Yazar : 213 Arif Arcan - Aliya Dedeme Akif Ağabeyimi Gönderdik
23 Eylul 2018 Pazar

Aliya Dedeme Akif Ağabeyimi Gönderdik

Arif Arcan

25-05-2017 10:06

Aliya Dedeme Akif Ağabeyimi Gönderdik

Kendimin kıyılarından içimin sonsuz maviliklerine uğurladığım nice gemi vardır; güvertesindeki şen şakrak yolcularına imrendiğim. Akif Emre Ağabeyim de bindi gemiye. Dedem Aliya karşılayacak onu, bağrına basacak. Alnından öpecek.

Tanışmazdık. Ama beni tanısaydı severdi diye düşünürdüm. Ben onu tanıyordum. Bu yeterdi. Yazılarını okuduğumda paralel düşünmemizden dolayı kendi adıma gurur duyardım. Ağabeyim de benim gibi düşünüyor diye sevinirdim.

Akif Ağabeyim benim deniz fenerimdi.

 Gündemin ayartıcı göz kırpmalarına kapıldığımı hissettiğim an, yazılarına sığınırdım.

 Ağabeyim beni kayalıklara çarpmaktan korurdu.  

 Akif Ağabeyim hep yitiğini aradı durdu.

 Anadolu bozkırlarında coğrafyamızın bütün mazlumlarına ağladı durdu. 

Afganistan’da, Endülüs’te, Bosna’da, Selanik’te, Üsküp’te, Kudüs’te, hâsılı Şarkta, Garpta, Mağrip ve Maşrıkta hep kardeşlerinin izini sürdü. Akif Ağabeyim coğrafyamızdı. Kardeşlerimizi onun dili ve gözü ile tanıdık ve sevdik. 

 

Ağabeyim, kardeşleri ile tanışıklığını hiçbir zaman kötüye kullanmadı. Şık ambalajı içinde bir projeye dönüştürmedi. Hesapsız sevdi onları, merhamet ile bağrına bastı. 

Bizi paramparça eden sömürgecilere ve onun üretimleri olan her şeye karşı her daim düşman kaldı. Hakkı söyledi, Hak olanın tarafını tuttu.

Dost meclislerinin, merhamet tezgâhlarının, muhabbet masalarının müdavimi oldu.

Kavga ve pazarlık masalarından nefret etti. Akçeli tezgâhlarda bir santim ipi olmadı.

Bugün trafikte ilk defa sinirlendim.

Vakitlice çıkmama rağmen namazına ve helalleşmesine yetişemedim.

Ama içimin sonsuz maviliklerinde, ufuktaki gemide, dedem Aliya ile sarmaş dolaş muhabbet ettiklerini biliyor olmam acımı hafifletiyor. Hemen yanı başına defnedildiği diğer bir dedem Mehmet Akif’in, adaşı torununu mütebessim dinlediğini de biliyorum.

Ellerinden öpüyorum Ağabeyim.

YORUMLAR
  • Mehmet Beyhan   25-05-2017 15:56

    Sevgili Arif hocam birçoğumuzun duygularına tercüman olmuşsunuz. Yüreğine sağlık, Akif ağabeyimize tekrar Rabbimizden rahmet diliyorum ve sizin gibi değerlerimize hayırlı ömür diliyorum..

  • Kutlu   25-05-2017 15:39

    Bir mütefekkir abimiz darı belaya gidecek... ve arkasindan farklı camialarin lafı sözü dinlenir adil kalemleri hep beraber iyi bilirdik diyecek... İnsan olma makamına erişmek ve kalemini iktidara güce göre ayarlamayan bir abimiz di.. iyi bildik...

  • Fatih Ceviz   25-05-2017 15:27

    Üstadım Allah razı olsun, yazdıklarınızla tam manası ile içimizden geçenlere tercüman olmuşsunuz. Bizde vakitlice çıkmamıza rağmen trafikten dolayı yetişemedik ama kendisini de hiç unutmayacağız inşAllah.

Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA