25 Haziran 2018 Pazartesi

İzmir’de Kar Sevinci

11-01-2017 19:02 Güncelleme : 11-01-2017 19:02

İzmir’de Kar Sevinci

“İncecikten bir kar yağar, tozar Elif Elif diye Deli gönül abdal olmuş, gezer Elif Elif diye..” Karacaoğlan

Hilal Takmaz

Şu anda bu satırları yazarken penceremden bembeyaz bir kar manzarasına bakıyorum. Kar yağışı geceden beri aralıksız devam ediyor. İzmir için pek alışılageldik bir durum değil bu. En son bu kadar kar yağdığında büyük kızım bebekti. O zaman da çok mutlu etmişti yağan kar bizi. Bugün bakıyorum herkesin yüzünde şaşkın bir sevinç. Sanki bir rüyada gibiyiz, uyanırsak kar sevinci kaybolacak diye gözümüzü kırpmaya bile korkuyoruz neredeyse.

 

Bu kışın çetin geçeceği yazdan belliydi aslında. Günlerdir ülkemin her köşesinden kar haberleri geliyor bir bir. Şehit haberlerinden kora dönmüş yüreğimize bir parça serinlik veriyor kar görüntüleri. Bursa’nın, İstanbul’un, Konya’nın karla bezenmiş siluetlerine alışığız. İzmir ise bu sevinci nadir yaşayan şehirlerdendir. Geçen hafta da İzmir’e kar yağmıştı ama çabuk eridi, sokağa çıkıp oynayacak fırsatı bulamadık. Haftasonu çocuklar ısrar edince Radar mevkiine gidip kar oynamaya niyet ettik. Orası yüksek olduğu için kar bulmak mümkün oluyor diye duymuştum daha önceleri. Biz de inşallah buluruz duasıyla düştük yola.

Balçova-Çeşme otobanından Limontepe ayrımına girdik, Tokilerin yanından yola devam ettik. Oralarda bile kar olduğunu görünce ümidimiz arttı. Ters istikametten gelen arabaların üzerinde küçük kardan adamlar vardı demek ki doğru yoldaydık. Bizim gibi kar oynamaya gelen öyle çok insan vardı ki, İzmirlinin kara ne kadar hasret olduğunu anlamak zor değildi. Epey gittikten sonra uygun bir yer bulup arabadan indik, bir müddet oynayıp yüzümüzde ışıl ışıl bir gülümseme ile eve döndük.

O günkü yolculuk bir dua niyetine geçmiş olmalı. Rabbim sanki “kar bulmak için böyle uzaklara gitmenize gerek yok, ben evinizin önüne de yağdırırım karı” demek istedi bize. Sabahtan beri dilimde şükür duaları ile dolaşıyorum. Hele çocukların sevincini bir görün, ”Allahım sana çok teşekkür ederiz” deyip duruyorlar.

Ben çocukken kar görmek için memlekete giderdik. Babam Dursunbeyli, annem Bursalı’dır. Yarıyıl tatilini ya Bursa’da ya Dursunbey’de geçirirdik genelde. Biz oradayken kar yağsın diye öyle çok yalvarırdım ki Allah’a, her gece bin bir duayla uykuya dalardım. Sabah gözümü açar açmaz camın önüne koşardım, duam gerçek olmuş mu, etraf beyaza boyanmış mı diye. Bir keresinde tatilin son günü yağmıştı kar. Eve dönmeyelim diye ne çok ağlamıştım. İşe yarayıp yaramadığını hatırlamıyorum ama hoş bir hatıra olarak kaldı o günler hafızamda.

Birkaç gün önce bir yazar arkadaşım “Kar taneleri içinde merhamet taşıyor olmalı, tüm paylaşımlardan birkaç zamandır fışkıran öfke yerine, merhamet okumaları yapıyoruz bu sayede”  yazmış profiline. Kar yağınca insanın içindeki çocuk gün yüzüne çıkıyor diye düşündüm okuyunca. Bundan olmalı insanların çocukça bir masumiyete bürünmesi. Herkesin öfke ve saldırı gömleğini çıkarıp, merhamet ve sevgi gömleğini giyinmesi.

Geçtiğimiz hafta İzmir Adliyesinde yaşanan terör saldırısı ve Şehit Fethi Sekin’in acı kaybı çok üzmüştü bizi. Bugün ise yağan kar haberiyle seviniyor İzmirliler. Her gecenin sabahı, her şerden sonra gelen bir hayır vardır elbet, işte öyle güzel ülkem de selamete çıkacak inşallah. Hep birlikte atlatacağız bu kara günleri ve birlik olup sahip çıkacağız vatanımıza.

Kar Duası diye bir yazı dolaşıyor sosyal medyada bir iki gündür. Çok güzel ifadeleri var, paylaşmadan geçmek istemedim. “Üzerimize Cemaliyle yumuşacık ve şeker tadında karlar indirip, Celaliyle dağları ve yolları kara bürüyen Rabbimiz.. Kalplerimize kar tanesinin parlaklığını indir.. Mutluluklarımızı kar taneleri adedince çoğalt.. Hüzünlerimizi rahmetinin dokunuşuyla kar taneleri gibi erit.. Sevgilerimizi her bir kar tanesi gibi özel ve güzel eyle.. Bizi senin rızan yolunda uçuşan kar taneleri gibi hafif, naif eyle.. Günahlarımızı gufranının karında yıka ve temizle..”

 Amin. Amin. Amin.

 Hilal Takmaz

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA