25 Haziran 2018 Pazartesi

DARBE başarılı olsaydı kimin Cumhurbaşkanı olacağını açıkladı

12-01-2017 07:36 Güncelleme : 12-01-2017 07:36

DARBE başarılı olsaydı kimin Cumhurbaşkanı olacağını açıkladı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, darbe girişimi başarılı olsaydı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koltuğuna Muhafız Alay Komutanı Muhsin Kutsi Barış’ın oturacağını söyledi. Topçu, “Arkadaş da orada fotoğraf çekilecek, Cumhurbaşkanının koltuğunda. Bitti olay” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Topçu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir restoranda gazete ile televizyonların Ankara temsilcileri ve muhabirleriyle bir araya geldi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve soruları yanıtlayan Topçu, Türkiye'nin dar bir koridordan geçtiğini, 100 yıl evvel planlarını yarıda bırakanların bunu tamamlamak istediğini söyledi. Topçu, “Sevr ile falan da yetinmeyecekler, ben böyle inanıyorum. Bizi geldiğimiz yere göndermek istiyorlar” dedi. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bilinmeyen detayları da anlatan Topçu, “Tuğrul Bey'i aradım, 'Devlet Bey'i alalım Külliye'ye gidelim' dedim. Ulaşamadık” sözleriyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye ulaşmak istediğini anlattı.

FOTOĞRAF ÇEKİLECEKTİ

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gittiğini belirten Topçu, “Sonradan tutuklanan o Kutsi, 'şahsi mesele değil' diyen Muhafız Alay Komutanı'nın (Muhsin Kutsi Barış) yanına gittik. 'Sizin şahsınızla alakalı değil bu iş' diyor. Orada bütün dert ve dava şu, Külliye'nin içine girecekler güya... Orada kim var? Ben varım, Ankara Valisi var, o günkü Emniyet Genel Müdürü var, Ankara Emniyet Müdürü, Genel Sekreter Yardımcılarından Metin Bey ve Nadir Bey var. Bizi yere yatıracaklar, kelepçe takacaklar elimize, ayağımıza. Arkadaş da orada fotoğraf çekilecek, Cumhurbaşkanının koltuğunda. Bitti olay” diye konuştu.

FERASET SİYASETİ YAPILMALI

Anayasa değişiklik teklifine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Topçu, “Fırsat siyaseti” yerine “feraset siyaseti” yapmanın önemini vurguladı. Millete gidecek bir konuyu bu kadar zorlaştırmanın anlamı olmadığını belirten Topçu, milletin sağduyusuna inanmak gerektiğini söyledi.

 NEGATİF MUHALEFETİN SIRASI DEĞİL

Husumet ve kavgayı artırmanın kimseye yarar getirmeyeceğinin vurgulayan Topçu,”Herkesin eksiği ve hatası vardır ama siyasetimizin şu anda bazı şeyleri ertelemesi gerekir. Negatif muhalefetin zamanı değil. Şu anda yapıcı, yol gösterici, sorumlu ve pozitif bir muhalefet izleme zamanı. Bence muhalefet bunu yaparsa kendisi de ülke de kazanır ama böyle yaka paça, negatif, bunun bir faydası yok” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA