Yazar : 478 - Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları
20 Haziran 2018 Çarşamba

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları

03-02-2017 16:54

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları

Bugün size Server Gençlik ve Spor Kulübü’nün düzenlediği bilgi ve kültür yarışmalarından söz etmek istiyorum. Ufka Yolculuk adıyla anılan bu organizasyon; hem Türkiye’yi hem de 65 ülkeyi kapsayan, dünyanın en büyük sivil yarışma organizasyonu. Yola çıktıklarında küçük bir gruptular belki fakat bugün 892.000 kayıtlı yarışmacı var. Her geçen gün yarışmaya olan ilgi artıyor. Toplumun her kesiminden insana ulaşma çabaları var. Sosyal medyayı da etkin kullanarak yarışmayı duyurmak ve katılımı artırmak için uğraşıyorlar.

 

Ufka Yolculuk organizasyonun en büyük amacı; “Okuma alışkanlığının istenen düzeylerde olmadığı günümüzde, okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmak”.

 

Ben maalesef ilk yarışmadan hiç haberdar olmadım. İlk yıl yarışma konusu Ömer Nasuhi Bilmen’in  Büyük İslam İlmihali’ydi. İkinci yıl konu Kuran-ı Kerim mealiydi ve kaynak olarak Doç. Dr. Hasan Tahsin Feyizli’nin hazırladığı Feyzül Furkan tercih edilmişti. Bu ikinci yarışmaya bir grup arkadaşla beraber kayıt olup topluca hazırlandık. Her hafta birimizin evinde oturup sayfalarca meal okuduk. Daha önce de meal ve tefsir okuma çalışmalarım olmuştu fakat bu okumalar hem grup halinde yapıldığı hem de düzenli ve sürekli olduğu için çok daha faydalı oldu. Kayıt esnasında hata yaptığımı ve sınava giremeyeceğimi son anda öğrendim. Kendimi deneme şansı bulamadığım için üzüldüm ama yarışma esas gayesine ulaştı.

 

Sonraki yıl yarışmanın konusu Peygamber Efendimizin (sav) hayatıydı ve kaynak olarak Prof. Dr. İsmail L. ÇAKAN ile N. Mehmed SOLMAZ' ın ortak çalışması olan Kuran-ı Kerim'e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi kitabı seçilmişti. Bu kez kaydımı doğru olarak yaptım ve gidip kitabı temin ettim. İlk elime aldığımda hayal kırıklığına uğradım çünkü daha önce hiç karşılaşmadığım bir eserdi ve tam 700 sayfaydı. Fakat okumaya başlayınca korkumun yersiz olduğunu anladım çünkü çok akıcı bir dille yazılmıştı ve okunması keyifliydi. Böylece ilk okumayı kısa sürede bitirdim. Sınava az bir süre kala ikinci kez okumaya başladım ve altını çizdiğim satırlardan kısa özetler çıkarmaya başladım. Yani yarışmayı epey ciddiye aldım, nerdeyse bir üniversite öğrencisi titizliğiyle çalıştım. Çok şükür karşılığını da aldım ve kendi şehrimde dereceye girdim.

 

Geçtiğimiz yıl, 4.yarışmayı yaptılar ve yarışma konusu Hadis ilmiydi. Buhari, Tirmizi gibi ravilerden alınmış 1000 adet hadisten oluşan bir kaynak kitap yarışma kitabı olarak seçilmişti. Bu sene ise konu yine Kur’an-ı Kerim Meali.

 

Bu yarışmaların gayesi nedir derseniz; başta da bahsettiğim gibi öncelikle insanları okumaya teşvik etmek. Organizasyonun öne çıkardığı bir slogan var; “Yola Çıkmak İsteyene Yol Açık”. İlk olarak dinin temel esaslarının yer aldığı ilmihal, sonra Rabbimizin bize gönderdiği yüce mesajı Kuran-ı Kerim, sonra da  yüce Nebinin Hayatı ve dinin tamamlayıcısı olan hadis-i şerifler. Bir müslümanın hayatında bir kez olsun okuması gereken temel eserler. Ben bu anlamda yapılan çalışmayı çok anlamlı ve faydalı buluyorum. Elbette yarışmalarda başarılı olanlara maddi ödüller de veriliyor fakat daha mühimi insanların bu vesilesiyle okuyup öğrendikleri ve hayatına aksedenler aslında.

 

Mesela biz arkadaşlarla meal okurken pek çoğumuzun daha önce hiç duymadığı ayetler duyduk, üzerinde konuştuk, hayret ettik, hayran olduk, dersler çıkardık. Hepimiz için çok faydalı olduğuna eminim. Aynı şekilde siyer konulu yarışmaya hazırlanırken de pek çok şey öğrendim. Efendimizin (sav) hayatını daha önce başka kaynaklardan okumuştum. Kitapta geçenlerin çoğunu zaten biliyordum ama hem hatırlamış oldum hem de pek çok olaya karşı farklı bir bakış açısı geliştirmiş oldum. Üstelik ben kitabı okuyup çalışırken beni izleyen kızlarım da bundan olumlu etkilendiler. Mesela büyük kızım rüyasında Efendimizi gördüğünü söyledi. Onu tanımanın ve sünnetlerini hayatımıza tatbik etmenin önemini şimdiden biliyorlar.

 

Bu yılki yarışmanın kayıt süresi henüz dolmadı. Hala vaktiniz var. Sizlere tavsiyem hemen online kaydınızı yaptırın. Ve elinize meal alıp okumaya başlayın. Göreceksiniz size çok şey katacak. İnşallah bu organizasyon büyüyerek devam eder. Hayırlı bir niyetle yola çıkanlar, her iki dünya için güzellikler biriktirdiklerini görecekler.

YORUMLAR
  • Arif Arcan   04-02-2017 09:22

    Yolda olanlara, yolda kalmak için gayret gösterenlere, yola çağıranlara selam olsun.

  • zulalhacer   03-02-2017 22:56

    Allah kaleminize kuvvet versin Hilal hanım. Yazılarınızı çok içten buldum sanki sizi tanıyormuşum gibi. Çok tatlı bir hisse kapıldım. Devamını bekliyoruz, selametle..

Diğer Yazıları

Günün Makaleleri

ANKET - ARAŞTIRMA