20 Temmuz 2018 Cuma

Hakan Atilla'ya küçük ceza

16-05-2018 19:58 Güncelleme : 16-05-2018 19:58

Hakan Atilla'ya küçük ceza

ABD'nin New York kentindeki Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesi’nde yargılanan ve isnat edilen 6 suçlamanın 5'inde jüri tarafından suçlu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın davasına bakan Hakim Richard Berman, Atilla'ya duruşmanın başında yaptığı açıklamada Atilla'ya küçük ceza vereceğini bildirdi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanları tarafından ABD'de tutuklu olan İran asıllı iş adamı Rıza Sarraf soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklu yargılanan Hakan Atilla'nın davasının karar duruşması New York saatiyle sabah 10:00'da (TSİ 17.00) başladı.
 
Davaya bakan Hakim Richard Berman duruşmanın başında, duruşmada yaşanan her şeyin İngilizce ve Türkçe tam transkriptini bugün mahkemenin dosya sisteminde yayınlayacakları bilgisini verdi.
 
Berman, Atilla'ya adli yönergelere göre 10 yıl hapis cezası verilmesini gerektiğini belirtirken ancak kendisinin suçta Atilla'nın küçük bir rol oynadığı için daha az ceza vereceğini söyledi.
 
Berman'a sunulan raporda, Atilla’nın 105 yıl maksimum hapisle cezalandırılmasını istense de Atilla'nın avukatları ise 46 ile 56 ay arasındaki hapis cezasının normal olacağını belirtip, hakimden merhametli olmasını talep etmişti.
 
New York Güney Bölgesi ABD Savcılığı (federal) da mahkemeye sunduğu dilekçede Atilla’nın 188 ay (15 yıl) hapis ve 50 ila 500 bin dolar arasında bir para cezası verilmesi talebinde bulunmuştu. Savcılığın daha sonra yaptığı başvuruda ise Atilla için 168 (14 yıl) ila 210 ay  (17.5 yıl ) arasında bir hapis ceza verilmesi şeklinde değiştirmişti.
 
27 Mart 2017’de New York’tan Londra'ya uçmak üzereyken JFK Havalimanı'nda gözaltına alınarak cezaevine konan Atilla, bir gün sonra yapılan mahkemede Hakim James C. Francis tutuklu yargılanması kararını vermesinin ardından görülen davada, aralarında FETÖyle bağlantıların da olduğu taraflı tanıklar ve Rıza Sarraf'ın da aleyhinde ifade vermesiyle, sıradan Amerikalı vatandaşlardan oluşan jüri heyeti tarafından, isnat edilen 6 iddianın 5'inden suçlu bulunmuştu.
 
Atilla'ya verilecek cezayla ilgili son kararı Hakim Berman'ın bugün açıklaması bekleniyor.
 
KAYNAK: KARAR

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

Günün Makaleleri

ANKET - ARAŞTIRMA