Yazar : 257 Suat Demir - Soru üzerine (1)
20 Eylul 2018 Perşembe

Soru üzerine (1)

Suat Demir

24-02-2014 15:28

Soru üzerine (1)

Bismillah
 
 
 
''Konuşulacak insanla konuşmamak insanı zayi eder.Konuşulmayacak insanla konuşmak sözü zayi eder'' demiş bir düşünür.Bu söz imdi ortada öylece duruyor/duruveriyor.''konuşma'' yerine ''yazıyı''dersek anlam yine öylece ortada duruyor.
 
 
 
  Konu-konu-ş-mak ;Burada konusu olan ile konuşulur dersek önerme yine nakıs olur.Aynı konuyu konu edinenler dersek nakıslık azalsa da önerme yine olgunluğuna ulaşmamış olur.O halde burada konu ve konuşmak değil dert ve dertleşme hakikati ele veriyor.
 
 
 
  Konu ve konuşmak bir dert üzerinden iz sürmüyorsa kendi izine düşer insan.Kendine ve kendince.sadece kendine hasrettiği bir konuyu konuşabilirmi insan?ya da konuşmuş  olur mu? Kar ve tipi de kaybolan bir kişibir  iz arar ve bulduğu izi takip edermiş.Ve fakat bulduğu iz kendine aitse kendi izi üzerinde kısırdöngüye düşer maksuda erme imkanı bulamadan yorulup düşeceği menzile kadar çabalarmış/debelenirmiş.
 
 
 
  Dert o dur ki konu ile kurulmuş sahici bir alaka olmuş olsun.İnsan hem konunun sahibi hem de konuğudur.Ahirete sahip olmak için dünyada konaklamak gerek konuk olarak.Tam tersinde ontolojik olarak konu mankeni olmaktan öte geçemeyecektir.Dert,varlık ve yokluk kadar güçlü bir direniştir.İmam Huseyn(a s)’in  kızı Rukayye babasıın başını önüne getirdiklerinde  sarılıyor , öpüyor ve ölüyor.Konunun vehameti, derdin kemalatını arttırıyorsa bu iki durum öznede çakıştığında  işte büyümüş bir çocuk konuyu, konuda derdi taşıyamıyor.
 
 
 
   Vahiy ,Peygamberimiz(s a v) devenin üstündeyken inzal olduğunda deve çöküyor.Vahiy,devenin konusu değilse de devenin konuğu vahyin muhatabı olan efendimizdir.Peygamber Uhud'a dedi ki 'Ey Uhud! Benim başıma gelenler senin başına gelseydi paramparça olurdun''
 
 
 
    Tesbihat için tespih tanelerine ihtiyaç gerekmez.Konu araçsallaştığında öncelikler değişir ve tespihat için tespih arama acınasılığına düşeriz.Meğer ki bir de tespih dağılmışsa  Allah demek için ömrümüz dağılmış boncukları aramakla geçerek dağılır.
 
O halde insan ve sorumluluğu arasındaki terkip nedir?
 
        
 
     Sor(u) - Sor(un) - Sor(um) - Sor(umlu)luk .                    
 
                                                                                                            Devam ederiz biiznillah

YORUMLAR
  • Mustafa ÖNER   11-06-2014 00:15

    şair boşuna dememiş kardeşim, "derdime derman aradım, dermanı dertte buldum!" diye... sahici dertlilere, sahici dertlere bereket...

Diğer Yazıları

ANKET - ARAŞTIRMA