Yazar : 477 Mehmet Beyhan - Amerika, Türkiye ile Kuzey Suriye’de Çatışır mı?
21 Agustos 2018 Salı

Amerika, Türkiye ile Kuzey Suriye’de Çatışır mı?

Mehmet Beyhan

23-03-2018 17:01

Amerika, Türkiye ile Kuzey Suriye’de Çatışır mı?

Türkiye ile Özgür Suriye Ordusunun Afrin’e yaptığı başarılı operasyon sonrası herkesin merak ettiği soru; Kuzey Suriye’de Amerika ile Türkiye çatışır mı?

Amerika’ya göre; YPG DAEŞ’e karşı kullanılan yerel bir müttefiktir.

Türkiye’ye göre ise; YPG Amerika’nın da terör listesinde olan PKK’nın Suriye uzantısıdır.

YPG’nin PKK ile olan ilişkisi sadece Türkiye’nin iddiası değil, aynı zamanda Amerikalı bazı yetkililerinde zaman zaman işaret ettiğini biliyoruz.

NATO’nun iki önemli müttefiki olan Amerika ile Türkiye’yi karşı karşıya getiren sadece YPG değil elbette.

Türkiye; 250 insanın ölümüne, binlercesinin yaralanmasına sebep olan kanlı 15 Temmuz darbe girişiminden FETÖ’yü sorumlu tutuyor.

Amerika ise; Türkiye’nin bu iddialarına kulaklarını kapatıyor, ‘Kanıt gösterin’ diyor.

Türkiye, binlerce döküman gönderiyor, Amerika ise ‘İnceliyoruz’ demekle yetiniyor.

Türkiye egemen bir devlet olarak, Rusya’dan hava savunma sistemini güçlendirmek için S-400 füze anlaşması imzaladı.

Amerika ise; bundan rahatsız olduğunu söylüyor.

İsrail - Filistin meselesinde, Halk bankası davası, Amerika’nın Mısır’da ki Sisi darbesine karşı olan tavrı gibi birçok konuda Amerika ile Türkiye bir birine zıt bakış açılarına sahip.

Birçok kişinin merak ettiği soru bütün bu farklı bakış açıları ‘Amerika Kuzey Suriye’de Türkiye ile çatışır mı?’

Bizde bu soruyu uluslararası ilişkiler alanında 20’ye yakın kitabı olan, yazdığı kitaplar dünyada birçok dile çevrilen Amerikalı Rabırt Kaplan’a sorduk. Ancak Amerika’yla farklı zaman dilimine sahip olmamız nedeniyle sorularımıza Skype üzerinden değil, e-posta ile cevap verebileceğini programın yoğunluğu nedeniyle çok soru olmamasını ve sorulara kısa yanıtlar verebileceğini söyledi.

Şimdi sizi Rabırt’la olan söyleşimiz ile baş başa bırakıyorum.

Sayın Rabırt yoğun programınıza rağmen sorularımıza cevap verme nezaketinde bulunduğunuz için size teşekkür ederim.

- Memnuniyetle...

Türkiye, YPG’yi PKK’nın Suriye’de ki uzantısı olarak görüyor. Amerika ise YPG’yi DAEŞ’e karşı müttefik olarak görüyor. Türkiye, PKK ve YPG’ye karşı Suriye’de bir mücadele başlattı. Bu durum Türkiye ile Amerika’nın çatışmasını doğurur mu?

- Hayır, doğurmaz. Çünkü, Amerika ile Türkiye’nin uzun geçmişe dayanan ilişkileri vardır. Ayrıca her iki ülke NATO’nun iki önemli müttefikidir. Amerika ile Türkiye bazı konularda farklı bakış açılarına sahip olduğu doğrudur. Ancak Amerika ile Türkiye’nin çatışması her iki ülkenin çıkarına aykırı olur. Amerika ile Türkiye’nin çatışması, Rusya ile İran’ın işine yarar.

Peki, Amerika ile Türkiye arasında var olan bu görüş ayrılıkları nasıl aşılır?

- Diyalogla elbette. Türkiye ile Amerika farklı bakış açılarına rağmen diyalogla sorunlarını çözebilecek tecrübeye yeteneğe sahipler. Müttefikler arasında zaman, zaman farklı bakış açıları olması çok doğaldır.

Amerika ile Türkiye diyalogla sorunları çözebilecek emareleri görüyor musunuz?

- Sayın Erdoğan’la Sayın Trump’ın telefon görüşmelerinden sonra her iki tarafın yaptığı açıklamalara baktığımızda özenli bir dilin kullanıldığı bize her iki müttefikin diyalogla sorunlarını çözmek istediklerinin emarelerini veriyor.

Türkiye’nin kaygılarını Amerika’nın iyice anladığına inanıyor musunuz?

- Türkiye’nin kaygıları anlaşılabilir kaygılardır ancak DAEŞ gibi terör örgütlerin varlığı hem Amerika için hem de müttefikleri için tehlike arz ediyor. Amerika, kendi ulusun çıkarları için müttefiklerini korumak gibi sorumluluğu vardır.

DAEŞ var mı hala?

- DAEŞ, ağır darbe alsa da bu onların tamamen bittiği anlamına gelmiyor. DAEŞ imkân bulursa tekrar müttefikleri için tehlike olmaya devam edecek.

Müttefik derken İsrail’i mi kast ediyorsunuz?

- Sadece İsrail’i kast etmiyorum. DAEŞ, Türkiye için de önemli bir tehdit. Ayrıca İran’ın yayılmacı politikası da ileride müttefiklerimiz için tehlike arz ediyor.

Türkiye, kanlı 15 Temmuz darbe girişiminden Fethullah Gülen’i sorumlu tutuyor. Türkiye Amerika’dan Gülen’in iadesini istediği halde neden Amerika bu konuda isteksiz davranıyor?

- Amerika’nın isteksiz davrandığını kim söylüyor! Bu, Türkiye’nin iddiasıdır. Amerika Türkiye’nin iddialarını inceliyor.

Sayın Kaplan size sormak istediğim daha çok sorum var ama fazla soru sormamı istemediğiniz için sorularımı burada sonlandırıyorum. Umarım ileri ki bir zamanda daha geniş bir söyleşi yapma imkânımız olur.

Efendim bize vakit ayırdığınız için size çok teşekkür ederim.

- Memnuniyetle. Dediğiniz gibi umarım ileride daha geniş bir zamanımız olur. Bende beni konuk ettiğiniz için çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

YORUMLAR
 • Ali Fikri öz Yılmaz    26-03-2018 18:52

  Önemli bir isimle çok önemli bir röportaj yapmışsınız. Bence çok can alıcı sorular sormuşsunuz ama sanırım görevi icabı diplomatik cevaplar vermiş.. Sizi ve Düşünce Mektebi ekibini tebrik ederim..

 • Mustafa Öner   26-03-2018 09:07

  alanında otorite bir şahsiyet ile röportaj yapmak önemli ve fakat muhatabımız haddimi aşmak istemem ama bizi idare etmiş. Robert Kaplan ile Trükiye ABD ilişkilerini konuşmak önemli ama yazının başındaki açıklamada daha geniş tanıtabilseydik iyi olurdu kardeşim.

 • Hasan   24-03-2018 21:57

  D. Kaplan gibi dünya çapında bilinen bir isimle röportaj yapmanız çok önemli. Sizin açınızda çok önemli bir gazetecilik başarısı, Düşünce Mektebi için ciddi bir prestijdir Ancak konuğunuz çok diplomatik bir dil kullanmış can alıcı sorularınıza diplomasinin sınırları içinde kalarak cevaplamış Anlaşılan ABD Türkiye’yi kaybetmek istemiyor Emeğinize sağlık

 • Mehmet Beyhan   24-03-2018 07:30

  Sevgili Nadir, röportaj yapmayı talep eden bendim. Hem adamı konuk edip hem de sözünü ettiğiniz sorularla adamı sıkıştırmak hem nezaketen doğru değil, hem de röportaj da cevabını almak istediğim hedefime uygun düşmezdi.. Bu röportaj da birçok kişinin merak konusu olan “ Amerika Türkiye ile bir çatışmaya girer mi?” Sorusuna cevap aramaktı. Ama sorularınızda haklısınız ancak söylediklerinizi hergün dünyada yüzbinlerce kişi yazıyor zaten.. İlginize teşekkür eder saygı ve muhabbetle selamlıyorum

 • Nadir   24-03-2018 04:24

  Deseydin abd halkı kendi devletlerinin islam aleminde ve dünyada gerçekleştirdiği fesadı, döktüğü masum kanı, hak tecavüzleri, iki yüzlülüğü hakkında ne düşünüyor? ABD'nin Türk devletini yalanlarla oylamaya çalıştığını halkımız biliyor, onların halkının ne düşündüğünü? ABD'DE insanlık ölmüşmü? Gibi sorular sormak gerekir, zaten abd Türkiye'ye saldırıyor. Fetö, pkk ve daiş maşası ile.

 • Osman Baharçiçek   23-03-2018 17:24

  Emeğine sağlık Mehmet bey kardeşim. Sayın Rabırt Kaplan çok diplomatik cevaplar vermiş hiç suya sabuna dokunmamış.Hem Fetö ile ilgili hem de İsrailin güvenliğine dair sorduğun soruları geçiştirmiş.Ama söylediklerinden Amerikanın Türkiye ile köprüleri atmayacağını çıkarmak mümkün. Selam ve dua ile

Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA