17 Temmuz 2018 Salı

İsrail’in Gazze’de Üç Seçeneği Var!

16-06-2018 12:51 Güncelleme : 16-06-2018 13:06

İsrail’in Gazze’de Üç Seçeneği Var!

İsrail Gazze’yi işgal edebilir, ağır bir saldırıya tabi tutabilir ya da işgal bölgelerinden tamamen çekilebilir.

ÇEVİREN: MEHMED MAZLUM ÇELİK

Filistinliler “Büyük Yürüyüş” eylemini başlattıklarında İsrail büyük bir fırsat yakaladığını düşündü. Sayısız göstericinin keskin nişancılar tarafından vurulduğu bu gösterilerde İsrailli yetkililer dünya kamuoyuna Filistinlilerin nasıl bir tehdit oluşturduğunu ve kendilerini savunma hakkından söz etmeye başladı.

İsrail yaklaşık 120 barışçıl gösteri yapan Filistinliyi katletti; fakat bununla yetinmedi.

Uluslar arası kamuoyunun gözleri İsrail’in üzerine odaklanmış olmasına rağmen askeri güçler masum Filistinlileri bombalamaktan çekinmedi, insani tüneller havaya uçuruldu ve keskin nişancılar sahaya sürüldü.

İsrail ordusunun bu saldırı için hiçbir haklı gerekçesi bulunmamaktaydı. Arzu edilen şey; yeni bir politik gerçekliğin bu topraklarda zemin bulmasından ibaretti. Bu insani teşebbüs barbarca karşılık bulduğu  gibi muhtemel sınır ihlali ve askeri harekatın da önünü açmış durumda.

Belli planlamalardan sonra hakeza İsrail ordusu Gazze’ye yönelik askeri bir operasyonu geciktirmedi. Gazze’deki direniş grupları İsrail’in politik çözüme müsaade etmediğini ifade ederek tek çözümün askeri direnişle mümkün olduğu fikrinde birleşmiş durumda.

Olaylar bu safhada gösterdi ki mevcut durumu sürdürmek artık İsrail için çok daha zor. İsrail’in “ Gazze uzun süre direnemez, yakında düşer!” politikasının Gazzeliler’in direnişiyle işlemediği görüldü. İsrailli yetkililer en ufak direnişin başarıya ulaşıp bütün Filistin’de bastırılamayacak bir isyan dalgasına dönüşmesinden büyük korku duymakta.

İşgal

İsrail hükümeti ve bazı entelektüeller arasında son dönemde radikal bir fikir dillendirilir oldu:

Gazze’yi işgal edin!”

Bu fikre göre Gazze işgal edilirse ihtiva ettiği tüm tehditler de ortadan kalkmış olur.

Karadan ve denizden yapılacak geniş kapsamlı bir askeri harekât ile Gazze’deki tüm direniş gruplarının ortadan kaldırılacağı düşünülüyor. Bu askeri harekattan sonra ya İsrail Gazze’de kendisine yakın bir yönetim kurmak ya da tüm siyasi idareyi ortadan kaldırarak yalnızca insani yardım malzemelerinin organize edildiği bir yönetim sistemi kurmayı düşünüyor.

Bu planı gerçekleştirmek isteyenler iyi biliyorlar ki bir kan gölüyle karşı karşıya kalacaklar. İsrail ordusu şüphesiz Gazze’de yüzlerce insanın katılacağı çetin bir direniş ile karşı karşıya kalacağını biliyor. Böyle bir operasyonda yüzlerce İsrail askerinin evine tabutta döneceği muhakkaktır.

Eğer askeri operasyon gerçekleşirse muhtemeldir ki Gazze’ye sağlanan insani ihtiyaç maddeleri, elektrik vs. daha da kısıtlanacak ve ekonomik yaptırımlar daha da ağırlaştırılacak.

Bu ölümcül plan hayata geçirilirse binlerce sivil hayatını kaybedecek ve İsrail’in dünya kamuoyu önündeki savaş suçlusu profili de tescillenmiş olacak.

Öte taraftan bu plan Tel Aviv’de çok da revaçta olan bir fikir değil; çünkü hem ordu hem de aydınlar bu planın İsrail’e ağır bir bedeli olacağını biliyor.

Barbarca Bir Saldırı

Filistin’i işgal etmek yerine barbarca bir saldırı ve ekonomik yaptırımlar daha az bedeli olan bir plan olarak değerlendiriliyor. Bu plan özellikle Hamas’ın milis kuvvetlerince gerçekleştirilen müdafaalardan sonra Gazze etrafındaki yerleşim bölgeleri daha sık yapılması tercih ediliyor.

İsrail bu plan çerçevesinde birkaç yılda bir “Yabani otları biçme” politikası çerçevesinde Gazze’ye saldırı düzenlemeyi alışkanlık haline getirdi. Hamas’ın lojistik ve insani gücü kendisini toparlamaya başladığı anda İsrail gücünü göstermek adına Gazze’ye hava operasyonu ve belli bölgelere nokta operasyonları gerçekleştiriyor.

2006-2014 yılları arasındaki sayısız operasyondan sonra bir yenisini daha başlatması muhtemel. Bu fikrin hukuki bir zemini bulunmasa da yakın zamanda başlatacağını neredeyse herkes bilmektedir, çünkü Filistinli direniş grupları son 4 yıldır mevcut kapasitesinin üzerinde bir toparlanma göstermiş durumda.

Gazze’ye yapılacak bir operasyon piknik yapmaya gitmeye hiç benzemeyecektir.  İsrail tarafı ise bu operasyonu kaçınılamayacak bir kötülük ve zorunlu bir savaş olarak nitelendiriyor.

Anlaşmazlığa Bir Son Vermek

Bu opsiyona göre Gazze üzerindeki ekonomik ve yönetimsel kuşatma kaldırılacak, hava ve denizdeki abluka da sona erdirilecek. Bunun en temel nedeni yaklaşık 2 milyon Filistinlinin İsrail ekonomisi üzerindeki yükü ortadan kaldırmaya dayanıyor.

Öte taraftan bu opsiyonun stratejik sonuçları İsrail’i bu adımı atmaktan men ediyor. Böylesi bir adımda muhtemel bir Filistin kimliği ve bilincinin oluşması sağlanacak bu da ileride bir devlet talebinin ortaya çıkmasına sebep olacağı biliniyor.

Bu adım ayrıca Hamas’ın askeri teçhizatını güçlendirecek bu da Filistinlilerin İsrail karşısındaki mevcut durumun değişmesine sebep olacaktır.

Aslında Gazze’deki durum hızla değişiyor. Filistinliler’in İsrail’e yönelik tehdidi de her gün artmaktadır. Sonuç olarak İsrail masadaki bu üç seçeniği dikkatle değerlendiriyor; ama bu topraklarda olayların nereye varacağını kestirebilmek mümkün değildir.

 

ADANAN ABU AMER / AL JAZZERA

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

Günün Makaleleri

ANKET - ARAŞTIRMA