnimizde bazı sorular oluşturuyor. İsrail, İran rejimini durdurmak için hangi planları yapıyor?

Diplomat, İran rejimini kendileri için tehlikeli bulurken neden Türkiye’de sadece Erdoğan’ı tehlikeli buluyor?

İsrail, Türkiye’de Erdoğan’ın dışında hangi liderin müttefikliğiyle hem Kudüs hem de doğal gaz konusunda hayal ettiklerine ulaşmayı düşünüyor?

Türkiye 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerine doğru giderken İsrailli diplomatın Erdoğan hakkındaki açıklamaları ne anlama geliyor?

YORUMLAR
 • Selahattin duman   10-06-2018 00:39

  Kıymetli Mehmet Beyhan hocam yapmış olduğunuz tahlilin çok yerinde değerli olarak görüyorum. Soruların bir sorulması gerektiği cevapların iyi düşünülmesi gerektiği çok önemli bir zamanı ve süreci yaşıyoruz. Bu vesileyle Yüreginize sağlık kaleminize kuvvet tebrikler üstadım

 • Yusuf şener   06-06-2018 23:14

  Şii sünni savaşında tek başarılı olamadıkları üleker türkiye iran aydınlandım yazılarında

 • Mustafa    01-06-2018 14:55

  Elinize sağlık kardeşim.. yazıların hizmet ediyor Dirilişe gelmeyi ihmal etme:))

 • Sema Birişik   01-06-2018 05:20

  Hem bilgi hem de bilgiyi mantıklı yorumlayarak ufkumuzu açıyorsunuz.. Yüreğinize sağlık..

 • Osman   01-06-2018 04:32

  Herkesin seçime odaklandığı bu zamanda siz yazılarınızla Türkiye'nin gözü ve kulağı oluyorsunuz.. Sizi ve Düşünce Mektebini tebrik eder, başarılarınızın devamını bekliyoruz.

 • Şükrü Aydın    31-05-2018 21:41

  Kardeşim güzel bir değerlendirme soru çok isabetli haklısın demekki israil'in Türkiyeden yana bir endişesi yok tek dertleri var o da Reis Yedirtmeyeceğiz inş.

 • Ali Aslan    31-05-2018 17:49

  Rusya’nın İsrail’e bir tepki göstermemesi ilginçti gerçekten Yazınızı okuyunca bazı şeyleri daha iyi fark ettim Teşekkürler

 • Hasan Öz   31-05-2018 14:49

  Önemli bir konuya dikkat çekmişsiniz.. umarım yetkililer gerekli tedbirleri alıyordur...

 • Mehmet Beyhan    31-05-2018 14:46

  Sevgili Veysel hocam, kıymetli katkın için teşekkür ederim.. Haklısınız Rus İsrail ilişkisini sadece gaz üzerinde okumak eksik olur elbette.. Netanyahu’nun son yıllarda sık sık Rusya’yı ziyaret etmesini takip ediyorum, ziyaretten sonra açıklamalar çok sınırlı olmasını dikkat çekici buluyorum..özellikle dikkat ederseniz gaz bulunduktan sonra bu ziyaret sıklaşması gaz konusunun önemli bir başlık oluşturduğunu düşünüyorum.. ama burada nasıl bir paylaşım var? Türkiye ye rağmen bunu başaracaklar mı? Mısır bu işin neresinde? Diğer Avrupa ülkeleri ve ABD nasıl tavır alır? Öyle görünüyor ki, önümüzdeki yıllarda zaten sıcak Akdeniz daha da ısınacak...doğal gaz konusuna dikkat çekmek istedim..

 • Veysel Tepeli   31-05-2018 09:42

  Mehmet Hocam; Değindiğiniz konu önemli. İsrail'in hep ABD ile olan ilişkilerine odaklanıyoruz. Bugünlerde kısmen de olsa AB ülkeleri ve Rusya ilişkileri de konuşulmaya başlandı. Maalesef en az bunlar kadar İsrail'in Çin, Hindistan ve diğer Uzak Asya ilişkilerine/hesaplarına değinen yok... Bu yazınızda bahsi geçen Rusya İsrail ilişkilerini, sadece Akdeniz doğalgazı üzerinden değerlendirmek eksik kalır sanıyorum. ABD'de olduğu gibi Rusya'da da İsrail'in Yahudiler üzerinden organize ettiği Siyonist yapılanma daha bağlayıcı/etkileyici olduğunu düşünüyorum. ABD ile kıyaslayınca Rusya'daki yapılanma İsrail'e daha sadık durduğunu düşünüyorum... Diğer bir konu ise Araplar, Türkler ve Farslar arasında yaşanan "İslam Coğrafyasına Hükmetme" savaşıdır ki bunu anlamadan Ortadoğu denklemi anlaşılamaz...

Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA