Yazar : 494 Ömer Alperenoğlu - Rasulullah (sav)’ı Anmak mı, Anlamak mı?
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Rasulullah (sav)’ı Anmak mı, Anlamak mı?

Ömer Alperenoğlu

26-12-2017 11:23

Rasulullah (sav)’ı Anmak mı, Anlamak mı?

-köprüden önce son çıkış-

Allah; yeryüzünü adalet ve özgürlük temelinde imar etsinler, yaratıcısı ve hemcinsleri ile doğru ilişkiler kurabilsinler diye, yeryüzünün sakinleri olarak yaratmış olduğu insanoğluna, kendi içlerinden bir elçi göndermiş ve bu son Nebi Abdullah’ın oğlu Muhammed, (sav) olmuştu.

Kendi içimizden, arkadaşımız, bize karşı şefkat ve merhametle dolu bir Elçi.

Âlemlere rahmet ve güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen,

Kur’an ahlakıyla sarmalanıp bizim için güzel örneklerle donanmış bir Elçi.

O, Allah’ın son elçisi idi. İnsanoğlu onun getirdiği ilkelerle vesayetten kurtulmuş, rüştünü ispat etmiş ve kemale ermişti. Ve belki de bu nedenle başka bir elçinin gönderilmesine gerek kalmamıştı. Yüklendiği görevi eksiksiz yerine getirdiğini örnek bir toplum oluşturarak ispat etmiş, aramızdan ayrıldığında da ayrılığa düşmeyelim, ökçelerimiz üzerine geriye dönmeyelim, iyiliği emreden, kötülükten alıkoyan hayırlı bir ümmet olalım diye, güzel ahlakı ile birlikte Allah’ın Kelamını bizlere emanet etmişti.

Biz ise bıraktığı emaneti anlamak ve yaşayarak anlatmak yerine, O’nu anmaya başladık. O, Allah’ın elçisi biz de onun elçileri idik. Ancak sadece anmakla O’nun elçisi olabilmemiz mümkün değildi Nitekim andıkça ondan uzaklaştığımızı, fakat anladıkça ona yaklaştığımızı, yani onun mücadelesini ve örnek ahlâkını hayatımızın her alanı için rol (ahlak/misyon) model edinme sorumluluğunun farkına varmalıydık.

Öyleyse gelin onu yeryüzünün herhangi bir yerinde süregelen kavgalarımıza, ihtiraslarımıza konu yapmadan; miladi veya hicri takvime göre zaman ve mekân değiştiren, samimiyetten yoksun bir “anma yarışı”na sokmadan, anlayalım. Anlayalım ki; her an ve her dem yeniden yaşayarak çağımıza anlatmış olalım.

Bunu bir şekilde başarmak zorundayız. Artık, âlemlere rahmet olarak gönderilen elçinin önünden çekilelim de insanlık için rahmet olmaya devam etsin. Gerçekten de insanlığın buna çok ama çok ihtiyacı var. Özellikle de bu mazlum ümmetin. O’nun yüklenmiş olduğu misyonu görev edinmez, ahlakı ile ahlaklanmaz isek; onun mirasını yaşatacak başka müminlerinin sırada beklediğini unutmayalım. Zira bizim nesil için bu çağın “Köprü den önce son çıkışı’’ gösterdiği açık değil mi?

Ömer Alperenoğlu

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

Günün Makaleleri

ANKET - ARAŞTIRMA