Yazar : 257 Suat Demir - Temsili teslimden teslimi temsile tercihen teveccüh etmek
20 Eylul 2018 Perşembe

Temsili teslimden teslimi temsile tercihen teveccüh etmek

Suat Demir

26-12-2014 08:49

Temsili teslimden teslimi temsile tercihen teveccüh etmek

 Bismihi Tebareke ve Teala

 

              Teslim olmak ve temsil etmek arasındaki ilişki, olmak ve eylemek ile mündemiç.Teslim almak ile temsil vermek ise elde etmek ve vermek ile mündemiç İkincisinde  temsil üzerinden hareketle teslim almaya çalışıyoruz.Böylece mesele semboller ve semboller arası ilişkiler üzerinden  ilerliyor ancak gelişmiyor.zira bu durumda gerçek bir özne yok.özne olmamız mümkin değil.temsilimiz bizi teslim almış durumda oluyor..Bizler teslim olmadan teslim almak ve de temsil etmeden temsiller verme çelişkileri ile ile karşı karşıya kalıyoruz.Birincisinde sembollerin işaret ettiği gerçeğe yöneliyoruz ve gerçekleşiyoruz.Çünkü ikincisinden   farklı olarak temsil ettiğimiz aynı zamanda bir yönüyle bizi de temsil etmiş oluyor.Allah’ın boyası (sıbgatullah) ile boyanmak Rabbimizn subuti sıfatlarını temsil ederken öncesinde zatına teslim olmuş olmamız gerekiyor. 

''Âllah'ın boyası (ile boyan). Allah'ın boyasından daha güzel boyası olan kimdir! Biz ancak O'na kulluk ederiz" (el-Bakara, 2/138).

 

             Teslim ile temsil arasındaki yol sırat-ı mustaqimdir.Mu’minin Sırat-ı mustaqim içinde  özbenliğinin adımlarını keşfetmeside sebil dir diyelim.yazı/söz, ameli temsil ederken ; amel teslimiyeti temsil ediyor.amelin salih olması güzergahın sıhhatini temsil ederken;sözü yüklenen salih amel ilerleyerek temsili hak’ka teslim ediyor.   

 

              Temel problemimiz temsil getirmede değil teslim olmada ve dolaylı olarak temsil etmede.Teslim olmada ve doğal sonucu olan temsil etmedeki problem aralığını bol bol temsil getirmede ve temsilller vermedeki abartı/slogan/klişelerle kapatmaya çalışıyoruz.( ihtimaldir ki bu fakir de öyledir.)  

 

               Allaha teslim olmamız başlangıçta bir tercih değilken teslim olmamamız bir tercihtir ki ara formlarında ağırlık noktaları farklılaşır. İmam Ali şu sözü ‘’ Alllah sizi ahiret için yarattı , dünya için değil .sizleri sonsuzluk için yarattı yokluk için değil.’’tercihlerimizin aslını ifade etmektedir.

 

                ‘’Allah tan geldik ve O’na dönücüleriz’’.Serüven , teslim olarak başlıyor ve teslim olarak sona eriyor.Temsilimiz iki teslim arasında.iki ölüm arasında sallanan saat sarkacı gibi bir hayat.saat ,zamanın temsilcisidir;zamanın kendisi değil.Temsil noktasında sorumluluğumuz varken , teslim noktasında sorumluluk bitmiş oluyor.Herşeyi halledemeyiz ancak halledebileceğimiz sorumluluklarımız muhakkak vardır.Bu erdemi öncelemek zorunda.Erdemlilik.Nietzsche’nin güzel bir sözü vardır.’’Herkese kendi hakkını veremem ancak kendi hakkımdan verebilirim’’.

 

                Peygamberimiz  (a s s )  dedi ki :

 

            ‘’Ulema dünyaya dalmadıkça peygamberlerin eminleridir.Dünyaya dalmaları  ,güç sahiplerine uymalarıyla olur.Bunu yaparlarsa dininizi  bozmalarından korkun.’’

 

           ‘’İnsanların çoğuna dünya sevgisinin hakim olduğunu görüyorum;sanki ölüm başkalarına yazılmıştır ve Hakk’a uymak başkalarına farz olmuştur!Acaba sonrakiler öncekilerin durumundan öğüt almaz mı?’’

 

                                                                                                 Ve’s-selam

 

 

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA