20 Agustos 2018 Pazartesi

DGS'deki 0.5 mağduriyeti sürüyor!

10-08-2018 14:33 Güncelleme : 10-08-2018 14:33

DGS'deki 0.5 mağduriyeti sürüyor!

Yüksek Öğretim Kurumunun getirdiği yeni uygulama adayları ikiye böldü. Öğrenciler 0.5 ham puan kuralının ne olacağını merak ediyor.

ÖSYM'nin 21 Temmuz'da yaptığı Dikey Geçiş Sınavının ardından hararetli bir tartışma başladı. Yaklaşık 338 bin kişinin girdiği DGS sınavında, Yüksek Öğretim Kurumunun kararıyla yeni bir kural başlatıldı. Getirilen yeni kurala göre 60'ar sorudan oluşan sözel ve sayısal testlerin her birinden 0.5 ham puan çıkaramayan adayın DGS puanı hesaplanmayacak.

Yani sözelden 60 sorunun hepsini doğru yapsanız da sayısaldan hiç netiniz yoksa sınavınız boşa gidiyor. Aynı şey tam tersi için de geçerli.

Konuyla alakalı DÜŞÜNCE MEKTEBİ'NE konuşan Sümeyye Varıcı (Öğrenci);

21 Temmuz'da dgs sınavına girdik ve sınavdan sonra 0.5 kuralının olduğunu duyduk kuralı bilen ve yapamayan da çok fazla 0.5 gibi değersiz ve alanımızın dışında olan ham puan yüzünden netlerimiz sıfırlanacak.Kuralın kaldırılmasını istiyoruz puanlarımiz hesaplanmayacak bize yardım edebilir misiniz sadece puanlarımiz hesaplansin yeter başka bir şey istemiyoruz 1 senemz heba olacak bizim yerimize haketmeyenler yerleşek0.5 ham puan uygulaması bu yıl yapılan YKS sınavında ilk olarak uygulanmış, ancak sıfır çekenlerin sayısı çok artınca YÖK geri adım atıp; "Her iki testten birinden 0.5 puan almak YKS puanının hesaplanması için yeterli" düzeltmesini getirmişti.  şeklinde konuştu.

 

0

SÖZELCİLER "KALDIRILSIN" DİYOR

Kısa süre önceki sınavda başarısız olan uygulamada ısrarcı olan YÖK, DGS'de de bu kuralı işletince adaylardan çok fazla tepki aldı. Büyük çoğunluk "kural kaldırılsın" derken, azımsanamayacak bir kesim de "kural kaldırılmasın" diyordu.

"Kaldırılsın" diyenlerin çoğunluğu sözel adayları.. Bu adayların ortak tepkisi sayısal testine çalışacak kadar önceden haber verilmediği ve YKS'de uygulanmayan kuralın burada da uygulanmaması gerektiği..

Öte yandan bu sınavda YKS'den farklı olarak kuraldan haberi olmadığını söyleyenlerin sayısı da çok fazla.

Kurala uyup kendi alanlarımızdaki sorulara ayırmamız gereken zamanı boşa harcamış olduk itirazı "0.5 ham puan kural kaldırılmasın" diyenlerden geliyor.

sınav

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Her iki taraf da change.org'da imza kampanyası başlattı ve binlerce imza toplandı.

meb

Bu gelişmeler üzerine YÖK'te bir komisyon kurulduğu ve ve 0.5 ham puan kuralının etkilerini incelediği öğrenildi. Ancak herhangi bir açıklama yapılmadı. YÖK'ün daha önceki olaylarda olduğu gibi sesini en çok çıkaran tarafa göre kararını açıklayacağı tahmin ediliyor.

YORUMLAR
 • Makineci   11-08-2018 13:21

  O zaman sözel bölümde yaptığım netler sayısal kısma eklensin ÖSYM bunu yapar mı?

 • Ahmet   11-08-2018 10:59

  Biz kurala uyduk diyen arkadaşlar, Siz ya bu kuralı bilmeyen ve uyumayanlar olacak biz aradan sıyrılır başarılı oluruz diyerek mi sınava girdiniz ya yazıktır.birine 50 netle 0 puan vericem, diğerine 30+2 netle belki 280 puan vericen, adalet nerde

 • Makineci   10-08-2018 15:39

  Peki sorarım size bizde alanımız dışında soruları yaparak zaman kaybettik. 0,5 Ham puanı kaldırılmamalı biz mağdur oluruz.

 • Alper   10-08-2018 14:43

  Kuralın kaldırılmasını istiyoruz yazık günah ya puanlarımiz hesaplansin 1 senemiz boşa gidecek

ANKET - ARAŞTIRMA