21 Mayis 2018 Pazartesi

Türkiye'nin en iyi kütüphanesi seçildi

25-10-2016 21:25 Güncelleme : 25-10-2016 21:25

Türkiye'nin en iyi kütüphanesi seçildi

Ünlü araştırmacı, yazar, mimar ve gazetecilerden oluşan jüri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı'nı birinci seçti.

Aralarında Elif Şafak, Emin Nedret İşli, İhsan Yılmaz gibi gazeteci ve yazarlar ile Edebiyat Araştırmacısı Prof. Dr. Handan İnci ve Mimar Korhan Gümüş gibi alanında uzman kişilerden oluşan jüri, “Türkiye'nin en iyi 10 kütüphanesi”ni belirledi.

Dijital dünyada kitapların eski önemini yitirmiş gibi görünse de gerçek bilgiye 5 bin yıldır kütüphanelerden ulaşıldığını belirten jüri üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Atatürk Kitaplığı'nı Türkiye'nin en iyi kütüphanesi seçti.

Atatürk Kitaplığı'nın 500 bine yakın eserle akademisyenlere ve serbest araştırmacılara 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verdiğine dikkat çeken jüri üyeleri, kütüphanenin 1928 öncesi neşriyat, matbu kitaplar, elyazmaları, kartpostallar, salname ve gazete arşiviyle oldukça zengin olduğunun altını çiziyor.

Atatürk Kitaplığı, “Okumayı Sevenler İçin Hiç Kapanmayan Kütüphane” sloganıyla Boğaz manzarası eşliğinde hizmet veriyor. Kütüphanedeki Arapça, Farsça ve Osmanlıca nadir eserlere http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr/ adresli web sitesi üzerinden ücretsiz ulaşılabiliyor. Koleksiyonu satın alınan nadir eserler ve özel arşivlerle sürekli zenginleştirilen Atatürk Kitaplığı'nda güncel yayınlar ve kitaplar da takip edilebiliyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA