21 Agustos 2018 Salı

Bakan Sarıeroğlu, 100 bin gence yazın çalışma imkanında ayrıntıları açıkladı

14-06-2018 13:56 Güncelleme : 14-06-2018 13:56

Bakan Sarıeroğlu, 100 bin gence yazın çalışma imkanında ayrıntıları açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, 100 bin gence yazın çalışma imkanı hakkında, "Gençlerimiz hem ücret alıp aile bütçelerine, katkı sağlayacak, diğer taraftan en çok önem verdiğim konu ilk sigortalılıklarını da başlatmış olacağız" dedi.

2023 yılına kadar 18-25 yaş arasındaki 100 bin genç yaşadıkları şehirlerde toplum yararına çalışacak. Hem para kazanacaklar hem de sigortalı olacaklar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, o projeyi TRT Haber'e açıkladı.  

Bakan Sarıeroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar:

"İstihdam ve gençler birinci sırada"

- İstihdam ve gençler konusu hem geçmiş 16 senemizde hem de ileriki süreçte gündemimizin birinci sırasını oluşturuyor. İstihdam konusu 16 yıldır AK Parti iktidarımız döneminde en güçlü başarı hikayesini yazdığımız alan.

"Bu proje aynı zamanda sosyal farkındalık konusu"

- Dün Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 'Gençler İçin Sosyal Çalışma Programı' sadece istihdam boyutuyla değil aynı zamanda sosyal farkındalık konusu. Gençlerimizin geleceğe güçlü şekilde hazırlanması açısından sosyal konularla ilgili olarak farkındalıklarını arttırmaya yönelik bir adım.

"Yeni bir İŞKUR programı olacak"

- Hem de devletin o sıcak elini gençlerimizin üzerine tutarak, ilk sigortalılık başlangıçlarını kamu yararına yapmış oldukları hizmetler vesilesiyle olmasını amaçladığımız yeni bir İŞKUR programı olacak.

"Gençlerimize maddi katkı sağlayacağız"

- Her yıl 100 bin gencimizi sosyal çalışma programına dahil ederek hem toplumsal konularda farkındalıklarını arttırmayı, bu konularda gençlerimizin enerjisi ve sinerjisinden faydalanmayı hem de gençlerimizin okul hayatlarına maddi olarak bir katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

"Burs, kredi ve aylık asgari ücret"

- Burs ve kredi imkanlarımız var, aylık olarak asgari ücret üzerinden de katkımız olacak. 3 ay boyunca bu programdan faydalanmış olacaklar. 3 ay boyunca aldıkları ücret, bir sene boyunca burs ve kredi imkanlarından aldıklarından daha yüksek bir miktara tekabül ediyor.

"Sigortaları başlayacak"

- Gençlerimiz hem ücret alıp aile bütçelerine, kendilerinin özel olarak değerlendirmek istedikleri alanlarda kendilerini ifade edebilmelerine katkı sağlayacak, diğer taraftan en çok önem verdiğim konu ilk sigortalılıklarını da başlatmış olacağız.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA