25 Haziran 2018 Pazartesi

Erkeklerin daha sık kanser olmasının nedeni genlerdir iddiası

24-11-2016 10:49 Güncelleme : 24-11-2016 10:49

Erkeklerin daha sık kanser olmasının nedeni genlerdir iddiası

Amerikalı bilim adamları, erkeklerin kadınlardan daha fazla kansere yakalanmasının nedeninin genlerle ilgili olabileceğini belirtti

Amerikalı bilim adamları, erkeklerin kadınlardan daha fazla kansere yakalanmasının nedeninin genlerle ilgili olabileceğini belirtti.

ABD'deki Dana-Farber Kanser Enstitüsünden bilim adamları tarafından kadınların ve erkeklerin kansere yakalanma nedenleri ve oranları üzerine yürütülen araştırmada, kanser vakalarının daha çok erkeklerde görülmesinin genlerle ilgili olabileceği sonucuna varıldı.

Araştırmada kadınların XX kromozomuna sahip olmalarının onlar için bir avantaj olduğu, iki X kromozomunun birbirlerini koruyarak kansere yakalanma riskini düşürdüğünü belirtilirken, XY kromozomuna sahip erkeklerin ise böyle bir korumadan mahrum olduğu kaydedildi.

ERKEKLERİN KANSERE YAKALANMA RİSKİ YÜZDE 20 DAHA FAZLA

Uzmanlar, genetik farklılık nedeniyle erkeklerin kansere yakalanma riskinin kadınlara göre yüzde 20 daha fazla olduğunu belirtti. Hatta bazı kanser türlerinde erkekler için bu oranın yüzde 80'lere kadar çıkabildiği görüldü.

Araştırmanın sonuçları "Nature Genetics" dergisinde yayımlandı.

YORUMLAR
  • tersinim gerçeği   24-11-2016 11:13

    Kanserin genlerle yakın ilişkisi olduğundan şüphe yok. Fakat bu genlerin doğallığından değildir. Erkekler yaşamdaki görevlerinden dolayı kadınlara göre daha çok mutasyonlara maruz kalıyor.Neden bu.

ANKET - ARAŞTIRMA