Yazar : 264 - IŞİD hakkında bilmek istemedikleriniz
20 Eylul 2018 Perşembe

IŞİD hakkında bilmek istemedikleriniz

14-06-2014 08:13

IŞİD hakkında bilmek istemedikleriniz

BİR- IŞİD örgütünde savaşan Türkiyeliler varmış... IŞİD örgütünde savaşan Kanadalılara ne buyuracaksınız? Örgütte ayrıca çok sayıda Alman, Fransız ve Amerikan vatandaşı var... Rus bile var. Bu neyi değiştirir ki? 

İKİ- Irak yönetiminin idam cezasına çarptırdığı Haşimi’nin olup bitenlerden sonra sevinç naraları atması, Haşimi’yle IŞİD örgütü arasındaki organik ilişkiye işaret etmez... Cahil cahil konuşacağınıza, Haşimi’nin ne dediğine bakın.

ÜÇSaddam yanlıları, sokaklarda IŞİD lehinde nümayişler yapıyor... Örgüt, Saddam’ın vatanı olan Tıkrit’i de ele geçirmişti ama halk son derece memnun. Türk matbuatının cahil kesimi“Neden böyle oldu?” sorusunu sormayacak mı?

DÖRTHasan Cemal, IŞİD’in bir “sonuç” olduğunu düşünüyor... Suriye politikalarımızın bir sonucuymuş.

BEŞ- Obsesif kompulsif ağabeyimiz aynı zamanda safmış... “Cahil” demek istemediğim için “saf” diyorum. IŞİD bir sonuçtur ama Hasan Cemal’in zannettiği “şey”in sonucu değildir...“Irak Gezi”sinin sonucudur.

ALTI“Haydaaaa... Irak Gezi’si de nerden çıktı?” diyecekler, önce Haşimi’nin açıklamalarını okusun, sonra da merkezi hükümetin (yani Maliki’nin) yönetim anlayışına baksın.

YEDİ- Amerikan işgalinden sonra Irak üçe bölündü: Sünni Kürt bölgesi, Şii bölgesi ve Sünni Arap bölgesi olmak üzere... Şiiler ve Sünni Kürtler temsil imkânı buldular ama Sünni Araplar yönetimden dışlandı... İran’ın Basra üzerindeki nüfuzu ve Maliki’nin yönetim anlayışı da bu süreci hızlandırdı. Bugün kendilerini dışlanmış hisseden Sünni Araplar “isyan” halinde... Ülkenin birçok bölgesinde gösteriler yapılıyor. IŞİD, işte bu isyana monte etti kendini. Çok sayıda taraftar buldu, aşiretlerin desteğini aldı ve giderek güçleniyor.

SEKİZ- İflas eden Davutoğlu’nun Suriye politikası değil, Amerika’nın Irak politikasıdır. Biraz gazete okuyun yahu!

DOKUZ- Son zamanlarda, “Sınırımızda bir Afganistan oluştu” türünden Beyaz Türk analizleri okuyoruz. Üzülmüyoruz... Acıyoruz... Bu zır cahil taifesi, hâlâ “dış politika uzmanı”muamelesi görüyor bu ülkede ve görüşlerine başvuruluyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA