22 Mayis 2018 Salı

“İHL’lerin önünde engel kalmadı”

06-12-2014 11:06 Güncelleme : 06-12-2014 11:06

İzmit’te yapımı tamamlanan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Kız İmam Hatip Lisesinin açılış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Öyle bir düzenleme yaptık ki bundan sonra hiç kimse, Türkiye’de kanun değiştirmeden imam hatiplerin önüne engel koyamayacak. Artık başörtülü kızlarımız üniversitenin kapısından ağlayarak geri dönmeyecek” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İzmit’te yapımı tamamlanan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Kız İmam Hatip Lisesinin açılış töreninde kendisinin de İzmit İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu söyledi.

Babasının kendisini imam hatip okuluna, “okusun, imam olsun” dile göndermediğini belirten Işık, “Hem dinini, diyanetini öğrensin hem de okusun, tahsil yapsın, adam olsun” düşüncesiyle gönderdiğini söyledi.

Bu düşüncenin imam hatiplilerin özeti olduğunu vurgulayan Işık, “Bu, imam hatip ruhunu ayakta tutan en önemli motivasyondur” diye konuştu.

Işık, imam hatip liselerinin, 28 Şubat sürecine kadar çok büyük başarı hikayesi ortaya koyduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“İmam hatiplerden sadece Türkiye’nin önde gelen ilahiyatçıları çıkmadı. Türkiye’nin önde gelen mühendisleri, doktorları, akademisyenleri, çok önemli isimleri de imam hatip liselerinden çıktı. Allah’a şükürler olsun, ülkelerine büyük aşkla hizmet etmeye devam ettiler ama ne olduysa, 28 Şubat süreciyle imam hatiplerin orta kısımları kapatıldı, liselerine de üniversiteye girişlerini engellemek için katı duvar çekildi, katsayı engeli kondu. İmam hatip liseleri adeta kapısına kilit vurulma noktasına geldi. O zor dönemde bile milletimiz imam hatiplerine sahip çıktı.”

Sınıfları gezerek öğrencilerle bir araya gelen Işık’a Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

İHL İÇİN 14 MİLYON TL HARCANDI

Işık, “Mehmet Akif Ersoy Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’ne yaklaşık 14 milyon lira yatırım yaptık. Sadece Kocaeli’nde 2003-2014 yıllarında 307 eğitim binası yani okul yaptık. 6 bin 534 derslik yaptık. 34 spor salonu, 42 atölye, 4 çok amaçlı salon, 7 pansiyon, 2 öğretmenevi yaptık. Bunları sadece devlet olarak yapmadık. Eğitime yüzde 100 destek kampanyasını başlattık ve neredeyse bunların yüzde 30’nu bağışlarla yaptık. Türkiye’de modern eğitime, mektep anlayışına geçtiğimiz tarih 1862’dir. O günden 2002 yılına kadar Kocaeli’nde 6 bin 500 derslik yapılmış. Şu anda Kocaeli’nde biten derslik sayısı 6 bin 530.” diye konuştu.

Öğrenciler tarafından çiçek takdim edilen Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeili Milletvekili Zeki Aygün, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile okulun açılışını yaptı.         

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA