18 Agustos 2018 Cumartesi

Alper Esen: Görelilik Kuramı ve Siyasetin Kara Deliği

11-05-2018 17:31 Güncelleme : 11-05-2018 17:35

Alper Esen: Görelilik Kuramı ve Siyasetin Kara Deliği

Mühim olan süreçtir. Aslolan yaşamdır. Sonu karanlık olan ışıklar sizi kara deliklere hapsetmesin.

Bütün bilimlerin anası Matematik’tir. Matematiğe Tanrı Bilimi derler. Süper bir tanım. Matematik, ‘Neden?’ sorusunun sonucudur. 
Nedensellik de İlahidir. 
Allah hiç bir şeyi nedensiz var etmemiştir. 
 
Öklid’in düzlemsel uzayından, Newton’un uzayına geçen bilimsel evrim hep ‘Neden’ sorusuna cevap aramanın kazanımlarıdır. 
 
Newton’un uzayından Einstein’in bükümlü uzayına ve buna bağlı olarak geliştirdiği Görelilik Kuramı’na kadar olan süreç ‘Neden’ sorusunun bir gereğidir. 
 
Einstein’in o ünlü kuramında Yıldızlar bir madde olarak bükümlü uzayın içinde öyle hızlı bir eğilim oluşturur ki etrafındaki maddeler üzerinde bir çekim alanı yaratır ve gezegenler tıpkı bir huninin içinde dönüp duran misketler gibi olur. 
 
Yıldızlar kendi yakıtları bittiğinde yani söndüğünde geride kalan ağırlıkları çöker ve öyle hızlı ve güçlü bir şekilde uzayı büker ki adına ‘Kara Delik’ denen sonsuz bir yok oluşa sürüklenirler. Sürüklenirken de yörüngelerine giren her şeyi sonsuza kadar uzayan bir zaman genişliğinin içine hapsedeler. 
 
İşte bu, fiziğin en güzel kuramlarından biri olarak bize uzayı, zamanı ve yaşamı da özetler. Zira zaman da uzaydan farklı bir boyut olarak karşımıza çıkar. Zaman Doğrusal değil aksine eğik dalgalar gibi göreceli olarak akar. 
Yaratılan alemlerin zamanı da kendi içinde ve birbirinden farklı olarak değişir. 
Dünyadaki zaman ile dünyadan uzaklaşıldıkça oluşan zaman birbirinden farklıdır. Belki de ölümden sonraki sonsuz yaşamın bilimsel açıklaması bile olabilir bu kuram. 
 
Siyaset de öyledir. 
Siyasete girenlere tavsiyem bu görelilik kuramını iyi öğrensinler. Zira siyaset hidrojeni bol sürekli yanmakta olan bir yıldız gibidir. Çekim alanı büyüktür. İnanılmaz bir manyetizma yaratır ve çekim alanına giten her şeyi etrafında toplar. 
Fakaaaaat, Siyaset zamanla yakıtını tükettiğinde tıpkı sönmekte olan yıldızların oluşturduğu çöküntülerin kara delikleri gibi kendi kara deliğine düşer. İşte o zaman siyasetin sonsuz karanlığına düşebilirsiniz. 
 
Siyasetin ışıklarına çok fazla kapılmayın. Dikkatli olun. Size yansıttığı ışığın da, sizi çektiği manyetizmanın da bir sonu var. 
 
Mühim olan süreçtir. Aslolan yaşamdır. 
Sonu karanlık olan ışıklar sizi kara deliklere hapsetmesin. 
 
Evrenin kuralları ve kuramlarının inceliği onu yaratan kudretin hassasiyeti ve sanatının bir sonucudur. Siz ise bu evrenin içinde aynı incelikle ve bir neden sorusunun cevabı olarak varsınız. 
 
Sakın sonlu olanı zamanı sonsuz olan zamana değişmeyin.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA