23 Temmuz 2018 Pazartesi

Adalet Bakanı Gül'den Metin Topuz hakkında flaş açıklama...

12-10-2017 15:22 Güncelleme : 12-10-2017 16:01

Adalet Bakanı Gül'den Metin Topuz hakkında flaş açıklama...

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, FETÖ Soruşturması kapsamında tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un yarın avukatı ile görüşeceğini açıkladı.

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından ABD ile Türkiye'nin karşılıklı vizeleri karşılıklı olarak askıya almasına sebep olan Metin Topuz'un yarın avukatı ile görüşebileceği öğrenildi. Adalet Bakanı Gül, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

""Düne kadar herhangi bir başvuru başsavcılığa yapılmamıştır konsolosluk görevlisi tarafından. Dün itibarıyla 'Avukatımla görüşmek istiyorum' diye bir talebi oldu, anında bunun teknik olarak hazır olduğu ifade edildi. Dün yapılan başvuru neticesinde cuma günü, yarın görüşeceğini ifade etti. Her iki ülke arasında yardımlaşma sürecimiz sürmektedir. Biz de adli boyutuyla ilgili gerekli bilgileri Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD'ye iletiyor. ABD, 5 tutukluyla görüşme talebinde bulundu. 2 kişiyle ilgili görüşme izni verildi. 1'i tahliye edilmişti. Diğer ikisiyle ilgili de teknik işlemler sürüyor."

Gül, oğlu ile eşi gözaltına alınan ABD konsolosluğu çalışanı N.M.C. için de "Savcılığın yaptığı açıklamada, ifadeye davet vardır. Giden büyükelçi bu konuyu basın üzerinden farklı bir yere çekmiştir" ifadelerini kullandı.

ABD: AVUKATIYLA GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin Topuz'un avukatı ile görüştürülmesine izin vermediğini belirterek şunları söylemişti:

 

"(Tutuklu kişilerin) avukatlarıyla görüşmesine müsade edilmesi iyi bir başlangıç olur. Bildiğimiz kadarıyla adli danışmanlarla görüşmelerine izin verilmedi. Şu ana kadar Türkiye hükümetinin yaptığı suçlamaları destekleyecek bir delil görmedik, bu iyi bir başlangıç olur."

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Topuz'un avukatıyla görüştürülmediği konusunda "Avukatları istediği zaman görüşebilir" demişti.

'BANA ULAŞAN BİLGİYE GÖRE GÖRÜŞME TALEBİ OLMAMIŞTIR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Topuz'la ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"ABD'nin İstanbul'daki misyonunda yerel personel olarak çalışan, diplomatik dokunulmazlığı olmayan, ülkemizin vatandaşı bir kişi ile ilgili hukuki süreç de yine teamüllere, anlaşmalara ve Viyana Sözleşmesine uygun şekilde yürütülmüştür. İçeri alındı, tutuklandı. Ayın dördünden itibaren ne kendi yakınları ne avukatının herhangi bir görüşme talebi olmamıştır. Söylenenler yalandır. Sadece dün itibarıyla kendisinin bir görüşme talebinin olduğu savcılığa ulaşmıştır. Olayın aslı bana ulaştığı kadarıyla bu."

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA