Yazar : 477 Mehmet Beyhan - Yöneticilerin Hesap Günü Var Mı?
21 Agustos 2018 Salı

Yöneticilerin Hesap Günü Var Mı?

Mehmet Beyhan

15-02-2018 13:39

Yöneticilerin Hesap Günü Var Mı?

Herkesin Afrin konusunu konuştuğu bir zamanda bende doğal olarak yerli ve yabancı basını takip edip Afrin konusunu yazacaktım.

Ancak bir vesile ile ziyaret ettiğim Davut Güler ağabeyimin bana hediye ettiği Çıra yayınlarında çıkan bir kitap fikrimi değiştirdi.

Kitabı ilk elime aldığımda ismi çok ilgimi çekmişti. ‘Yöneticilerin hesap günü var mı?’ Prof. Dr. Nihat İnanç imzasını taşıyan kitap, 368 sayfadan oluşuyordu.

Nihat İnanç hoca, Van YYÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesinde Profesör olarak çalışmakta iken dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafında 09.09.2008 tarihinde, Muş Alparslan Üniversitesi Kurucu Rektörlüğüne atandı.

İki dönem rektör olarak görev yapan Nihat hocanın başarısını çekemeyen FETÖ’cülere, PKK’lılara karşı verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir.

Kitabı okumaya başlayınca, geçmişte yaşanmış hadiselerin sayfaların o sesiz dünyası içinde, hala soluk almaya devam ettiğini hissettim.

Kitap, memleketine hizmet etmek isteyen temiz yürekli insanların, hangi ayak oyunlarıyla karşılaştığını çok sade ve sarsıcı bir üslupla ortaya koyuyor.

Aslında Nihat hocanın başında geçen hadiseler, Türkiye’nin başında geçen hadiselerle paraleldir.

Ülkesine hizmet aşkıyla verilen görevi, en güzel bir şekilde yerine getirmek isteyen bir rektörün kaleminden çıkan bu kitabın ana eksenini mücadele ve kararlılık oluşturuyor.

Haberlerde izlediğimiz bazı görüntülerin perde arkasını akıcı bir üslupla anlatan kitap, okurun zihnini hem felsefi hem de edebi bir boyuta taşıyor. Düşüncelerle gerçek yaşamın ayrıntılarını yazar, anılarıyla yan yana getirerek muhteşem metinlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Fotoğraflarla desteklenmiş hatıralar, okurun zihninde netlik ve somutluk kazanmasına yardım ediyor böylece imgeler genişliyor, anlamlar derinleşiyor.

Yazar kitabın bazı bölümlerinde toplumu doğru gözlemleyen bir aydın, bazen iyiliğe engel olmak isteyen kötülere karşı mücadele eden bir dava adamıdır. Bazen ekibini iyi sevk ve idare edebilen bir lider, bazen devlet ricalinin en üst seviyedeki şahıslarla muhatap olabilen önemli bir bürokrattır. Her şeyden önemlisi, erdem ve fazileti asla elde bırakmayan katıksız inanmış bir kuldur.

Hoca, zaman zaman yakın çalışma arkadaşlarına okuduğu ‘Yöneticilerin hesap günü var’ notları tam bir manifesto niteliğindedir.

Yalın bir dil, akıcı bir üslup, derin bir birikim, düşündüren tespitler, olaylar arasında sağlam bir mantık, pratik bir zekâ, samimi bir mücadeleyle birleşince, okura okumanın doyumsuz keyfini yaşatıyor. Böylece kitap, kendini okura okutuyor.

Kitapta anlatılan her hatıra o kadar güzel ki, yazarın içtenliği, gerçekliği, yorumların isabetli oluşu, okuru anıların derinliğine doğru çekiyor.

Kitabı okuduktan sonra, bu kitap hakkında düşüncelerimi yazmaya karar verince kitaptan bazı bölümleri paylaşmayı düşündüm. Ancak kitapla aramızda öyle duygusal bir bağ oluştu ki, bazı bölümlerini paylaşsam sanki diğer bölümleri kırılacakmış gibime geldi. Okumayı ve keşfetmeyi seven herkesin okuyup öğreneceği, hocanın değerli tecrübelerinden istifade edeceği çok şeyin bu kitapta olduğunu düşünüyorum.

Bu kitabı bize kazandıran Çıra yayınlarına, beni bu kitapla tanıştıran Davut Güler ağabeyime, kitabı yazan çok değerli akademisyen Prof. Dr. Nihat İnanç hocamıza çok teşekkür ediyorum.

Bu değerli esere ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz: Çıra Yayınları

YORUMLAR
 • Kasım Oktay Beyhan   20-03-2018 07:43

  Düşünce mektebinin değerli yazarı Mehmet bey mutlaka tavsiyenize uyacağım . Mehmet bey yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Allah kaleminize güç kuvvet versin.

 • Mehmet Beyhan    21-02-2018 10:55

  Gerçek kimliğinizi gizleyerek " imada" bulunmanız, Nihat hocanın gerçekten iyi bir yönetici olduğunu gösterir..

 • Gerçek bir yorum   20-02-2018 22:48

  acaba kendi de iyi bir yönetici mi. Kime göre neye göre.

 • Mustafa Öner   20-02-2018 11:05

  genç iken taşıdığımız heyecanlarımız, üstlendiğimiz sorumluluklar ile birlikte yüklendiklerimiz, ulaşamadıklarımız ile imtihanımız! elimizde iken çok değerli olup, sahip olamayınca değersiz tanımlamalarımız! muhtemeldir ki kitaba başlık olan soru ilk sahibinedir! yaşadıkları süreçleri, şahitliklerini toplumu ile içtenlikle paylaşanlara selam olsun...

 • İlhan   17-02-2018 10:31

  Alışılmış kitap tanıtımların dışında bir tanıtım olmuş. Murat Hakkı Metinin kitabını tanıtırkende aynı üslup ve metodu kullanmıştınız. Demeki, size özgü bir yöntem bu. Çünkü geleneksel kitap tanıtımları, kitap ile ilgili bir iki fikir belirterek sonra kitaptan bölümler kes yapıştır şeklinde olur. Bizde ki sağ, sol, İslami çevrelerin tüm kitap tanıtımları böyle olur. Ama burada, tamamen orijinal, özgün bir metod görüyorum. Sanırım bu Yeni yöntem, başkalarının da dikkatini çekecektir..Elinize sağlık..

 • Ömer Tunç   16-02-2018 14:50

  Harika bir değerlendirme kitabı okumak lazım muhakkak.. Nihat hoca gibi değerlerin çoğalması dileğiyle Elinize sağlık..

 • Esra Koç   16-02-2018 09:11

  Allah Nihat hoca gibi değerlerin sayısını artırsın Bizi haberdar ettiğiniz için elinize sağlık Kitabı en kısa zamanda bulup okuyacam

 • Bekir   16-02-2018 06:04

  Tebrik ederim Mehmet kardeşim çok çarpıcı ifadelerle kitaba ilgi uyandırmış sın ' Kitabı okumaya başlayınca, geçmişte yaşanmış hadiselerin sayfaların o sesiz dünyası içinde, hala soluk almaya devam ettiğini hissettim' Bunu okuyup kitabı merak etmemek mümkün değil..Eline sağlık..

 • İmran    15-02-2018 19:24

  Bir kitab ancak bu kadar güzel tanıtımı yapılır kısa ve öz...teşekkürler mehmet kardeşim...

 • Osman Baharçiçek   15-02-2018 16:25

  Eyvallah kardeşim bizde sizin vesilenizle bu eseri öğrenmiş olduk . Bir dönem Üniversitelerde dürüst erdemli akademisyenlerin nasıl zorluklar yaşadığını yakinen bilenlerdenim. Hangi kademede olursa olsun bir gün hesap vereceğinin şuurunda olanların sayısını çoğaltsın Rabbim. Selam ve dua ile eline sağlık.

 • Yusuf şener   15-02-2018 14:44

  Kitabı tanımamıza vesile oldun teşekkürler

Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA