Yazar : 257 Suat Demir - Her zaman istisnanın olması kaidedir
20 Eylul 2018 Perşembe

Her zaman istisnanın olması kaidedir

Suat Demir

08-07-2014 21:54

Her zaman istisnanın olması kaidedir

Bismihi teala
 
Hamd Âlemlerin Rabbi Allah’a, salat ve selam Peygamberimize pak ehl-i beytine, Rabbimizin nimet verdiklerinin yolunda sadakat gösterip şahit olan Salihlerin üzerine olsun.
 
Hangi ve nasıl bir savaşın içindeyiz ve hangi ve nasıl bir barışın özlemini arzu ediyoruz?
 
Matematik, yunanca ‘’biliyorum’’ demek. Matematik bilgiden bir cüz. Bilgi türlerinden bilimsel bilginin formel bilgi alanı ile ilgili. Metod olarak tümevarımı kullanıyor. Hayatın önemli bir alanı matematik ve fakat hayat elbette her zaman matematiksel işlemiyor.(iyi ki de işlemiyor Elhamdulillah) Durum tespitlerinde bir veri ve fikir verebilir.

Örneğin; dünya nüfusunun %23 kadarı Müslüman, 57 Müslüman ülke var, hepsinin üretim kapasitesi bir Almanya kadar yok. Çin ile olan ticaret hacmi 300 milyar dolar ve Uygur memur ve öğrencilerin oruç tutması yasak. Tüm ümmet dolaylı veya dolaysız şiddetin, savaşların, gaspların tam ortasında. Pakistan’ın nüfusu 130 milyon vergi ödeyen 3 milyona yakın bir rakam. ABD’nin askeri yatırım kapasitesi 1 trilyon civarı. ABD’de yıllık alınan patent 4000 kadar, Türkiye’de 30 kadar. v.s v.s…. Yani bizim standartlarımız, hesaplarımız, Kevni ayetlerle ilgili tefsirlerimiz yok. Bineklerimiz yok ve dönerken de gözyaşları ile değil tatlı bir rehavet ile sorumluluğumuzu sırtımızdan atmış bir şekilde  ''Akınlarda bin yaya gibi şendik ''türküsü çağırır gibiyiz. Biz hangi savaşın içindeyiz. Kendimizle mi savaşıyoruz? Birbirimizle mi savaşıyoruz? Yoksa bizle savaşanlarla mı savaşıyoruz? Kendimizle savaşıyoruz kendimizi tüketerek, birbirimizle savaşıyoruz birbirimizi tüketerek? Sonra ya sonra savaşacak ne kaldı ki? Biz savaşmıyoruz biz tükeniyoruz. Çünkü ne menzil ne mevzi. Ne  hiyerarşi ne plan ne de program var. Yazıyoruz. Ne yazıyoruz? Yazmayalım  mı? Bilmem! Yazıyoruz işte. Yaşamıyoruz ki. Ölüler ne yazar. Kadavra tahlili olsa gerek. Ruh lazım bize ruh.  Âdeme ruh üflendiğinde meleklerin eğildiği ruh. Telaş ve el yordamıyla baygın bakışlar altında mekanik cesetlerden çıkıp ruh gibi yaşamalıyız. ’’ruh gib’i’i. Alimlerimiz!,  köşe yazarlarımız!, yazarlarımız!, dergi editörlerimiz!  (ila ahir )yazdıkları; Elele verip ruh çağırma seansları yapar gibi. Fincanı oynatan ve masaya 3 kere vuran bilelim ki ruh değil, düzenektir. Üstelik ne fincan oynuyor ne de masada tık var. Gözümüz fincanda kulağımız masada. haber kaynaklarımızın hal-i pür melal. Aldanmışın umudu aldatılmayı beklemektir. Şemsiye cümleler kurarak sağanakla baş edemeyiz. Şemsiyeler iyidir elbette ancak gökyüzünü görmenizi engellemedikçe.

 
                                                                                                                                        vesselam

YORUMLAR
  • ilim erbabı   10-07-2014 10:15

    hayatın içine dokunan yazılarınızın devamını bekliyoruz.

Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA