17 Temmuz 2018 Salı

Alper Esen: HDP’ye neden oy vermem?

17-06-2018 23:09 Güncelleme : 17-06-2018 23:09

Alper Esen: HDP’ye neden oy vermem?

2015 Haziran seçimlerinden sonra cereyan eden hendekler, terörün azması ve bunun karşısında HDP’nin ateşi körüklemesi beni HDP’ye karşı antipatik olmaya zorladı.

Geçenlerde yazdım; HDP büyük bir fırsatı kaçırdı. Gerçekten Kitle Partisi olma şansı vardı. 
2015 yılında Türkiye Partisi olabilirdi. 
Olmadı...
 
Bendeniz hükümetin Kürt Sorununa yönelik olarak aldığı kararları hep desteklemiş ve doğru bulmuşumdur. 
Geçmişte Cumhuriyet rejimini elinde tutan Askeri-Adli Bürokrasi, Nasyonal Sosyalist bir anlayışla Kürt halkına zulmetmiştir. Tıpkı Sosyalistlere, Ülkücülere, Dindarlara zulmettiği gibi. 
 
Çünkü yeni kurulan cumhuriyetin kurucuları yep yeni bir ideoloji yaratmak zorundaydılar ve bunu da zorla yapmaya kalkınca çok uzun yıllar içinden çıkılamayacak sosyo kültürel sorun yumağı oluşturdular. 
 
Hükümetin geçtiğimiz 15 yıl içinde şikayet edilen bütün sorunları tek tek ortadan kaldırması takdire şayandır. Üstelik bunları Cumhuriyetçilerin büyük tepkisine rağmen yaptı. Askeri-Adli bürokrasiye rağmen yaptı. 
Keşke HDP biraz destek olsaydı. Ama yapmadı yapamadı. 
 
Kürtler inançlı bir halktır. Alparslan’ın ordusuna Mervani ve Şeddadi kürt kavimlerinin askerlerinin katıldığı bilinir. 
Her ne kadar Mervaniler için Arap kavmi de denilse mezhep olarak Mervaniler Şafii idiler ve Arap kavimlerinde ve özellikle o dönemde bölgede Şafii olan Arap kavmi yoktu. Kürtler günümüzde de büyük çoğunlukla Şafii mezhebini benimsemişlerdir. 
Mervaniler Van-Diyarbakır havzasında yer alırken, Şeddadiler Ağrı-Kars havzasında yerleşmiş bir kavim idi. 
 
İnançlı Kürt halkı yaklaşık 1000 senedir inançlı Türk halkı ile ortak bir kaderi paylaşmaktadır. 1000 yıldır kurulan İslam medeniyetinde Kürtlerin ortak gayreti, inancı ve mücadelesi vardır. 
 
HDP’nin bu kaderi güncelleyen bir siyaseti yoktu. Bunun yerine PKK’nın Marksist felsefesini öncelleyen bir politika gütmesi inançlı Kürt halkı için izlenesi bir yol olmadı, olmayacak ta. 
 
Ben Kürtlerle Türklerin ideoloji değil inanç noktasında kardeş olduklarını düşünüyorum.
 
PKK mı HDP’nin kitleleşmesini engelledi yoksa HDP mi PKK’yi dağdan indiremedi bilmiyorum. Belki de başka şeyler! 
Fakat 2015 Haziran seçimlerinden sonra cereyan eden hendekler, terörün azması ve bunun karşısında HDP’nin ateşi körüklemesi beni HDP’ye karşı antipatik olmaya zorladı. 
 
Biliyorum HDP barajı geçsin ve daraltılmış bölge sistemine göre 70-80 vekil çıkararak AkParti’nin Meclisteki sandalye sayısını düşürsün diye bazı kesimlerce destekleniyor. Belki başarılı da olacaklar. Belki hazır askeri gücü bitme noktasına gelen PKK’dan daha fazla tırsmazlar ve daha demokratik olurlar. 
Belki bu bir fırsat onlar için. 
 
Şüpheliyim... Sorguluyorum...
 
Biraz umut ışığı görseydim HDP’yi desteklerdim fakat halâ söylemler bölgesel ve etnik. 
 
Umarım bir gün kitle partisi olurlar...

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

Günün Makaleleri

ANKET - ARAŞTIRMA