20 Haziran 2018 Çarşamba

Akıncı Üssü'nün baş FETÖ'cüsü hangi isim?

10-08-2017 21:34 Güncelleme : 10-08-2017 21:34

Akıncı Üssü'nün baş FETÖ'cüsü hangi isim?

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, Akıncı Üssü davasında darbeciler arasında bulunan ancak ismi üzerinde yeterince durulmayan Ahmet Özçetin'i köşesine taşıdı.

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, Akıncı Üssü davasında darbeciler arasında bulunan ancak ismi üzerinde yeterince durulmayan Ahmet Özçetin'i köşesine taşıdı.

Acet, Akıncı Üssü'nde hain darbe girişimi sırasında en acımasız kararları, bombalama emirlerini Albay Ahmet Özçetin'in verdiğini ifade etti.

İşte Mehmet Acet'in o yazısı...

Akıncı Üssü'nün baş FETÖ'cüsü...

Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Harun Biniş, Mehmet Dişli…

Akın Öztürk, Hakan Evrim, Nurettin Oruç, Hakan Çiçek…

15 Temmuz kalkışmasının baş aktörleri olarak çoğunun ismini ezbere biliyorsunuz.

Bunların hepsi, şu günlerde Sincan’da duruşmaları devam eden Akıncı davasının ana sanıkları.

‘Ana sanıklar’ deyip geçmeden önce;

Darbe planlamalarının tam merkezinde yer alan, o gece verdiği emirlerle acımasızlığını ispat eden, ifadesi alınan pilotların kendisinden “Baş Fetöcü’ diye söz ettiği, ama her nedense ismi üzerinde yeterince durulmayan birisinden söz etmek istiyorum.

Ahmet Özçetin…

Kendisi, 15 Temmuz’a kadar albay rütbesiyle 4. Ana Jet Üs Komutanlığı, yani Akıncı’da Harekat Komutanı olarak görev yapıyordu.

Akıncı iddianamesine göre Özçetin;

O gece Ankara’da, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Gölbaşı Polis Özel Harekat binası, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü gibi alanları bombalayanlara, sonradan isminin başına ‘kahraman’ ifadesi eklenen Kazan’da evlerinden çıkıp Akıncı Üssü’ne koşan sivil vatandaşlara ateş emrini veren isim.

Şöyle de diyebiliriz:

Üniformalı darbeciler arasında en etkili, en atak ve en acımasız olanı.

Özçetin o akşam darbe mesaisine, Kayseri’den “Gören” isimli keşif uçağını Akıncı’ya getirterek başlıyor.

Uçağın ismini “Tosun” diye değiştirttikten sonra Gölbaşı’ndaki özel kuvvetler ve özel harekatın koordinatlarını bu uçağa yükletiyor.

Sonra da buraları bombalatıyor.

Sonucu biliyorsunuz.

“BOZULAN AYARLARI DÜZELTİYORUZ”

Emir verdiği pilotların Özçetin’in kendisi hakkında ne düşündüğüne geleceğiz ama önce başka bir yerden bir anekdot.

Ahmet Özçetin ismi, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın 15 Temmuz gecesiyle ilgili savcılığa verdiği ifade de dikkat çekici bir diyalog ile geçiyor.

Ünal, İstanbul’da derdest edildikten sonra Akıncı Üssü’ne getirilmişti.

Üs’te kendisini karşılayan isim Harekat Komutanı Ahmet Özçetin idi.

Devamı için Orgeneral Ünal’ın savcılık ifadesine başvuralım:

“Bana, ‘Hoş geldiniz komutanım’ dedi. Ben kendisine, ‘Hoş bulmadık’ dedim. Bana, ‘Bozulmuş ayarları düzeltmeye çalışıyoruz’ dedi. Ben de, ‘Senin ayarın bozulmuş’ dedim.”

Bu diyalog orgeneral rütbesiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapan bir isimle albay rütbesindeki bir darbeci arasında geçiyor.

Bir an zihnimde bir 27 Mayıs çağrışımı oluştu, onun için bunu yazdım.

27 Mayıs çağrışımı derken, dün, en yüksek rütbeli darbe sanığı Akın Öztürk’ün 15 Temmuz gecesi 27 Mayıs’ın Cemal Gürsel rolüne soyunduğundan, Hava Kuvvetleri’ndeki halefi Abidin Ünal’ın 16 Temmuz’da kendisini arayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu konudan bu şekilde bahsettiğinden söz etmiştim.

Akın Öztürk’ün Ahmet Özçetin ile olan yakın ilişkisine de böyle bir bağlam üzerinden geçiş yapalım.

“KOMUTANIM FUAT AVNİ YİNE NE YAZMIŞ GÖRDÜN MÜ?”

Akıncı iddianamesinde ifadesine yer verilen şüpheli pilot Hasan Hüsnü Balıkçı, “etkili ve atak” diye tanımladığı Albay Özçetin’in Akın Öztürk’ü çok sevdiğini anlatıyor.

Akın Öztürk de onu çok seviyor olmalı ki, Hava Kuvvetleri Komutanı iken kendisini A takımına Genel Sekreter olarak alıyor.

Bu yakınlık o kadar ileri düzeyde ki, Özçetin, birlikte katıldığı seyahatlerde Akın Öztürk’e siyasi gelişmelerle ilgili görüşlerini çok rahat bir biçimde aktarabiliyor.

Bir seyahatte ikilinin, FETÖ’nün trol hesabı Fuatavni’nin yazdıkları üzerinden hakara/makara yapıp işi eğlenceye döktüklerini aktarsam bu durum, samimiyetin boyutları hakkında sizlere bir fikir verir mi bilmem.

Özçetin, kendisinden rütbeli başka komutanların da olduğu yolculuk sırasında Akın Öztürk’e dönüp, “Komutanım Fuat Avni yine neler yazmış gördünüz mü?” diye eğlenceli bir üslup ile soru yöneltiyor.

Akın Öztürk’te bunu gülerek karşılıyor.

Uçaktaki geyik muhabbeti, üst rütbeli bir başka generalin Ahmet Özçetin’i başka bir yere kovmasıyla son buluyor.

Yukarıda ifadesinden kısa bir alıntı yaptığım şüpheli pilot Hasan Hüsnü Balıkçı, Ahmet Özçetin’in o geceki rolüyle ilgili başka önemli şeyler de söylemiş.

İddianameye giren ifadelerden şu kısma dikkat edelim:

“O gece Ahmet Özçetin bir hedef listesi getirdi. Bu hedef listesine baktığımda, MİT Müsteşarlığı, MİT’in ikinci yeri, Polis Özel Harekat’ta işaretlenmiş birkaç yer vardı. Pilotlar bu hedef yerlerini inceliyorlardı. Daha sonra görev yapacaklar belirlenmeye başladı. Akıncı Üssü’nün baş FETÖ’cüsü Kurmay Albay Ahmet Özçetin’dir”.

Bu durumda, Akın Öztürk’ün 15 Temmuz’dan hemen önce 34 kere görüşme yaptığı darbe planlayıcıları arasında Ahmet Özçetin’in de olmasını normal karşılamak gerekiyor.

Sincan’daki duruşmalarda yakında sorgu sırası Ahmet Özçetin’e gelecek.

Hani 10 tane adam öldüren bir seri katil avukatına, “Beni nasıl savunacaksın merak ediyorum?” diye sormuş, avukat da, “Valla ben de merak ediyorum” demiş ya, Özçetin kendisini, manevra kabiliyetleri yüksek avukatları onu nasıl savunacak ben de merak ediyorum.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

Günün Makaleleri

ANKET - ARAŞTIRMA