22 Mayis 2018 Salı

'PKK gibi örgütler bu coğrafyada yaşayamayacak'

08-01-2017 18:51 Güncelleme : 08-01-2017 18:51

'PKK gibi örgütler bu coğrafyada yaşayamayacak'

Yazar İlhami Işık, terör örgütü PKK'nın büyük aktörlerin beklentilerine cevap veremez hale geldiği için bu coğrafyada artık barınamayacağını iddia etti.

Avazturk adlı haber sitesine röportaj veren İlhami Işık,PKK’nın bir takas malzemesi olduğunu ancak terör örgütünün bu coğrafyanın beklentilerine artık cevap veremediği için onu kullananlar tarafından satıldığını iddia etti.
 
“Mesela geçmişte 1971’de Irak Kürtleri yani Barzaniler, o zaman Molla Mustafa Barzani’ydi Mesut Barnazi’nin babası, Cezayir Antlaşmasıydı, Irak ile İran anlaştılar ve Barzanileri sattılar. Komple sürgün edildiler Rusya’ya. Yıllarca Rusya’da kaldılar. Bu böyledir. Mesela en son Kolombiyada barış görüşmesi. Küba ve Venezüella FARC’ı satınca orada barış gerçekleşti. Bir ikincisi, Katolik dünyası IRA’yı sattı da barış görüşmesi oldu, yoksa Tony Blair’in büyük demokratlığı değil.Üçüncüsünü söyleyim, Fransa ETA’yı satınca ETA bitti. Çünkü tümüyle Fransada yerleşikti lideri, yönetimi, lojistiği… Bu anlamda söylüyorum” 
 
SİNCAR ÖRNEĞİ
 
İlhami Işık: Bizde PKK’nın bitmemesinin nedeni, PKK’yı satan hiçbir bölgesel aktörün olmaması. Tam tersi bölgesel aktörler sürekli yer değiştiriyordu. Ayrıca onu destekleyenlerin sürekli hem kapasiteleri artıyordu hem güçleri artıyordu. En son işte ABD’ye kadar desteği sağladı. Bu nedenle bitmedi" dedi.
Türkiye'nin Rusya ile birlikte bölgesel bir strateji uygulamaya başladığına da dikkat çeken İlhami Işık, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"Rusya demek bu coğrafyada bölgesel stratejinin ana aktörü demek. Hem Rusya hem İranla, ki İranla bir strateji kurmak yetiyor, İran demek Irak demek, İran demek Suriye demektir. Maalesef ki fotoğrafımız bu. Ve bugün en son somut adımımız gerçekleşti. Bunun daha önce ön görüşmeleri yapılmıştı işte PKK’nın Sincar bölgesinden tümüyle çekilmesi.
 
Kıbrıs çıkarmasını saymazsak Türkiye'nin ilk defa başka bir ülke topraklarında askeri operasyon gerçekleştirdiğini belirten İlhami Işık: "Bugün itibarıyla gelinen noktada kazançlı çıkan Türkiye, İran, Irak ve Suriye’nin bu tür ara örgütlerden vazgeçtiği bir hamle görüyoruz. Bunun ilkini Irak yapmış ve Haşdi Şabiyi Irak ordusunun içine sokmuştu. Bu aslında Trump’ın yeni ABD politikası da. Kaybedenlerin ortak görüldüğü bir durum. Yani ABD ve onun desteklediği güçler ile ABD’nin yarattığı IŞİD. Sözünü ettiğim takasla, PKK gibi örgütler bu coğrafyada yaşayamayacak' dedi

YORUMLAR
  • tersinim gerçeği   08-01-2017 23:13

    bu tür örgütlerin kimler tarafından nasıl, neden kurulup beslendikleri belli. Mikroplar zayıf bedenlerde ürer ve hastalık yapar. Bu da aynı. İt itliğini, domuz domuzluğunu.. yapacaktır. Bu doğal. Beddua etmek yeterli tepki değil. İSLAM DÜNYASI BİRLEŞMEDİĞİ SÜRECE TERÖRÜN VE KURGULAYIP BESLEYİCİLERİN HEDEFİNDEDİR. Suçu ve suçluları başka yerlerde aramayalım.

ANKET - ARAŞTIRMA