Yazar : 264 - Bu psikiyatr niye çıldırdı?
19 Temmuz 2018 Perşembe

Bu psikiyatr niye çıldırdı?

22-05-2014 09:43

Bu psikiyatr niye çıldırdı?

Kemalist Aysun diyor ki, “Bundan sonra madenlerde türbanlılar çalışsın. Hem baret takmalarıına da gerek yok. Bir göçük olduğunda hepsinden kurtuluruz. Toptan temizlik.”

Değerli yazar Halil Berktay, bir kesime ait bu “genellenebilir” tavrın, Talat Paşa’nın Ermenisiz bir Anadolu; Hitler’in Yahudisiz bir Almanya; Stalin’in “burjuvazisiz” bir toplum yaratma ütopyasına benzetiyor.

Böylesi ütopyacılar bu topraklarda hep vardı. Bundan sonra da olacak... Hiç şaşırtmadılar bizi ve esasında toplum olarak (şaşırmayacak) bir olgunluğa da ulaştık.

Berktay, “öteki” kavramı üzerinde duruyor ve ötekine reva görülenlerin toplumun belli bir kesimi tarafından normal ve olağan karşılandığını anlatıyor. Doğru ve yerinde tespitler...

Ben, “Kemalist Aysun’u çıldırma noktasına getiren nedir?” sorusunun daha anlamlı olacağını düşünüyorum. “Kemalist Aysunlar” da diyebiliriz. Tekil bir örnekten bahsetmiyoruz çünkü. Rahatlıkla genelleyebileceğimiz bir tavrın, bir politik kavrayışın ürünüyle (yansımasıyla) karşı karşıyayız. Maden işçilerinin AK Parti mitingine katıldıkları için “bu şekilde ölmeye müstahak olduklarını” söyleyen Yılmaz Özdil’i de hiç düşünmeden Kemalist Aysunlar sınıfına dahil edebiliriz...

Kentli, çağdaş, yüzü batıya dönük, çoğunlukla ekonomik olarak yırtmış insanlar bunlar ve elbette politik bir kesimi temsil ediyorlar.

Meseleyi, bu iki tekil ve uç örnek üzerinden açıklamaya (anlamaya) çalışmıyorum, hayır...

Fazla uçlarda görünmeyen, olaylara hep “sükûnetle” yaklaşmış ve kavrayışı yüksek bazı aydınlarda da artık Kemalist Aysun ve Yılmaz Özdil refleksi egemen... En sakinleri “Yandaşlar” ve “Satılık medya” diye başlıyor söze.

En tahammüllülerinin mottosu da şu: “Bu iktidarın kökünü kazımadan bize huzur yok.”

Bir arkadaşım, geçenlerde, ünlü bir psikiyatrın attığı tweetleri gösterdi.

Ünlü psikiyatr, aynı zamanda ünlü bir yazar.

İsmi Cem Mumcu...

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA