23 Temmuz 2018 Pazartesi

Kerkük’te IKBY’yi baypas hattı

11-10-2017 07:42 Güncelleme : 11-10-2017 07:42

Kerkük’te IKBY’yi baypas hattı

Irak Petrol Bakanı Luabyi, Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının onarılarak yeniden üretime sokulması için talimat verdiğini açıkladı. Bağdat bu hamleyle IKBY’nin petrol satışının önüne geçmeyi hedefliyor.

IŞİD’in Irak’taki hakimiyet alanlarını kaybetmesinin ardında petrol üretiminde savaş öncesi dönemi yakalamak isteyen Bağdat yönetimi kritik bir adım atıyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumunun ardından Erbil’e karşı askeri tatbikat dahil çok sayıda adım atan merkezi yönetim, Kerkük-Ceyhan petrol boru hattını onarma kararı aldı. Irak Petrol Bakanı Cebbar el-Luaybi, Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının onarılarak petrol ihracatının yeniden başlatılması talimatı verdi. Irak Petrol Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Petrol Bakanı, Kerkük petrol boru hattının Salahaddin ve Musul kentlerinden geçerek Türkiye’nin Ceyhan limanına yapılan petrol ihracatının yeniden başlatılması için söz konusu hattın yeniden tamir edilmesi talimatı verdi” ifadeleri kullanıldı. 

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad da Irak’ın günlük 250 ila 400 bin varil petrol ihracatı kapasitesini yeniden elde etmek istediğini ifade etti. Irak Petrol Bakanı Luaybi, önceki Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile görüşerek, enerji ve petrol konularıyla Kerkük-Ceyhan boru hattından petrol ihracatını ele almıştı. Ayrıca önceki gün Irak Başbakan Haydar el-İbadi başkanlığında toplanan Irak MGK’sı, komşu ülkelerden IKBY ile petrol ihracatı ve satışı gibi tüm ticari ilişkilerin durdurulması ve bu konuda sadece Bağdat ile çalışılmasını istemişti.

 

BARZANİ: KRİZİ BÜYÜTECEK HİÇBİR ADIM ATMAYACAĞIZ

IKBY Başkanı Mesut Barzani, Almanya’nın Bağdat Büyükelçisi’ni kabul ederken, “Kürdistan Bölgesi olarak kriz ve kargaşayı büyütecek hiçbir adım atmayacağız. Şartsız bir şekilde ve güncel bir ajandayla Bağdat ile diyaloga hazırız” dedi. Erbil’de, Barzani ile görüşen Almanya´nın Bağdat Büyükelçisi Cyrill Nunn da Erbil ile Bağdat arasındaki krizin diyalog yoluyla çözüme kavuşması gerektiğini belirterek Almanya’nın iki taraf arasındaki görüşmeler için arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu da ifade etti.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA