18 Haziran 2018 Pazartesi

Financial Times:Türkiye, parası en zayıf, lideri en güçlülerden

29-11-2016 19:30 Güncelleme : 29-11-2016 19:30

Financial Times:Türkiye, parası en zayıf, lideri en güçlülerden

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi bugünkü sayısıyla birlikte "Investing in Turkey" (Türkiye'ye Yatırım) adında, Türkiye ve ekonomisini inceleyen dört sayfalık bir ek yayımladı ve şöyle bir yorumda bulundu: "Yatırımcıların bir süre daha Türkiye'de görmeyi bekleyebilecekleri düzen de bu: En zayıf para birimlerinden biri ile en güçlü liderlerden birinin mücadelesi"

Ekin manşetinde FT'nin Türkiye muhabiri Mehul Srivastava imzasıyla yayımlanan analizde, Türkiye'nin büyüme hikayesinde çatlaklar belirmeye başladığına dikkat çekildi.

FT analizinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkenin en büyük ticaret ortağı Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri kesmek için referanduma gitmek istediğini, Suriye'ye asker gönderdiğini, Musul ve Rakka operasyonlarında daha aktif rol almayı talep eden politikalar uyguladığını vurguladı.

'Terör olayları ve darbe girişimi sıkıntı yarattı'

Türkiye'deki yatırım ortamını FT'ye değerlendiren Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı İlhami Koç da ülkenin potansiyelinin hala yerinde olduğunu ancak "terör olayları ve daha sonra darbe girişimi nedeniyle yatırımcıların gözünde sıkıntılı bir yer konumuna düştüğünü" savundu.

FT, Türkiye'de yaşanan sıkıntılar nedeniyle liranın dolar karşısında tüm zamanların en düşük düzeylerinde işlem gördüğünü belirtti.

Merkez Bankası'nın Erdoğan'a rağmen faiz artırmasının lirayı rahatlattığı ancak bunun etkisinin Avrupa Parlamentosu'nun AB üyelik müzakerelerinin dondurulması çağrısı yapan kararı nedeniyle sınırlı kaldığı ve liranın yeniden rekor düşük düzeye indiği vurgulandı.

Analizin sonunda ise, "Yatırımcıların bir süre daha Türkiye'de görmeyi bekleyebilecekleri düzen de bu: En zayıf para birimlerinden biri ile en güçlü liderlerden birinin mücadelesi" yorumu yapıldı

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA